16 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Çek tahsil etmek için Bankaya mı yoksa Faktoringe mi gitmeliyim?

Çek tahsil etmek için Bankaya mı yoksa Faktoringe mi gitmeliyim?

Elinizde bir müşterinizden yada bir alışverişten dolayı almış olduğunuz çek varsa ne yapmalısınız?

Bireysel müşteri olarak elinizde bir çek varsa tahsil etmek için ilk yaptığımız Bankaya gitmek olacaktır. Bireysel müşterilerin çek tahsilatında Banka size çeki neye karşılık aldığınıza dair sorular sorabilir. Çek ile işlem yapılmak istendiğinde bu çeki bir işe yada bir mal karşılığı alabileceğiniz için Banka detayını öğrenmek ister. Eğer herhangi bir evrak sunamıyorsanız 1 defaya mahsus çeki tahsil etmeniz konusunda Banka muhtemelen onay verecektir.Banka sistemine girdikten sonra çek vadesinde ilgili Bankaya sorularak karşı hesabın müsait olması durumunda tahsil olarak 1 sonraki iş günü hesabınıza aktarılır.

Henüz vadesi gelmemiş bir çeki hemen tahsil etmek istediğinizde ne yapmalısınız?

Yukarıda belirttiğimiz gibi vadesi gelmeyen çek vadesinde sorgulanarak tahsil edilir yada ödenmemesi durumunda karşılıksız olarak değerlendirilir. İlgili çekin vadesi gelmeden çek tutarını talep etmeniz durumunda Banka yada Faktoring firması tarafında kredi kullandırılmak suretiyle tahsil edebilir siniz. Tabiki bu çeki neden hangi işlem için aldığınızı ispatlayarak yani fatura vs evrak ile. Eskiden çek kırdırmak terimi çok dolaşırdı, piyasa koşulları ve yasal düzenlemeler sonrası karşılığında fatura olmayan çeki erken tahsil etme şansınız olmayacaktır.
Ticari müşterilerde ilgili kurumlara Bilanço ve diğer iş yeriniz ile ilgili evrakları teslim ettiğiniz için Ticari faaliyetlerinize ait alınan çekler için iskonto kredi kullandırımı yapılarak tahsil etme imkanınız mevcuttur.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ziraat Bankası iştiraki Ziraat Bankası Azerbaycan ASC faaliyete başladı
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir