1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadeli Hesaplar

Çift Para Birimli Mevduat nedir?

Çift Para Birimli Mevduat nedir?

Çift para birimli mevduat nedir? Çift Para birimli mevduatın tüketici için ne gibi avantajları ve riskleri vardır?

Konuya Çift para birimli mevduat nedir? olarak başlayabiliriz. Çift Para birimli mevduat, beklentiniz doğrultusunda bir kısım döviz riski alarak yatırımlarındaki getiriyi arttırmak için tercih edilebilecek bir üründür. Şöyle ki; Çift Para birimli mevduat (DCD), bir adet Vadeli mevduat ile aynı vadeye sahip bir opsiyon satış işleminin birleşimi ile oluşur. Burada ki beklenti, tüketicinin iki farklı getiri elde etme şansına sahip olmasıdır. Burada tüketici kur riski alarak mevduat faizi ile beraber ek bir gelir elde etme şansına sahip olabilir.

  • Belirlemiş olduğunuz bir para birimiyle, belirlenen bir vade de belirtilmiş olan bir fiyattan alma yada satma hakkınızı Bankaya satarak, bu işlem karşılığında opsiyon primi hak edilir.
  • İşlem yaptığınız tutar opsiyon işlemiyle aynı vade tarihine vadeli hesap olarak açılır bu hesaptan da mevduat faizi kazanırsınız.
 Çift Para birimli Mevduat özellikleri nelerdir?
  • Farklı vadeler de düzenlenebilir.
  • Opsiyon primleri işlemin yapıldığı günü takiben bir sonraki iş gününde, Vadeli mevduata ait faiz ise vade tarihinde tüketici hesaplarına aktarılır.
  • Eur/TL, Eur/Usd, Usd/TL gibi bir çok döviz tipi ile işlem yapabilir siniz.
  • DCD işlemleri yapabilmek için Vadeli mevduat olarak bağlanan bakiye teminat olarak alınır.
  • Tüketici, Put (satım) opsiyonu satıldığı durumda vade sonundaki spot kur/parite anlaşmaya varılan kurun altında kalması durumunda, Call (alım) opsiyonu satılması durumunda vade sonundaki spot kur/ parite anlaşmaya varılan kurun üzerinde olması halinde, meblağın anlaşmadaki kur/parite üzerinden diğer dövize çevirmek gerekmektedir.
  • Müşterilerin bu işlemde opsiyon satıcı olması sebebiyle DCD anapara korumalı bir yatırım ürünü değildir. Buradaki risk vade sonunda piyasa koşullarında döviz kuruna bağlı olarak değişmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tüketici bu işlemde kur riski alarak yatırımlarını arttırmayı hedeflemektedir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Vadeli Mevduatınızı Hangi Bankaya Yatırmalısınız?
About Author

Finansçı

2 Comments

  • o kadar çok yatırım ürünü varki hangisi daha karlı yada hangisinden daha az zarar ile kurtarabilirim kısmını çözmek zor. Çift para birimli mevduat da bunlardan biri galiba

  • çift para birimli mevduat, riski dağıtmak isteyenler için ideal bir ürün

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir