6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Altın Hesapları

Bankadan mı yoksa kuyumcudan mı altın almak avantajlı?

Bankadan mı yoksa kuyumcudan mı altın almak avantajlı?

Malum zor günler için herkesin kenarda köşede eskiden kalma bir alışkanlık olarak biraz altını mevcuttur. Sonrasında yastık altında saklamayalım diye bu ziynet ve altınları Bankalardaki kasalarda muhafaza etmeye başladık. Altın alırken eskimi yoksa yeni tarihli çeyrek mi alsak bilezik alırken işçiliği az olan satarken değeri düşmeyen yatırımlar yapmaya özen gösterdik.

Altın alırken Bankadan mı yoksa Kuyumcudan mı almalıyız?

Son dönemlerde altın fiyatlarındaki esneklik dolayısıyla altınlarımızı arttığı anda satabilmek bir hayli zor oluyor. Kuyumcu kuyumcu gezerek acaba hangisi daha iyi fiyat veriyor diye teyit etmek durumunda kalabiliyoruz. O yüzden satışı Bankalar aracılığıyla daha kolay yapılabildiği için Bankalardan altın almak tercih edilmeye başladı. Ufak hesaplamalar ile hangisinin daha avantajlı olduğunu sizlerde evinizde kolayca hesaplayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey herhangi bir kuyumcuyu arayarak çeyrek altını ne kadara bozduğunu öğrenmek. Banka fiyatını öğrenmek için ise Bankaların internet sayfalarındaki Altın alış kurunu 1.59 gr ile çarparak Türk Lirası fiyatını öğrenebilir siniz. Bankalar bu anlamda kuyumcuların verdiği fiyata göre biraz daha avantajlı olabiliyor. Bankaya vereceğiniz ziynet eşyalarında işçilik gibi fiyat kıran durumlar olmadığından 24 ayar olacak şekilde altın değeri hesaplanarak altın hesabı altında Banka hesabınıza kolayca aktarım yapılabiliyor. Hem evde altın saklama derdine son vermiş oluyorsunuz hemde anında alım satım yapabilecek bir duruma gelmiş olabiliyorsunuz.

Hangi Banka Altın fiyatlarında en iyi fiyatı veriyor?

Altın fiyatlarında hangi Bankanın iyi fiyat verdiğini teyit edebilmek için yapmanız gereken şey Bankaların internet sayfalarından Altın fiyatlarını kontrol etmek olmalı. Her Bankanın altın alış satış işlemlerinde arada uyguladığı spread yani aradaki fiyat farkını bakabilirsiniz. Örnek vermek gerekir ise bir Bankada Altını 108.00 TL den satın aldığınızda o anda satabileceğiniz fiyat 107.50 olabilirken, diğer Bankada 108.00 TL den aldığınız altını 107.10 TL den satabiliyorsunuz. Burada Bankanın uyguladığı alış satış marjı fazlasıyla önem kazanıyor nasıl mı? Bir bankadan aldığınız altın işleminde 0,50 kuruş artış yaşandığında kar ederken diğer bir Bankada 0.90 kuruş arttığında kar eder duruma geliyorsunuz. O yüzden eskilerin çok kullandığı bir lafı söylemek gerekir ise yatırım yaptığınızda ilk dikkat etmeniz gereken şey alırken kazanmak olmalıdır.
O yüzden Altın işlemleri yapacaksanız işlem Bankanızı seçerken bu marj aralığını kontrol etmeden işlem yapmamayı tercih ederseniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Az parayla çok para nasıl kazanabilirsiniz?
About Author

Finansçı

4 Comments

  • Kuyumcudan altın almak ne kadar mantıklı bilmem ama bankadan her an altını satabiliyor olmak en büyük avantaj bence.

  • Tabii ki kuyumcudan altın almak daha avantajlı. Bankalar altın alış satış arasındaki spread min. binde de 7 ila 10 arasındadır.
    Kuyumcuda ise bu fark maksimum binde 2 dir. Altın değerlenip bozdurmak istediğinizde bankalar karınıza ortak olup sizden ortalama yüzde 0,75% oranında komisyon alır ki bu muazzam bir rakamdır.
    Sonuç : Bankadan altın almak kolaydır ama satmaya gelince komisyonları can yakar.

    • Tamamen saçmaladın şimdi

    • Ne alaka ben bilezikleri bozdururken kuyumcu 10tl dusugune alıyo bu bankada 1tl bile degil

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir