10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Eft Havale İptal Olur Mu? İptal İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Eft Havale İptal Olur Mu? İptal İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Bankacılık işlemlerinin sorunsuz işleyebilmesi, transfer işlemlerinde eft ve havale büyük önem arz etmektedir. Para aktarma işlemlerinde kullanılan yöntemlerinden eft havale iptal olur mu? iptal işlemi için ne yapmalıyım? sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Borç ödeme yada farklı hesaplara aktarım işlemlerinde kullanılan eft ve havale ödeme yöntemlerinin yanlış hesaplara aktarılması yada farklı sebepler ile gerçekleşmemesi gereken hallerde iptali mümkün olabilir mi.

 Eft Havale İptal Olur Mu? İptal İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Ödeme yöntemlerinden eft ve havale işlemleri kimi zaman yanlış hesaba aktarılması, mükerrer gönderim, tutar değişikliği, açıklamanın hatalı belirtilmiş olması, hatalı şubeye gönderilmesi, yanlış zamanda gönderilmiş olması gibi bir çok sebep ile iptal edilmesi gerekebilir. Fakat iptali gereken durumlarda işlemler karşı hesaba aktarıldığı için iptal edilmesi konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. İptal işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı yada hangi durumlarda yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Eft iptali olur mu?

Elektronik Fon Transferi yani kısaca eft nedir? sorusunu açıklamak gerekir ise, farklı bankalar arasında yapılan transfer işlemleri olarak tanımlayabiliriz. Şubeden, atm’den, internet bankacılığı gibi bir çok kanal ile gerçekleştirilebilen eft işlemi, yukarıda bahsettiğimiz bir çok sebep ile iptal edilmesi gerekebilir. Fakat eft işleminde transferi gerçekleştirilen tutar farklı bir bankaya aktarıldığı için iptali konusunda eft saatleri gibi bir çok farklı işleyişlere sahiptir. 

Eft iptal olur mu
Eft iptal olur mu?

Aktarımı gerçekleşen eft iptal olur mu?, sorusuna eft işlemi iptal edilemez olarak cevaplayabiliriz. Açıklamak gerekir ise, eft işlemine onay verildiği anda ilgili Bankaya aktarımı gerçekleşir. Çok yüksek tutarlı eft işlemlerinde Bankadan çıkışı gerçekleşmeden önce Fon Yönetimi ekiplerinin onayı sonrası gerçekleştirilmekte olup eft saatleri öenm arz etmektedir. Yüksek tutarlı eft iptali taleplerinde çok kısa sürede Fon Yönetimi ekipleri ile iletişim kurulması durumunda eft saatleri içerisinde ise işlemin red edilmesi talep edilerek eft iptali gerçekleştirilebilir. Tabi hatalı işlem yapıldığını bu kadar kısa sürede anlaşılamadığı için yüksek ihtimalle iptali gerçekleşemeyecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Trabzonspor da tarihi yenilgi

Peki iptali yapılamayan eft nasıl iade alınır? Yapılmaması gereken bir eft ‘ sehven gönderiminin yapılması halinde iptali yapılamadığı için alınacak aksiyon iade olarak talep edilmesi olacaktır. Öncelikle Bankanız ile iletişime geçerek ilgili tutarın iadesi konusunda talebinizi iletmeniz gerekmektedir. İletmiş olduğunuz talebe istinaden karşı Bankaya eft saatleri içerisinde eft sistemi gibi çalışan Habr Mesaj çekilerek iadesi talep edilecektir. Fakat bu talebinizi karşı Bankaya ilettiğinizde ilgili tutar müşteri hesabına aktarılmış ise iadesi hemen gerçekleşmeyecektir. Bu sefer alınması gereken aksiyon hesaba aktarılan müşteri ile iletişime geçerek eft işleminin iadesi konusunda talimat istenecektir. İlgili hesap sahibinin talimatına istinaden ilgili eft iptali talebiniz, iade işlemi olarak gerçekleştirilecektir.

Eft iptal talebini tekrar toparlamak gerekir ise, eft iptali söz konusu olmadığından talebinizi ilettiğinizde karşı hesaba aktarılmamış olması durumunda iade talebiniz gerçekleşecektir. Fakat karşı hesaba aktarımın gerçekleşmesi halinde müşteriden alınacak talimat ile söz konusu olacaktır. Eft işlemi yapıldığı anda masraf alınırken, iade talebi içinde masraf tahsilatı yapılabilmektedir. Bankaların eft masrafları yazımız bu konuda faydalı olabilir.

Eft saatleri kaça kadar? Eft saatleri ne zaman bitiyor?

Konumuzun detayında da belirtildiği gibi eft ve havale iptali taleplerinde en önemli detaylardan biri eft saatleridir. Eft saatleri içerisinde yapacağınız bir çok işlem için daha kısa sürede aksiyon alınacaktır. Bankaların eft saatlerini belirtmek gerekir ise internet bankacılığı işlemlerinde ortalama 16:30-17:00 aralığına kadar eft işlemi yapılabilmektedir. Eft saatleri sistem tarafından gösterilmese de internet bankacılığı tarafında eft saatleri sona erdiği halde şubeden 17:00-17:30 aralığına kadar eft işlemi yapılabilmektedir.

Havale iptal olur mu?

Havale iptali konusuna girmeden önce havale nedir? sorusunu açıklamak gerekir ise, Aynı Banka içinde farklı hesaplara yapılan transfer işlemleri olarak tanımlayabiliriz .Bazı bankalarda aynı müşteri numarası altında yapılan işlemlerde havale olarak adlandırıldığından Banka özelinde işlem detayını kontrol etmek gerekmektedir. Havale işlemi yapıldığı anda karşı hesaba aktarımı gerçekleştirilir. Fakat havale iptali talep edildiğinde işlem aynı gün yapıldı ise iptal edilebilir. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Finansbank Bireysel satış temsilcisi arıyor

Detay vermek gerekir ise, iptal edilmesi gereken havale işlemi için Bankaya bilgi vermeniz durumunda işlem aynı gün gerçekleştirildi ise iz kaydı da silinerek iptal edilebilir. Bu tarz iptallerde işleme ait detayda silindiğinden karşı taraf hesap hareketlerinde işlem detayı izlenemez. Fakat işlem yapıldığı gün dışında bir günde iptali söz konusu olur ise iptali gerçekleşmeyecektir. Eft iptali ile aynı işleyişe göre dikkate alınacağından hatalı gerçekleşen havale işleminin iadesi söz konusu olacaktır.

Havale iptal olur mu? sorusu için verilecek cevap aynı gün iptal talebi iletilmiş ise iptali gerçekleştirilirken, farklı günde iletilmesi durumunda iadesi konusunda aksiyon alınması gerekmektedir. Bankalarda bu işi yapan farklı ekipler olabileceğinden iptal yada iade talebinize istinaden ekstra masraf talep edilebilmektedir. Birde üstüne üstük hatalı yapılan işlem içinde masraf istisnası söz konusu değil ise iki işlem içinde masraf ödeme zorunda kalabilir siniz. Masrafın iadesi konusunda Banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankaların havale masrafları yazımız bu konuda yararlı olabilir.

 

 

 

About Author

Finansçı

11 Comments

 • Eft iptali yapmak meseleymis demekki. Havale iptali gecen sene yaptırmıştım bir sorun yasamamistik. İslemleri doğru yapmak lazim bunlarla uğraşmamak için.

 • Telefonla internet bankacılığı üzerinden dolandırıldim. EFT işlemi yaptım.lakin hem benim ekranında görünen rakam EFT edilen miktar değilmiş.Hesabimi kontrol ettiğimde bankaya bilgi verdim. Dolandırıldim,benim haricimde başka tarayıcı üzerinden işlem yapılmış.Bankaya dolandırıldigimi hesabının boşaltıldığını bilgilendirdigim halde ne işlem iptali nede paramı iade ettiler.Su an savcılıkta bankaya iadesiyle ilgili ihtar çektim 10 gündür bekliyorum. Ne yapmam gerekirdi. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan başka bir şey yapamazsınız şu an için.
   Saygılarımızla.

 • Eft iptali Ziraat ve Halkbank için çok da kolay olmuyor. Bekleyen eft iptali Ziraat bankası içinde muhattap bulamıyorsunuz ki. Eft iptali ne kadar sürer yada eft iptal olur mu diye soranlara eft iptal edilmez diyip geçiyorum:)

 • Ben yanlış birisine eft para gönderdim mobilden iptal ediliyor mu

  • Merhaba,
   Mobilden iptal etme şansınız yok. Bankanız ile iletişime geçerek paranın iadesi için mesaj cektirmeniz gerekmektedir
   Saygılarımızla.

 • İsme yaptığım havale çekilmezse kaç gün içinde hesaba geri yatar

  • Merhaba,
   Bu süreç her bankaya göre degisebilmekte olup genel olarak bir ay içerisinde çekilmeyen isme havale işlemleri iade edilmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Havale yaptım karşı tarafın alıp almadığını nasıl öğrenebilirim dekontta tahsil ediniz yazıyor bu almamış demek mi

  • Merhaba,
   havale işlemi online bir işlem olup işlem yapıldığı anda karşı hesaba geçmiştir. Hesap numarası doğru ise işlem gerçekleştirilmiştir.
   Saygılarımızla.

 • eft iptal olur mu? diye merak ediyorsanız biraz zor iptal olur. Havale iptal olur mu? derseniz onun içinde geçmiş olsun demek lazım. Zira karşı tarafın hesabına geçtiyse talimat olmadan iade almak çok zor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir