17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Bireysel Emeklilik gecikmeli borcumu nasıl kolay ödeyebilirim?

Bireysel Emeklilik gecikmeli borcumu nasıl kolay ödeyebilirim?

Bireysel Emeklilik Sigortası poliçeniz için ödeyemeyerek dondurduğunuz dönemi en uygun nasıl ödeyebilirim mi diyorsunuz?

Bireysel Emeklilik Sigortası dönem dönem ödeme yapmak istemediğiniz dönemlerde tüketiciye poliçeyi dondurma hakkı veriyor. 2016 yılı öncesinde dondurduğunuz poliçeyi tekrar ödemeye başladığınız durumda hiç bir şey yokmuş gibi hayat devam ediyordu. Fakat yönetmelik değişikliği sonrası 2016 yılı itibariyle ödenmeyen taksitleriniz mevcut ise poliçeniz gecikmeli poliçe olarak hayatına devam ediyor. Devlet desteğini tam olarak alabilmek adına poliçenizin vadesi olan 10 yıl dolmadan bu gecikmeyi gidermeniz gerekiyor. 

Bir okurumuz tarafından bizimle paylaşılan bu durumu diğer okuyucularımıza da faydası olabileceğini düşünerek paylaşmak istedik.

” 2015 yılı Temmuz ayı itibari ile 200 TL ödeme yaptığım 2 adet Bireysel Emeklilik Poliçesini maddi durumlardan dolayı dondurmak zorunda kaldım. Sigorta şirketi ben aktif olmasını belirtmediğim sürece poliçeyi aynı şekilde devam ettirdi. 2016 yılının Haziran ayında poliçeleri mi tekrar ödemeye başlamak için Sigorta şirketini arayarak poliçelerin tahsilata açılmasını talep ettim.

Yetkili personelin bana ilettiği duruma göre 2016 yılında değişikliğe uğrayan yönetmelikte, 2016 yılına ait ödenmeyen tüm taksitlerim için poliçeler gecikmeli olarak dikkate alınacağı oldu. Vade boyunca bu gecikmenin devam etmesinin bana sıkıntı olmayacağı fakat 10 yıl olan Bireysel Emeklilik Sigortası vade sonunda ödememiş olursam kazanmış olduğum Devlet Desteği ile ilgili kesintiler olabileceğini ilettiler.

Ben o kadar beklememek adına tamam gecikmeden kurtulmak istiyorum ne kadar ödeme yapmam gerekiyor dediğimde 2 poliçe için (200*5 ay) + (200*5 ay) = 2.000 TL yatırmam gerektiği iletildi. Zaten poliçeleri ödeyemediğim bir poliçe için 2.000 TL ödemek çok mantıklı gelmedi. Görüştüğüm personel son aktif olan ödeme tutarım üzeriden yani 200 TL üzerinden bu borcu kapatmam gerektiği konusunda bilgi verdi.

BUNUNLA İLGİLİ:  Eşya Sigortası neleri kapsar?

Kafama yatmadığı için bir kaç gün sonra tekrar Sigorta Şirketini arayarak konuyu anlattım. Bu sefer konuştuğum personel konuya hakim olarak, geçmişe yönelik borcu kapatmak istediğinizde poliçe için en düşük prim tutarına indirerek geçmiş borçları da bu bu prim tutarından ödeyebileceğimi belirtti. Hal böyle olunca en düşük prim tutarı olan poliçeleri 50 TL ye indirdim öncelikle. Sonrasında geçmişe yönelik olan beni gecikmede gösteren taksitler için de (50*5 ay) + (50*5 ay) = 500 TL ödeyerek geçmişten kalan borcumu sıfırlayabildim. Tabi bu tutarı düşürerek alabileceğim Devlet katkısından da vazgeçmiş oldum ama ödeme gücümün yükseldiği bir dönemde bu eksikliği kapatabilirim sanırım.”

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir