16 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Altın Hesapları

Bankada altın hesabı nasıl açılır

Bankada altın hesabı nasıl açılır

Bankada altın hesabı nasıl açılır? Altın hesabı açmak için neler gerekiyor?

Altın hesabı nedir? Evde yada kiralık kasalarda tuttuğumuz düğününüz den, çocuğunuzun doğumunda gelen yada yaptığınız birikimlere ait altın mevcut olduğunu varsayıyorum. Altın her yükseldiğinde kuyumcuları gezerek yada arayarak fiyat almak ile mi uğraşıyorsunuz. Son dönemin parlayan Altın hesabını bilmiyor yada tercih etmiyor olabilirsiniz. Bankada altın hesabı nasıl açılır? bu konuda bilgiler vermeye çalışalım.

Vadesiz Altın hesabı nedir? Altın hesabı nasıl açılır?

Altın hesabı için yapılması gereken çok fazla bir işlem yok. Eğer bankada bir hesabınız var ise ek olarak imzalayacağınız bir Altın hesabı sözleşmesine istinaden bankada vadesiz altın hesabı açabilir siniz. Sonrasında yapmanız gereken elinizde bulunan 14, 18, yada 22 ayar olan altınlar yada ziynet eşyaları ile Banka şubesini ziyaret etmek olabilir. Banka bu altınlarınızı 24 ayara gram olarak çevirerek Banka’ da açmış olduğunuz altın vadesiz hesaba ekspertizini yapan Altın firma hesabından aktarılıyor.

Peki Banka’da açılacak Altın hesabı ile kuyumcu fiyatını kıyasladığınızda hangisi kârlı?

Bu sorunun cevabını evinizden çok kolay öğrenebilirsiniz. Banka’ya altın hesabına aktarılması için getirdiğiniz bir adet çeyrek altın kaç gram? diye merak edenler için Banka hesabınıza net olarak 1,59 gr aktarım yapılmaktadır.  Hangisinin daha kârlı olduğunu ise kuyumcudan aldığınız satış fiyatı ile Banka’ nın Altın satış kurunu kıyaslamanız yeterli olacaktır. İki fiyatı da kıyaslayarak hangisinin sizin için daha karlı olduğunu teyit ederek tercih yapabilirsiniz. Kuyumcudaki altını bozdurma fiyatına göre Bankaya yatacak 1,59 gram altının satış fiyatını kıyaslamak en doğrusu olacaktır.

Altın hesabının sağladığı faydalar nelerdir?

Altın işlemlerinizi Banka aracılığı ile yaparak üzerinizde altın taşımayarak maddi sorumluluğunuzu azaltmış oluyorsunuz. İnternet bankacılığı şifreniz varsa mesai saatlerinde günlük şube kurlarından alış satış islemlerini yapabilir siniz. Satış sonrası TL olarak eft, havale yöntemiyle anlık transferini gerçekleştirebilir siniz. Bunun yanında artmasını beklediğiniz dönemlerde Altın hesabını altın vadeli hesap açarak faiz kazancı fırsatınız doğacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Vadeli Altın hesabı nedir?

Vadesiz Altın hesabı kârlı mı?

Vadesiz Altın hesabı karlı mı? diye soran tüketiciler olabilir. Bu tüketiciler elinde bulunan ziynet eşyalarını evde yada Bankalardaki kiralık kasalarda muhafaza eden kısım olabilir. Bankada açmış olduğunuz Vadesiz altın hesabı ile, internet Bankacılığı kullanıyor iseniz anlık değişimleri çok hızlı olarak sonuca dönüştürebilir, altın hesabındaki bakiyeyi TL olarak dönebilir siniz. 

vadesiz altin hesabi karlimi
Vadesiz Altın hesabı karlı mı?

Vadesiz Altın hesabı Devlet güvencesi altında mı?

Vadesiz Altın hesabında bulunan TL karşılığı 100.000 TL’ ye kadar olan kısım TMSF kapsamında sigortaya tabidir. Bankada gerçekleşebilecek olumsuz durumlarda 100.000 TL ‘ye kadar Devlet güvencesi ile korunmaktadır. O yüzden Her Bankada 100.000 TL’ ye kadar olan kısımları Devlet güvencesi altında olacağından farklı Bankalarda 100.000 TL’ye kadar olan kısımlar ayrı ayrı Devlet güvencesindedir.

Altın hesabı hangi Bankalarda var?

Altın mevduatında karşılık oranlarının daha az olmasından dolayı Bankalar Altın vadesiz mevduatı toplamak için adeta yarışa giriyorlar. Bankalar için Merkez Bankasına ödedikleri maliyetler düşerken topladıkları altınlar ile mevduat rakamlarını yükselttikleri için Vadesiz Altın Hesabı konusunda sürekli kampanyalar yapabiliyorlar.

Garanti Bankası Altın hesabı, İş Bankası Altın hesabı, Ziraat Bankası altın hesabı, Halkbank Altın hesabı, Teb Altın hesabı, Kuveyt Türk Altın hesabı, Akbank Altın hesabı, Denizbank Altın hesabı adı altında bir çok Bankadan Altın hesabı açarak yatırımlarınızı Devlet garantisi altında saklayarak yatırımlarınıza devam edebilir siniz. 

Altın hesabı ne zaman açmalıyım?

Vadesiz Altın hesabı açmak tüketici için ekstra bir maliyet yaratmadığı için, Bankada kullandığınız bir hesap mevcut ise hemen Altın hesabı açabilir siniz. Altın fiyatlarındaki değişimlerden faydalanmak adına anlık işlem yapabilmek için Altın hesabınızın açık olması önem arz etmektedir. Gün içinde gerçekleşen artış ve azalışları bir para kazanma yöntemi haline getirerek al sat imkanına da sahip olabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Az parayla çok para nasıl kazanabilirsiniz?

Kuyumcudan cumhuriyet altını, çeyrek altın, gram altın satın alarak yatırım yapmak istemeniz durumunda bu altınların bedelleri karşılığında Bankaların altın fiyatlarını takip ederek, kapalı çarşı altın fiyatları karşılaştırarak cazip gelmesi durumunda altın hesabınıza dilediğiniz kadar gram altın satın alabilirsiniz. Bankadan mı kuyumcudan mı altın almak avantajlı yazımız bu konuda faydalı olacaktır.

 

Bankada kiralık kasa nasıl açılır ve kullanılır yazımız faydalı olabilir;

Kiralık kasa nasıl açılır?

About Author

Finansçı

4 Comments

  • Biara reklamlarda görmüştüm merak etmiştim hiç araştırmadımda güzelmiş bence altın hesabı az çok kazanç elde edilebilir.

  • umarım bir gün benimde bankada açılmış bir altın hesabım olurda kendimi güvende hissederim. O duygu nasıldır tatmak istiyorum:( elime geçen para ay sonu olmadan bitiyor 🙁

  • dolarlari satalim altin alalim 🙂

  • Evde ve cepte taşınan altınların çalınma ve kaybolma riski var. Bankada altın hesabında böyle bir risk yok. Üstelik vadeli altın hesabı ile altınlar çoğaltilabilmektedir. Ayrıca bankada kayıt altına alınan altınlar Ülke ekonomisi açısından da önemli. Yatırımcı için güvenli liman olan altına gerekli önemi hep birlikte vermeliyiz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir