9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Çocuk Hesapları

Çocuğum için en doğru yatırımı nasıl yapabilirim?

Çocuğum için en doğru yatırımı nasıl yapabilirim?

Çocuğumuzun geleceği için yatırımlarımızı nasıl yapmalıyız? Çocuklar için en iyi yatırım araçları hangileri?

Hepimiz uzunca bir süre para kazanmak , bunu iyi şekilde değerlendirebilmek ve iyi yatırımlar yapabilmek için uğraştık. Evli olanlar iyi bilir masraflar bir türlü azalmıyor para geldiği gibi gidiyor ve düzenli yatırım yapamaz hale gelebiliyoruz. Üstüne birde çocuğunuz olduysa o zaman masraflarla boğuşmak biraz daha belinizi bükebilir. Ama ne olursa olsun çocuğunuz olduktan sonra algınız bir şekilde değişiyor ve acaba size bir şey olursa çocuğum ne yapar konusunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Sürekli bu konuda alternatifler üreterek para biriktirmek istiyorum diyerek en doğru yatırımı yapma konusunda kendinize sorular sorabiliyorsunuz. Eski dönemler de olduğu gibi yastık altı yatırımlar geride kaldı o yüzden daha takibini yapabileceğimiz ve yatırımlarımızın ne kadar olduğunu sürekli kontrol edebileceğimiz ürünler üzerinde düşünerek para biriktirme taktikleri aramaya başlıyoruz.

O yüzden öncelikle çocuğumuz için Bankada bir para biriktirme hesabı açarak başlayabiliriz bunun için anne ve babanın sözleşmeleri beraber imzalaması şartıyla çocuk hesabı açılışını gerçekleştirebilir siniz. Bankalar da açılan çocuk hesaplarında anne ve babanın imzasıyla hesap işlemleri yürütülebiliyor ama tercihe göre anne yada babanın muvaffakatname vermesi durumunda tek olarak da hesap kullanma yetkisi tanımlanabilir.

Para biriktirmenin değişik yolları arasında hesaba kredi kartınızdan her ay otomatik 1 gram altın alış yaparak aktarımını sağlayabilir siniz mesela. Altın son dönemde dalgalı bir seyir sergilese de herkes tarafından tercih edilen bir yatırım yöntemi. Hesaba bir süre para yatırdıktan sonra yine farklı yöntemler ile değerlendirmeye devam edebilir siniz. Tatmin olduğunuz bir yerden altınları satarak uzun vadeli Devlet tahvillerine geçebilir siniz.

Yapmış olduğunuz ve bir süre kullanmadığınız hesaplarda zaman aşımı 18 yaşına kadar başlamadığı için 28 yaşına kadar zaman aşımına uğrama riski de bulunmuyor. Çocuklarımızın ileride rahat etmesi için elimizden gelenin en en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Peki farklı olarak neler yapılabilir? Allah korusun sağlık sorunu yada kaza ihtimaline karşın kendinize, eşinize ferdi kaza sigortası yada hayat sigortası yapabilir siniz mesela.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Size bir şey olması durumunda gözünüzün arkada kalmayacağı bir tutarı çocuğunuza bırakma şansına sahip olabilir siniz. Yada birikimleriniz çoğaldıkça hedef büyüterek daha uzun vadede daha büyük kazanç sağlayacak yatırımları düşünmeye başlayabilir siniz.

Şu anda arsa piyasası fazla pahallı olmasına tarla fiyatları biraz daha makul fiyatlar da seyir edebiliyor. Bunun için yapacağınız tercih tarım bölgesi olarak kalacağını düşündüğünüz bir yer olmamalı tabiki. Mevcut piyasada almış olduğunuz bir tarlanın belediyede değişebilecek planları 5/20 yıl arasını bulabiliyor. Çocuğunuzun eğitime ağırlık verdiği bir dönemde belkide zamanında almış olduğunuz ufak bir tarla tapusu belkide çocuğunuz için iyi bir fırsata dönüşebilir.

Bunların yanında sizin yatırımınız yanında Devlet katkısını da alabileceğiniz bir ürün olan Bireysel Emeklilik Fonları var. Kendi yapmış olduğunuz yatırım süreç boyunca değerlenirken bunun yanında Devlet yatırdığınız prim üzerinden %25 katkıda bulunarak yatırımlarınızı daha büyük bir seviye gelmesine destek oluyor.

Bireysel Emeklilik sistemine ait emekliler daha yeni emekliliklerini kazanmalarına rağmen çocuğunuz için yapabileceğiniz yatırım onun üniversite hayatına katkı sağlayabilecek yaşlarda alınması için yapılan yatırımlar olabilir. 15-20 sene çocuğunuz için yapabileceğiniz yatırım onun rahat bir şekilde üniversite ve yurtdışı eğitimlerinde kullanabileceği bir kaynak haline gelecektir.

Çocuğunuzun geleceğini en iyi sizler düşünebilir siniz. O yüzden ekstra evde para biriktirme yöntemleri ile çocuğunuz için en iyi para biriktirme taktiklerini seçerek kazançlı bir yatırım yapma fırsatına sahip olabilir siniz.

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız;

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir