9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Altın Hesapları

Vadeli Altın hesabı nedir?

Vadeli Altın hesabı nedir?

Vadeli Altın hesabı nedir? Vadeli Altın hesabı özellikleri ve tüketiciye sağladığı avantajlar nelerdir?

Vadeli mevduat hesapları arasında yerini alan Vadeli Altın hesabı nedir? Tüketicinin birikimlerini değerlendirme amacı ile Bankalarda açmış olduğu hesaplarda piyasada değişebilecek faiz oranlarından etkilenmeden Altın üzerinden yapacakları yatırımları için kaybolma, çalınma riski olmadan risksiz getiri sağlanabilecek hesaplardır.

Altın mevduat hesabı nedir? diye soranlar için, 1 günden 400 güne kadar vadeler ile açılabilecek Vadeli Altın hesaplarında Bankalar üzerinde yatırımlarını değerlendirme imkanı sunmaktadır. Vadeli Altın hesapları, Altın’da gerçekleşecek fiyat artışlarının yanı sıra ek mevduat faizi yada kar payı kazanma fırsatı sağlar. 

Vadeli Altın hesabı olan Bankalar hangileri?

Vadeli altın hesabı, Altın işlemleri yapan ve tüketiciye vadesiz altın hesabı sunan bir çok Bankada mevcuttur. Örnek vermek gerekir ise, Akbank, Garanti Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Teb, İş bankası gibi Bankalarda Vadeli Altın hesabı açabilir siniz. Katılım Bankalarından örnek vermek gerekir ise Kuveyt Türk Katılım Bankasını belirtebiliriz. Yatırımlarını hem altındaki fiyat artışından hemde faiz geliri yada kar payı ile arttırmak isteyen tüketicilere bu konuda hizmet verilmektedir.

Dilerseniz evinizde saklamış olduğunuz Altınlarınızı eksperler eşliğinde grama dönüştürerek Vadesiz Altın hesabı oluşturabilirsiniz. Yada farklı TL,USD, EUR gibi mevduat hesabınızdan gerçekleştirilecek işlemler ile Vadesiz Altın mevduatı hesabınıza bakiye yaratabilir siniz.

Altın birikimi yapmak isteyen Tüketiciler için, hem güvenlik hemde faiz kazancı sağlamak temel amaç. Evlerimiz de yeteri kadar güvenlik unsuru olmadığından Bankalarda açılacak Vadeli Altın hesapları tüketiciye hem maddi hemde manevi anlamda huzur sağlamaktadır.

Altın hesaplarının 100.000 TL’ye denk gelen kısmı TMSF kapsamında Devlet güvencesi altında bulunmaktadır. Tüketici Altın hesabına birikim yaparken ek olarak faiz kazancı sağlayarak yatırımlarını daha fazla büyütme imkanı sağlamaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankada altın hesabı nasıl açılır

Vadeli Altın Hesabı faiz oranları kaç?

Vadeli Altın hesabı faiz oranları konusunda, Bankaların verdiği faiz oranları ortalama yüzde 0,01 ile 2,50 seviyeleri arasında seyir etmekte olup, diğer döviz kodlarına göre biraz daha düşük faiz oranlar verilse de Altın yatırımlarının artmasında tüketiciye avantaj sunmaktadır.  Altın mevduat hesabı faiz oranlarında Bankalar oranları mümkün olduğunca aşağılarda yani yüzde 1 seviyelerinde tutsalar da tüketicinin altın vadeli hesabı konusunda ısrarcı davranması durumunda bu oran yüzde 2 seviyelerinin üzerine çıkmaktadır.

Vadeli Altın hesaplarında faiz oranlarının düşük olmasının sebebi, diğer yabancı para hesaplarında açılışı gerçekleşen vadeli mevduat hesapları gibi kur avantajı sağladığı için faiz oranı ikinci planda kalmaktadır. Altın hesabını vadesiz olarak mı yoksa vadeli olarak mı tutmak avantajlı? diye soracak olanlar olabilir. Altın vadesiz mevduat hesabında beklediğiniz sürece kur artışından farklı bir kârınız olmayacak iken vadeli altın hesabı olarak tutmanız durumunda ek faiz geliri yada kar payı avantajı sunmaktadır. 

vadeli altin hesabi faiz oranlari
Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Vadeli Altın hesabı havale eft yapılır mı?

Vadeli Altın hesabı İş Bankasında olan biri örnek vermek gerekir ise Vadeli Altın Hesabı Garanti Bankasında olan birine aktarılamaz. Bu diğer Bankacılık ürünlerinde olduğu gibi vadeli mevduat hesapları mevcut durumuyla farklı hesaplara aktarılamaz. Öncelikle vadeli altın hesabı kapatılarak Vadesiz altın hesabına aktarımı gerçekleştirilir. Şu anda eft ile altın hesaplarındaki bakiyeler aktarılamazken, bazı Bankalar altın hesaplarındaki bakiyeler havale olarak yine aynı Bankada farklı hesaplara aktarılabilir.

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir