8 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Zamanaşımı Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet ZamanAşımı Kontrolü

Zamanaşımı Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet ZamanAşımı Kontrolü

Her yıl olduğu gibi bu yılda Nisan ve Mayıs aylarında en çok sorgulama yapılan merak edilen konular, Zaman aşımı nedir? Tmsf Zaman Aşımı Sorgulama nasıl yapılır? Tbb Zaman aşımı sorgulama nasıl yapılır? Bankadaki paranın zaman aşımına uğraması nasıl olur? Parasını unutanların listesi açıklandı mı? Bankada unutulan para sorgulama e devlet aracılığı ile yapılır mı? Bankada unutulan paraları TC ile sorgulama yapabilir miyim? Bankada unutulan para sorgulama 2019 yılında hangi siteden yapılıyor? gibi sorular oldu.

Hepimizin yıllar önce açtığı Banka hesapları ve bu hesaplarda bulunan bakiyelerin zaman aşımı listelerine girme ihtimali mevcut. Daha çok TC Kimlik numarası sisteme entegre olmadan açtığımız ve Bankalar tarafından yapılan güncelleme çalışmalarında eşleştirilemeyen yada iletişim bilgilerinden ulaşılarak teyit edilmek istenildiğinde tüketiciye ulaşılamaması durumunda yaşanmaktadır. Tüketici her açtığı Banka hesap bilgisini aradan yıllar geçtiğinde hatırlamıyor ise işte o zaman adınızın listelerde olması mümkün.

Zaman Aşımı Nedir?

Konumuza Bankacılıkta zaman aşımı nedir? sorusunu cevaplayarak başlamak yerinde olacaktır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu 62. maddesi gereği, Bankalarda bulunan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi yada bir yazılı talimatına ait tarihten başlayarak 10 yıl içinde aranmayan hesaplar Zaman aşımına tabidir. Zaman aşımına konu olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar Banka yetkilileri tarafından hak sahibine ulaşılamaz ise yapılacak ilan sonrasına Fona devir edilir.

Yani biraz daha detaylandırmak gerekir ise Banka tarafından tüm müşteri hesapları yıl içinde taranır. Hareket görmemiş olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların 250 TL üzerinde olması durumunda zaman aşımına konu olur. Bu konuda daha detaylı bilgi 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanmış olan “Mevduat ve Katılım fonunun kabulüne, çekilmesine ve zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik” kapsamında değerlendirilmiş olup 8. maddesi detayında belirtilmiştir.

Zaman Aşımı Mektup (Tüketiciye Bildirim) Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

Her yıl Ocak ayı itibariyle zaman aşımına konu olan 250 TL ve üzeri mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların vatandaş tarafından talep edilmedikçe Fona devir edileceğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderimi yapılır. Basiretli bankacılar tüketicinin yıllar önce ibraz ettiği adrese ek olarak güncel ADNKS adresine mektup gönderimi yapabilir. İnternet ile arası olmayan yaşlı tüketicileri düşününce bu süreç faydalı olarak değerlendirilebilir. Tabi tutarın 250 TL ve üzerinde olma zorunluluğunu tekrar hatırlatalım.

BUNUNLA İLGİLİ:  Yeni Kimlikler Nasıl Alınır? TC Kimlik Kartı Başvuru Süresi Ne Zaman Bitiyor?

250 TL altında olması durumunda ise Şubat ay başı itibari ile Bankanın internet sitesinde 4 ay boyunca ilan edilir. Yine Şubat ayının 15. gününe kadar Basın İlan Kurumu verilerine göre Ülke genelinde yayın yapan ve tirajı en yüksek olan 5 gazeteden 2 tanesinde iki gün süreyle ilan verilir. Yayınlanan bu listeler eş zamanlı olarak Kuruluş Birliklerine ve Fona gönderilir. Fon ve Kuruluş Birlikleri de Mayıs ayı sonuna kadar konsolide halini kendi sitelerinde yayınlarlar.

Zaman Aşımına Konu Bakiyeler Nelerdir?

Bankaların emanetinde bulunan hisse senetleri, tahviller, yatırım fonu katılma belgeleri, çek karnesi teslim edilmemiş dahi olsa çek karnesi verilen müşteriler adına açılmış olan mevduat hesaplarındaki tutarlar, havale bedelleri, mevduat, alacak ve emanetlerin zamanaşımı süresi sonuna kadar işleyecek faizleri ile katılma hesaplarına ilişkin kar payları da dahil olacak şekilde her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarından hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına konu olur.

Zaman Aşımı Devir Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İlan edilen zaman aşımına uğramış her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar Haziran ayının 15. gününe kadar hak sahibi yada mirasçıları tarafından talep edilmez ise, faiz ve kar payları ile beraber Haziran ayı sonuna kadar fonun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında bulunan veya Fon Kurulu tarafından belirlenecek Bankalarda bulunan hesaplara devir edilir. Devir işiyle yükümlü Bankalar hesap sahiplerinin kimlik bilgileri, adres ve mevcut hakların faiz ve kar payları ile beraber toplam tutarı gösterecek şekilde bir listeyi devir tarihinden bir hafta içerisinde Fona bildirmekle yükümlüdür.

Vadeli Hesap Zaman Aşımına Uğrar Mı? Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Vadeli hesap zaman aşımına uğrar mı? konusunda tereddütler mevcut olup faiz bakiyesi ile beraber Fona devir gerçekleştiğinden Vadeli hesap zaman aşımına uğrar. Fakat burada Bankalar tarafından tereddüt edilen durumlar mevcut olup görüş talep edilmiştir. 10 yıl itibari ile hareket görmeyen hesaplar zamanaşımına konu olup bildirimi yapılır fakat en az 6 aylık bir fark öz konusu olur. BDDK ‘nın bu konudaki cevabı ise yönetmeliğin 8. maddesi 3.fıkrası gereği ilgili tutarın Fona devir edileceği tarihe kadar faiz işletilmesi gerektiği belirtilmiştir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Evden Eve Nakliyat Fiyatları Ne Kadar?

Tmsf Banka Hesap Sorgulama- Tmsf Banka Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zaman aşımına konu bir paranız var ve hangi Bankada olduğunu da bilmediğinizi düşünelim. Banka tarafından gönderilen zaman aşımı mektup elinize ulaşmadı ve Bankanın internet sitesine de bakmadınız. Bu durumda Bankaya ibrazda bulunmayacağınız için muhtemelen size ait tutar Fona devir olur. Tmsf Banka Hesap sorgulama yani zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi ‘ne ulaşarak ilgili kontrolü yapmanız gerekir. Aksi takdirde Tmsf’ye devredilen paralar nasıl geri alınır? diye araştırmalara başlarsınız.

TMSF ‘ye ait internet sitesinden Tüm Bankalar diye sorgulama yaparak adınıza ait Fona devir edilecek bir bakiye var mı kontrol edilebilir. Bankada unutulan para sorgulama 2019 yılında e devlet sistemi ile entegre olacağı açıklandı. Tek tek Banka hesaplari sorgulama yapmadan zaman aşımı listelerinde adınız var mı? diye bakmadan E-Devlet aracılığı ile Zamanaşımına konu bir hesabınız yada nakdiniz var mı? diye kontrol edebileceksiniz. Tüketici tarafında buna Merkez Bankasına devredilen hesaplar listesi isim ile bulma da denebiliyor.

E-Devlet Zamanaşımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TMSF Zamanaşımı Sorgulama, TBB Zamanaşımı sorgulama ekranlarının yanı sıra E Devlet Zamanaşımı sorgulama ekranlarını kullanarak Bankada unutulan para sorgulama işlemini gerçekleştirebilir siniz. Yukarıda linkini verdiğimiz e-devlet zaman aşımı sorgulama linkinden kontrol ederek adınıza kayıtlı bir hesap var mı? Fona devir edilecek hesaplar arasında siz  var mısınız? teyit edebilir siniz. İlgili kontrol sonrasında adınızın olduğu Banka ile iletişime geçerek Fona devir edilmeden şahsınıza ait parayı iade alabilir siniz.

zamanasimi,edevlet,tbb,tmsf,bddk,zamanasimi sorgulama,bankada unutulan paralar

Bankada Unutulan Para Geri Alınabilir Mi? Tmsf’ye Devredilen Paralar Nasıl Geri Alınır?

Bankadaki para zamanaşımı kontrolü yapmak için Bankada unutulan para sorgulama sürecine ait TMSF, TBB, E-DEVLET sorgu ekranlarından ilgili kontrolü yaptınız ama ne yazık ki fona devir tarihini geçirdiniz. Yani adınız zaman aşımı listelerinde olduğu için varlıklarınız Fona devir oldu. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız çok fazla seçeneğiniz yok. TMSF internet sitesinde bu konuda verilen görüşte Tmsf’ye devredilen para geri alınamaz olarak belirtilmektedir. Sadece Banka tarafından hatalı işlem olduğunun bildirilmesi durumunda Bankada unutulan para geri alınabilir.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar Kapatılabilir Mi?

Bankalar tarafından son dönemde tereddüt edilen konular arasında yer alan konulardan biri de zaman aşımına uğrayan hesaplar kapatılabilir mi? Zaman aşımına uğramış bir hesaba devir öncesi para aktarımı yapılır ise zaman aşımı süresi nasıl hesaplanması gerekir? BDDK tarafından tereddüt edilen durum için Bankalara bir bildirim yayınlandı. Açıklamada ise, tüketicinin en son talebi, işlemi yada herhangi bir yazılı talimatı üzerinden 10 yılı geçmiş ve sıfır bakiyeli bir hesap mevcut ise Banka tarafında re’sen kapatılabileceği belirtilmiştir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Emekli aylığı kesintilerini öğrenmek için ne yapmalıyım?

Zaman Aşımı Soruları

 • Kiralık Kasa Zamanaşımı Nasıl Hesaplanır? Kiralık Kasa son ziyaretiniz yada son tahsilat tarihinize göre zaman aşımı hesaplanır.
 • Zamanaşımı mektup gönderimine cevap verilmez ise ne olur? Gönderilen iadeli taahhütlü mektuba cevap alınamaz ise belirttiğimiz tarihlerde fona devir olur.
 • Çocuk hesaplarında Zamanaşımı Ne Zaman Başlar? Çocuk hesaplarında zamanaşımı hesap sahibinin ergin olduğu tarihte işlemeye başlar ve on yıl sonrasında Fona devir edilir.
 • Bankadaki zamanaşımı parası ne zamana kadar alınabilir? İlgili tutarın alınabilmesi için 15 Haziran tarihine kadar Bankaya başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Hesapta bloke varsa zamanşımı süresi işler mi? Hesapta bloke olan tarihler arasında zamanaşımı süresi işlemez. Hesap üzerindeki bloke kaldırıldığı anda zamanaşımı süresi tekrar işlemeye başlar
 • TMSF ‘sehven devredilen para nasıl geri alınır? Hesapta işlem olduğunu belirten belge ve yasal kimliğiniz Bankanın Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.
 • Vadeli hesap zaman aşımına uğrar mı? Otomatik temdit oluyor ve hesap üzerinde bir tasarruf söz konusu değil ise zamanaşımı süresine dahil olur.
 • Bankada unutulan para geri alınabilir mi? Yasal süresi içerisinde başvurulursa iade alınır. Aksi takdirde fona devir yapılır ve iade alınamaz.
 • Tmsf’ye devredilen paralar nasıl geri alınır? Yasal süresi içerisinde başvurulursa iade alınır. Aksi takdirde fona devir yapılır ve iade alınamaz.
 • www.tkbb.org.tr sitelerinden zamanasimi sorgulaması yapılır mı? www tmsf org tr unutulan hesaplar listesi açıklandı mı? İlgili listelerden sorgulama yapılabilir. Güncel unutulan paraların listesi açıklandı.
 • www.tbb.org.tr zaman aşımı kontrolü yapılır mı? Bankada unutulan para sorgulama ziraat bankası süreci nasıl? Tmsf bireysel borç sorgulama nasıl yapılır? İş bankası zaman aşımına uğrayan hesaplar listesine nasıl ulaşırım? Tüm Bankalardaki süreç aynı olup yukarıda belirttiğimiz linklerden zamanaşımı sorgulama işlemini yapabilir siniz.
 • Zaman aşımı Tdk anlamı nedir? TDK ‘da bununla ilgili detaylı bir açıklama bulunmamaktadır.
 • Bankada unutulan para sorgulama 2018 yılında nasıldı? Bankada unutulan para sorgulama belirttiğimiz güncel açıklama metni ile aynı içeriğe sahipti.
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir