Eft Havale İptal Olur Mu? İptal İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Bankacılık işlemlerinin sorunsuz işleyebilmesi, transfer işlemlerinde eft ve havale büyük önem arz etmektedir. Para aktarma işlemlerinde kullanılan yöntemlerinden eft havale iptal olur mu? iptal işlemi için ne yapmalıyım? sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Borç ödeme yada farklı hesaplara aktarım işlemlerinde kullanılan eft ve havale ödeme yöntemlerinin yanlış hesaplara aktarılması yada farklı sebepler ile gerçekleşmemesi gereken hallerde iptali mümkün olabilir mi.

 Eft Havale İptal Olur Mu? İptal İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Ödeme yöntemlerinden eft ve havale işlemleri kimi zaman yanlış hesaba aktarılması, mükerrer gönderim, tutar değişikliği, açıklamanın hatalı belirtilmiş olması, hatalı şubeye gönderilmesi, yanlış zamanda gönderilmiş olması gibi bir çok sebep ile iptal edilmesi gerekebilir. Fakat iptali gereken durumlarda işlemler karşı hesaba aktarıldığı için iptal edilmesi konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. İptal işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı yada hangi durumlarda yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Eft iptali olur mu?

Elektronik Fon Transferi yani kısaca eft nedir? sorusunu açıklamak gerekir ise, farklı bankalar arasında yapılan transfer işlemleri olarak tanımlayabiliriz. Şubeden, atm’den, internet bankacılığı gibi bir çok kanal ile gerçekleştirilebilen eft işlemi, yukarıda bahsettiğimiz bir çok sebep ile iptal edilmesi gerekebilir. Fakat eft işleminde transferi gerçekleştirilen tutar farklı bir bankaya aktarıldığı için iptali konusunda eft saatleri gibi bir çok farklı işleyişlere sahiptir. 

Eft iptal olur mu

Eft iptal olur mu?

Aktarımı gerçekleşen eft iptal olur mu?, sorusuna eft işlemi iptal edilemez olarak cevaplayabiliriz. Açıklamak gerekir ise, eft işlemine onay verildiği anda ilgili Bankaya aktarımı gerçekleşir. Çok yüksek tutarlı eft işlemlerinde Bankadan çıkışı gerçekleşmeden önce Fon Yönetimi ekiplerinin onayı sonrası gerçekleştirilmekte olup eft saatleri öenm arz etmektedir. Yüksek tutarlı eft iptali taleplerinde çok kısa sürede Fon Yönetimi ekipleri ile iletişim kurulması durumunda eft saatleri içerisinde ise işlemin red edilmesi talep edilerek eft iptali gerçekleştirilebilir. Tabi hatalı işlem yapıldığını bu kadar kısa sürede anlaşılamadığı için yüksek ihtimalle iptali gerçekleşemeyecektir.

Peki iptali yapılamayan eft nasıl iade alınır? Yapılmaması gereken bir eft ‘ sehven gönderiminin yapılması halinde iptali yapılamadığı için alınacak aksiyon iade olarak talep edilmesi olacaktır. Öncelikle Bankanız ile iletişime geçerek ilgili tutarın iadesi konusunda talebinizi iletmeniz gerekmektedir. İletmiş olduğunuz talebe istinaden karşı Bankaya eft saatleri içerisinde eft sistemi gibi çalışan Habr Mesaj çekilerek iadesi talep edilecektir. Fakat bu talebinizi karşı Bankaya ilettiğinizde ilgili tutar müşteri hesabına aktarılmış ise iadesi hemen gerçekleşmeyecektir. Bu sefer alınması gereken aksiyon hesaba aktarılan müşteri ile iletişime geçerek eft işleminin iadesi konusunda talimat istenecektir. İlgili hesap sahibinin talimatına istinaden ilgili eft iptali talebiniz, iade işlemi olarak gerçekleştirilecektir.

Eft iptal talebini tekrar toparlamak gerekir ise, eft iptali söz konusu olmadığından talebinizi ilettiğinizde karşı hesaba aktarılmamış olması durumunda iade talebiniz gerçekleşecektir. Fakat karşı hesaba aktarımın gerçekleşmesi halinde müşteriden alınacak talimat ile söz konusu olacaktır. Eft işlemi yapıldığı anda masraf alınırken, iade talebi içinde masraf tahsilatı yapılabilmektedir. Bankaların eft masrafları yazımız bu konuda faydalı olabilir.

Eft saatleri kaça kadar? Eft saatleri ne zaman bitiyor?

Konumuzun detayında da belirtildiği gibi eft ve havale iptali taleplerinde en önemli detaylardan biri eft saatleridir. Eft saatleri içerisinde yapacağınız bir çok işlem için daha kısa sürede aksiyon alınacaktır. Bankaların eft saatlerini belirtmek gerekir ise internet bankacılığı işlemlerinde ortalama 16:30-17:00 aralığına kadar eft işlemi yapılabilmektedir. Eft saatleri sistem tarafından gösterilmese de internet bankacılığı tarafında eft saatleri sona erdiği halde şubeden 17:00-17:30 aralığına kadar eft işlemi yapılabilmektedir.

Havale iptal olur mu?

Havale iptali konusuna girmeden önce havale nedir? sorusunu açıklamak gerekir ise, Aynı Banka içinde farklı hesaplara yapılan transfer işlemleri olarak tanımlayabiliriz .Bazı bankalarda aynı müşteri numarası altında yapılan işlemlerde havale olarak adlandırıldığından Banka özelinde işlem detayını kontrol etmek gerekmektedir. Havale işlemi yapıldığı anda karşı hesaba aktarımı gerçekleştirilir. Fakat havale iptali talep edildiğinde işlem aynı gün yapıldı ise iptal edilebilir. 

Detay vermek gerekir ise, iptal edilmesi gereken havale işlemi için Bankaya bilgi vermeniz durumunda işlem aynı gün gerçekleştirildi ise iz kaydı da silinerek iptal edilebilir. Bu tarz iptallerde işleme ait detayda silindiğinden karşı taraf hesap hareketlerinde işlem detayı izlenemez. Fakat işlem yapıldığı gün dışında bir günde iptali söz konusu olur ise iptali gerçekleşmeyecektir. Eft iptali ile aynı işleyişe göre dikkate alınacağından hatalı gerçekleşen havale işleminin iadesi söz konusu olacaktır.

Havale iptal olur mu? sorusu için verilecek cevap aynı gün iptal talebi iletilmiş ise iptali gerçekleştirilirken, farklı günde iletilmesi durumunda iadesi konusunda aksiyon alınması gerekmektedir. Bankalarda bu işi yapan farklı ekipler olabileceğinden iptal yada iade talebinize istinaden ekstra masraf talep edilebilmektedir. Birde üstüne üstük hatalı yapılan işlem içinde masraf istisnası söz konusu değil ise iki işlem içinde masraf ödeme zorunda kalabilir siniz. Masrafın iadesi konusunda Banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankaların havale masrafları yazımız bu konuda yararlı olabilir.

 

 

 

11 Yorumlar

 1. Yunus 21 Aralık 2016
 2. Zülfikar kilic 5 Mart 2018
  • Finansçı 5 Mart 2018
 3. Veli 29 Ekim 2018
 4. İHSAN 11 Ağustos 2019
  • Finansçı 22 Ağustos 2019
 5. Ömer aydın 26 Ekim 2019
  • Finansçı 30 Ekim 2019
 6. Hüsnü 13 Aralık 2019
  • Finansçı 15 Aralık 2019
 7. Murat 19 Aralık 2019

Cevap Ver