15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Çocuk Hesapları

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Bankada Çocuk Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalarda 18 yaşını henüz doldurmamış kişilere açılacak hesaplar çocuk hesabı olarak açılmaktadır. Aile bireylerinin yani anne ve babanın beraber karar vermesi neticesinde hesap açılışlarını beraber imzalayarak çocuk hesabı açılışı‘nı gerçekleştirebilirler. Anne ve babanın beraber onayı ile açılan hesaplarda işlem yapma yetkisi müşterek olup muvaffakatname verilmesi durumunda münferit olarak yani anne ve baba tek başına işlem yapılabilir.

Bankada açılacak çocuk hesapları ile ilgili uygulama farklılıkları olabilmekte olup, biraz önce belirttiğimiz gibi anne ve babanın beraber başvurusu sonrası hesap açılışına onay veren Bankaların dışında, Türk Medeni Kanunu 342. maddesinde ” Ana ve Baba velayetleri çerçevesinde 3. kişilere karşı çocuklarının yasal temsilcisidirler. İyi niyetli 3.kişiler eşlerden her birinin diğerinin rızası ile işlem yaptıklarını varsayabilirler” şeklinde belirtilir maddesine göre işlem yapan Bankalar da mevcuttur.

Yani özetle bazı Bankalarda Anne ve Babadan herhangi biri, çocuk adına Bankada tek başına hesap açabilir ve bu konuda iki ebeveyn dende ayrıca talimat alınmasına gerek görmeyebiliyorlar. Fakat her zaman anne yada babadan herhangi biri Bankaya talepte bulunarak bundan sonra müşterek imza ile işlemlere devam edilmesini talep edebilir. O yüzden hangi Bankada çocuk hesabı açacak iseniz bu iki seçenekten hangisine göre işlem yapıldığını teyit etmenizde fayda var. Her Bankada standart bir yapı olmadığını belirtebiliriz sanırım.

Açtığınız hesap üzerinden çocuğunuz için yatırımlar yaparak onun geleceğini teminata alabilirsiniz.  Son dönemde çocuk hesapları ile ilgili bankaların farklı kampanyaları mevcut olup, çocuğunuz için en avantajlı Bankayı seçerek değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Çocuk hesabı açılışı ‘nı gerçekleştirdikten sonra onun için Bireysel Emeklilik Sistemi ‘ne kayıt yaptırıp reşit olana kadar yatırım yaparak onun eğitimi için çok faydalı bir kaynak oluşturma şansınız olabilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çocuğum için en doğru yatırımı nasıl yapabilirim?

Boşanan çiftlerde çocuk hesabı nasıl açılır?

Boşanan çiftlerde çocuk hesabı açılması halinde mahkemenin velayet kararı hangi veli üzerinde ise Bankaya velayet belgesini ibraz etmesi şartıyla Banka da tek başına hesap açılabilir.

Ailesi yaşamını yitirdiğinde çocuk hesabı nasıl açılır?

Ailesi yaşamını yitiren çocuklar için Bankada çocuk hesap açılması gerektiğinde çocuğa vasi olarak kim atandı ise bu kişinin Vasi belgesi ile Banka ya başvurması halinde vasi tarafından hesap açılışı gerçekleştirilebilir.

Evlilik Dışı çocuklarda hesap açılışı nasıl gerçekleştirilir?

Çocuk evlilik dışı olarak dünyaya gelmiş ve anne, baba evli değilse Resmi olarak velayet hakkı annededir. Anne Bankalar’ da hesap açmaya ve işlem yapmaya yetkili kılınmıştır.

Çocuk hesaplarında zaman aşımı ne zaman başlar?

Bankalar’da veli yada vasiler tarafından çocuk hesabı açılıp, belli bir tutar para yatırılarak unutulmuş olsun, bu durumda yatırılan tutar zaman aşımı listesine girer mi diye merak ediyorsanız girmez.Çünkü çocuk hesapları 18 yaşına geldiğinde, yani reşit olduğunda zaman aşımı süresi işlemeye başlar,bu süre zarfından sonra 10 sene içinde hareket görmezse zaman aşımı listesine girerek hazine’ye devri sağlanır.

Çocuk Hesapları ile ilgili Soru Cevaplar;

 • Evlilik bireyi reşit kılar, buradan yola çıkarsak 18 yaşını doldurmadan ailesinin rızasıyla evlenen çocuklar reşit olacağından Bankalar’ da gerçek müşteri hesabı açılması gerekmektedir.
 • 15 yaşını dolduran çocukların iş hayatında çalışması halinde maaş bordrosu ile Bankalar’ da normal müşteri hesap açılışı yapılabilmektedir.
 • 15 yaşını dolduran çocuk ailesinin rızasıyla Asliye Mahkemelerine başvurmaları durumunda reşit kabul edilebilir.
 • Çocuk hesabı olarak açılan hesaplar 18 yaşına kadar bu şekilde devam etmekte olup, reşit olunması durumunda hesap üzerindeki veli, vasi yetkileri sona ererek gerçek müşteri hesabına dönüştürülür.
 • 18 yaş altı hangi banka hesabı açma? Velisi olduğunuz çocuğunuz için tüm bankalarda çocuk hesapları açabilirsiniz.
 • 7 yaşındaki çocuğa banka hesabı açılır mı? Yaş fark etmeksizin bankalarda değişmekle beraber tek yada çift velisi ile beraber çocuk hesapları açılabilir.
 • İş Bankası 18 yaş altı hesap nasıl açılır? Yaş fark etmeksizin bankalarda değişmekle beraber tek yada çift velisi ile beraber çocuk hesapları açılabilir.
 • 12 yaşında banka hesabı açılabilir mi? Yaş fark etmeksizin bankalarda değişmekle beraber tek yada çift velisi ile beraber çocuk hesapları açılabilir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Çocuğum için en doğru yatırımı nasıl yapabilirim?

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yorumlarınızı iletmeniz durumunda destek olmaya çalışırız.

About Author

Finansçı

136 Comments

 • Gerçekten çok açıklayıcı v faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

 • Ozaman çocuğumuzun hesabına toplu para atıp unuttuk desek uzun bir süre risk yok dimi?

  • Evet çocuğunuzun hesabında 28 yaşına kadar risk yok.

 • Esimle bosandik ortak bi paramiz vardi cocuklarimiza hesap yapalim.dedik coxuk hesabini velayet bende olduğu için tek yetkili benim die eski esim.istemio.ortak hesap yaoalim dio ozaman da onun para cekme yetkisi olur ve mirascilerina kalir die istemiyorum cunku yeniden evlendi ben paraya yetkili olsam.bile dokunmayacagima dair noter onayi vs ne bileyim.bi guvence veremezmiyim.sozlesmeye eklenemezmi ya da.

  • merhaba,
   Velayetle açılan çocuk hesabında tek yetkili siz olduğunuz için kendi hesabınıza belirttiğiniz gibi bir kısıt konması zor.Hesaptaki tutar vadesiz olarak bekletiliyor ise sizin talimatınızla hesaba bloke konarak hesap ekstresi yada defter bastırarak hesabın blokeli olduğunu gösterebilirsiniz eski eşinize. Belirttiğiniz gibi uzun vadeli hesapta yetkili kişinin kendini kısıtlamasına dair işlem için bankanın hukuk departmanları görüş verse daha faydalı olacaktır.

 • İyi geceler ben esimden bosanmak uzereyim cocugumuza actigimiz hesaptaki parayi esim bnkadan cekebilirmi acaba

  • Merhaba,
   Çocuk hesabını açarken tek başına eşinizi yetkilendirmek adına muvaffakatname vermediyseniz eşiniz tek başına para çekemez.

 • Aslında uzun bir vadeyle bir çocuk hesabı açılarak, çocuğun geleceğine yavaş yavaş yatırım yapılabilir.

 • Eşim çoçuğumu göstermiyor yani ben tek başıma oğlumun adına hesap çıp ona para yatıramazmıyım hocam

  • Merhaba,
   Esiniz ile henuz bosanmadiysaniz tek basiniza cocugunuza hesap actiramazsınız. Eğer boşandığınız durumda çocuğunuzu size göstermiyor ise velayet kimde ise çocuk için sadece velayet sahibi hesap açabilir.

 • ben kendi kızım içinde açtırmak istiyordum faydalı bir bilgi öğrendim…

 • Çocuğum için hesap açtırmayı düşünüyordum.Bilgilendirme ile nasıl yapıcağımı öğrendiğim iyi oldu.

 • Çocukların geleceği için ailelerin bu konuya önem vermesi gerekir Avrupada yaygın bir durum bu.

 • Ben kardeşim için hesap açtırmak istiyorum. Okuduğum kadarıyla sadece anne ve babalar açtırabiliyo. Ben tek başıma kardeşim için hesap açamazmıyım. İlla anne babamı gerekiyo.

 • Ben kardeşim için hesap açtırmak istiyorum. Okuduğum kadarıyla sadece anne ve babalar açtırabiliyo.ben kendim bu hesabı açamazmıyım.illa anne babamı gerekiyo?

  • Merhaba,
   Evet çocuk hesabı açılabilmesi için velilerin izni gerekmekte olup, evli ise anne baba ortak olarak hesap açtırabilir.
   (Siz kardeşiniz için hesap açtıramazsınız)

 • 18 yaşımın altında iken bu konuyu merak etmişimdir. Bence faydalı bir paylaşım olmuş..

 • çocuklar için bankada hesap açtırmak onlara birikim yapmayı öğretir

 • Bu yazıyı 18 yaşımdan küçükken okusaymışı iyiymiş 😀

 • çocuklarımızın geleceği için bu tür hesaplarla onlara birikim hazırlamalıyız.

 • Bu yazıyı küçükken okumak vardı yahu 😀

 • Çocuk adına ( 18 yaş altı) açılan hesaba anne-baba tarafından yatırılan para ileride intikal (veraset ve intikal ) vergisi kapsamında ivazsız intikal sayılıp vergilendirilir mi ?

  • Said bey merhaba,
   Çocuk adına açılan hesaba yatırılan bedeller ileride ivazsız intikal olarak değerlendirilip vergiye konu olmaz.
   İyi günler.

   • Maliyece hesap bilgilerinin bankalardan istenip bu hususa göre çalışmalar yaptığına dair duyumlarımız var. Bu hususta Resul Kurt ve Şükrü Kızılot’un yazılarının linkini ekliyorum. Buna benzer onlarca başka yazıda var.

    Cevabınızı bu hususlara göre tekrardan değerlendirmeniz mümkün müdür ?

    Teşekkürler

    • Tekrar merhaba,
     Belirttiğiniz yazıları okudum ve bildiğimiz bir konu bu. Fakat sorduğunuz soru çocuk hesabı ile ilgiliydi. Çocuk hesabı farklı bir süreç olup yasada belirtilen ortak hesaplar gibi değerlendirilmeyecektir.
     Vergisi yatırılması gereken ortak hesaplarda mevcut mal varlığınıza eşinizi yada çocuğunuzun ortak edilmesi durumunda vergiye tabi fakat bununla ilgili takibinin yapıldığına dair son dönemde örnek olay ile karşılaşmadık.
     Sorunuza tekrar gelecek olursak çocuğunuz adına açılan çocuk hesabı için aktarılan birikimler için vergi ödenmeyeceği konusunda görüşümüz devam etmektedir.
     (Aksi takdirde çocuğumuzun kumbarasına attığımız paralar içinde vergi ödenmesi gerekebilir.)
     İyi günler.

 • yani sistem 18 yaşa gelen çocuğu artık reşit kabul edip kendini yeniliyor çok güzel işleyen bir sistem diyebiliriz

 • Bende çocuklarıma istiyordum iyi oldu öğrendiğim haftaya gidiyorum bankaya

 • Ben şimdi bir şey sormak istiyorum ben boşanmış bir babayım ve çocukların velayeti annede ve çocuklarımı göremiyorum fakat onlar adına hesap açmam mümkün mü?

  • Merhaba,
   Velayetleri annede oldugu icin hesap acma yetkisi sadece anneye aittir.
   İyi gunler.

 • Merhabalar
  3 yaşındaki oğlum için hesap açmak istiyorum.
  vergi ve kredi kartı borçlarım olduğu için herhangi bir bankada hesap kullanamıyorum. ayrıca maaşımda da haciz var. oğluma açtırmak istediğim hesabı aktif olarak bende kullanabilir miyim ? örneğin kira ödemesi okul taksidi yada fatura gibi aynı zamanda birikimde yapılacak tabii. ve bu hesaba benım sıcılım yuzumden bloke konulabilir mi ? teşekkürler

  • Merhaba Nese hanim,
   hesap ismi ne kadar cocugunuzun adina olsada hesap sahibi yada kullanicilari kisminda size ait tc bilgisi bulunuyor. Hesap ile ilgili sorun yasarmisiniz kismi icin pazartesi hukukcu arkadaslardan gorus alarak size bilgi verecegim.
   İyi aksamlar

   • MERHABA BOŞANDIM 18 YAŞ ALTINDA OLAN OĞULLARIMIN VELAYETİ BENDE. ONLAR ADINA HESAP AÇMAK İSTİYORUM ASKERDEN GELİNCEYE KADAR NEKADAR BİRİKİRSE DÜŞÜNCEM VAR.AMA BAZI BANKALARA İCRALIK BORÇLARIM VAR BANİM BANKAYA OLAN BORÇLARIM YÜZÜNDEN ÇOCUKLARIN HESABINA YATIRILAN PARA BORÇLU OLDUĞUM BANKALAR ALIRMI . TEŞEKKÜRLER ..VARSA BU HANGİ BANKALAR BİLGİNİZ VARMI ACABA

    • Merhaba,
     Bir önceki görüşümüz de belirttiğimiz gibi adınıza ait icra borclari için çocuğunuz adına açılacak hesaba bloke kaydı işlenmez.
     Saygılarımizla.

  • Nese hanim,
   Hukukcu arkadaslrdan aldigim goruste islem yapabilirsiniz hesaba bloke kaydi da islenmez. Fakat islemler konusunda Bankalara gore farklilik arz edebilir.
   Bilginize

 • çocuk hesabı sorunlarının ciddi boyutlarda olduğunu görmek aslında birazda üzücü bir durum çoğu ayrılan eşler ile çocukların hak hukuklarında sorunalar olduğunu gördüm.

 • Çocuklar için gelecek planları için çocuk hesabı açılması çok önemli

 • Yararlı bir uygulama olmuş. Bazen 18 yaşından küçük olupta ailesinden uzakta yaşayanlara bu gibi ihtiyaçlar doğuyor.

 • Ben 15 yasindayim ailemden gizli hesap acmak istiyorum cunku bildikleri zaman biriktirdigim paralari hariciyolar tek basima nasil hesap actirabilirim

  • Merhaba Sude hanım,
   Bankacılık işlemleri yapabilmek icin Reşit olma şartı arandığından eğer Sgk’lı bir işte çalışıyorsanız maaş bordronuz ile hesap açabilirsiniz.
   Aksi durumda hesap açabilmeniz için ailenizin onayı ile işlem yapabilirsiniz.
   İyi günler.

 • merhaba
  kız kardeşimin tamamen kendine ait birikimi var bankada kendi adına bir hesapta, boşanma davası açtı ve eşinin o parayı istemesinden korkuyor, sanırım evlilik sonrası edinilmiş olduğu için alabilirde merak ettiğimiz parayı reşit olmayan çocuğu adına bir hesap açıp oraya aktarırsa, karşı taraf boşanma esnansında yine o parada hak talep edebilir ve alabilir mi?

  • Nesrin hanin merhaba,
   Sizinde belirttiginiz gibi evlilik sonrasi edinilmis bir tutar ise esler para uzerinde yuzde 50 pay sahibi olacaktir. Çocuk hesabı açılabilmesi için anne ve babanın onayı gerekmektedir. Anne ve baba onayı sonrası açılan çocuk hesabına belirttiğiniz tutarın aktarımı sonrasi boşanma gerçekleşir ise Hakim velayeti kime verir ise bu paranın kullanım hakkıda o ebeveyne geçer. Velayet sahibi olmayan eş bu parada hak sahibi olamayacaktır görüşündeyiz. Fakat yinede bir avukat görüşü almanızda fayda var.
   İyi günler.

 • Benim iki tane kizim var biri 8 diyeti 4 yaşında babaları vefat etti kızlarıma kumbara hesabı açtırmak istiyorum ama ne kadar miktarla actırabılırım

  • Merhaba Zehra hanım,
   Bankada açılacak hesap için tutar sınırlaması çoğu Bankada yoktur. Sadece hesap açarak dilediğiniz zaman para yatırabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • meraba annem ve babam evli ailevi bir sıkıntımız yok çocuk hesabı acabilirmiyim ?

  • Merhaba,
   Anne ve babaniz ile Bankaya giderek hesap açabilirsiniz.
   Saygilarimizla

 • Bende çocuğum için bi hesap açmak istiyorum her ay çok miktarda değil ama 100 tl yatırmak istiyorum çocuğum 12 yaşında ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   Eşiniz ile beraber Bankada hesap açarak şahsi hesabınızdan düzenli ödeme talimatı vererek her ay 100 TL aktarım sağlayabilirsiniz. Ama birikimli mevduat hesabı açtırsanız her ay faiz biriktirmesini sağlayabilirsiniz.
   Saygilarimizla

 • Çocugum icin acilan banka hesabina babasinin vergi borcu yuzunden bloke konulabilirmi …?

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun adına açılan hesaba esinizden dolayı bloke konulmaz.
   Saygılarımızla

 • Ben annesi olarak kizima hesap acmak istiyorum babasiyla biriz ama ben kendim tek olarak hesap acabilirmiyim acaba

  • Merhaba,
   Evli çiftlerin çocuk üzerindeki tasarruf yetkisi anne-baba ortakligindadir. Tek başınıza cocuk hesap açılışı yapabilmeniz için esinizin size noter aracılığı ile muvaffakat verdiğini belirten bir vekalet vermesi gerekecektir. Aksi takdirde banka hesap açılış evraklarını imzalamak için beraber hareket edilmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Bankada cocuk hesabi açmak için tek ebeveyn yeterli olmalı bence. Eşler mesai saatlerinde bazen bir araya gelemeyebiliyor. Yada para verip noterden yetki vermek gerekecek aksi takdirde.

 • Kolay gelsin esim bana danışmadan bir banka da hesap açmış çocugumuza kesinlikle ben imza atmadim.siz anne baba beraber gidecek diyorsunuz ama benim haberim dahi yoktu bu nasil olmuştur bankabuna nnasıl izin vermiştir peki?

  • Merhaba,
   Evet belirttiğimiz gibi çocuk adina hesap açılması için eşlerin muvaffakati gerekir. Eşiniz kendi müşteri numarasi altında farklı bir hesap açarak bu hesap ismine çocuğunuzun ismini vererek yatırım yapmış olabilir. Fakat bu hesap esinize ait olduğu için tasarrufu da esinize aittir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, ailem bana çocuk hesabı açtırmıştı çalıştığım için şimdi reşit oldum artık tek başıma işlem yapabilir miyim?

  • Merhaba,
   Reşit olduysaniz hesap bireysel hesaba dönmüştür. Tek başınıza hesapta işlem yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Çocuğumun adına bankada açtığımız hesaptan babası tek başına para çekebilir mı acaba. Banka ödeme konusunda nasıl yol izliyor bilgi verebilirmisiniz

  • Merhaba,
   Çocuk hesabı açılışı esnasında eşinizin tek başına para çekebilmesi için muvaffakatname vermedi iseniz eşiniz tek başına bankadaki çocuk hesabından para çekemez.
   Saygılarımızla.

 • İyi günler. Ben oğlum için altın hesabı açmıştım. Oğlum 18 yaşını yeni doldırınca bankaya gittik ve öyle bir hesabın beim üzerime olmadığını söylediler. Oğlum reşit olduğu için onun üstüne geçirmiş olabilirler mi

  • Merhaba,
   Evet çocuk reşit oldugu anda banka hesabı normal hesaba dönüşür ve anne babanın hesap üzerindeki tasarrufu sona erer.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. ..eşimle boşa dik cocogumun velayeti bende. ..Fakat benimde borçlarım ve icra takiplerim var…cocgumun adına banka hesabı yada araç alsam velayeti bende diye haciz olurmu. ..?

  • Merhaba,
   Çocuğunuz adına açılacak hesap için haciz vs olmaz. Araç alımı konusunda bir avukat ile görüşmemizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • merhaba ögrenmek istedigim bir konu var bir cocuk üstüne hesap açmak istiyorum fakat arastırmalarım sonucunda anne yada baba olmadan bu işlem yapılamıyormuş fakat durum şöyle ufak bi cocuk var babannesi ve dedesi bakıyor cocugun babası ölmüş annesi ve ailesi cocugu istemedigi için babanne ve dedeye bırakmıslar 9 aydır gelen giden yok ailenin durumu kötü cocuga mama dahi alamıyorlar bi kampanya başlatıldı 20 milyara yakın para toplandı fakat babanne ve dede aşırı yaşlı ve bu parayı cocuk için toplandı annesi olmadan bankaya hesap açılamıyor anneninde bu paradan haberi olursa paranın ne olacagı belli alıp ortadan kaybolacak bu durumda ne yapmamız lazım yardımcı olursanız sevinirim…

  • Merhaba,
   Dede torunu adına şartlı hesap açabilir fakat bunun için anne babanın onayı gerekiyor. Annenin yasal olarak bilgisi olmadan çocuk hesabı açılışı zor gözüküyor. Daha detaylı bir araştırma yaparak ek bilgi öğrenilmesi durumunda bilgilendirme yapılacaktır.
   Saygılarımla.

 • Bankada çocuk hesabı açarak birikim yapmak ne gibi avantaj sağlar anne baba ve çocuğa yardımcı olabilirmisiniz?

  • Merhaba,
   Çocuğunuz için bir çok yatirim ürününü kullanarak birikimlerimizi değerlendirebilir siniz. Tabi düzenli para yatırmayida ihmal etmemek lazım.
   Saygılarımla.

 • çocuğu adına yatırım yapmak isteyen ve üniversite hayatında rahat etmesini isteyen aileler bence bankada çocuk hesabı açarak kredi kartından düzenli ödemeler ile yatırım yapmalılar. Borç ödüyormuş gibi düşündüğünüz için her ay atlamadan para birikimi sağlayabiliyorsunuz.

 • Merhaba benim ailem küçük yaşımdan itibaren bir bankada aylık olarak adıma para yatırıyorlar ben suan 22 yaşındayım bildiğim kadari ile hala para yatırmaya devam ediyorlar. Yazılanlara gore şuan hesap benim adima olmali ama ben hesabim olduğunu bilmiyorum istediğim zaman o parayı cekmek istesem kendim gitmem yeterli oluyor mu yoksa ailem hala devam etttiği için onlarında onayı gerekir mi ?

  • Merhaba,
   18 yaşını doldurduğunuz anda yetişkin hesabı olarak güncellenmiştir. Dilediğiniz anda size ait olan hesaptaki bakiyeyi kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için…

   • Bir sorum daha olacak siz hesabın benim adıma olduğunu ve istediğim zaman parayı çekebileceğimi söylüyorsunuz ya ben hesaba ait bir hesap numarasi, şifre, hesap cüzdanı filan hic birşey bilmiyorum parayı almak için kimlikle gitmek yeterli olur mu?

    • Evet kimliğiniz ile Bankaya başvurmanız yeterli olacaktır.
     Saygılarımızla.

     • Teşekkürler…

     • Hangi banka olduğunu bilmiyorsa çocuk nasıl öğrenecek. Anne baba ani bir ölüm ile dünyadan göçer ise çocuk bu hesabı nasıl öğrenecek.

      • Merhaba,
       Öyle bir durumda Vasi olarak atanan kişi mahkemeye başvurarak, TBB ye başvurarak yada elden her bankayı gezerek hesap bilgisini öğrenebilir.
       Saygılarımızla.

 • Slm.ben bosanmış bi anneyim.8 yaşında bi oğlum var.bosandıktan sonra bankaya bir miktar para yatırdım.simdiki korkum şu.eger bana bir sey olursa bosandigim kisi.bu parayı alabilirmi.ogluma kalacak mirası oglum kucuk diye kullanabilirmi.

  • Merhaba,
   Allah gecinden versin size bir şey olursa velayet babaya geçmesi durumunda hesap üzerindeki hak çocuğunuz büyüyene kadar babanın yetkisinde olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Benim yatırım hesabım var noterden veya bankadan talimatla ölünceye kadar benim öldükten sonra 1 tane çocuğum var onun desem 7 yaşında talimatla olurmu hatta 18 yasina gelince çeksin desen olurmu eşim ben ölünce bozarmi

  • Merhaba,
   Talimat ile dediğiniz işlem gerçekleştirilemez. Vasiyet ile belirttiğiniz şekilde bir işlem yapılma durumu olabilir fakat yasal mirascilâr bu konuda haklarını arayabilirler. O yüzden bir avukat ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Hesabi başlatmak için önden nekadar yatırılmalı ve bu hesaplara ödenecek yıllık kira varmı??

  • Merhaba,
   Çocuk hesabı için Cüzdan bastirmayacak iseniz herhangi bir para yatırma işlemine gerek yok. Normalde hesap işletim ücreti kesiliyordu aylık olarak fakat yargıtay kararı gereği 2 senedir herhangi bir ücret tahsil edilmiyor.
   Saygilarimizla.

 • mrb ben evliyim,4 yasinda kizim var,aile tartismasindan dolayi kizim dayisindaydi ve altinlarimda dayisindaydi,sonra altinlari istedigimde kizimin adina bankaya yatirdigini soyledi,sizce bu olurmu bizim onayimiz olmadan abim islem yapabilirmi ? yada bunun icin hukuki bir yol izlenebilirmi yetkimiz disinda yaptigi icin ?

  • Merhaba,
   Ailenin onayı alınmadan bu şekilde hesap açılmayacaktır. Velayet sizde olduğu sürece hesabın tasarruf yetkisi de size aittir.
   Saygılarımızla.

 • 18 yaşından küçükler için banka hesabı nasıl açılır bu zor bir işlem değil sanırım. Son dönemde bir çok bankada çocuklar için hesap reklamları izliyoruz. Garanti kumbara hesabı yada garantili gelecek hesabı, kumbara hesabı vakıfbank, akbank bebek hesabı, işbankası dijital kumbara gibi bir çok seçenek çocuklar için mevcut. Bebeklerimiz için yatırım yapmak istiyorsak bir tercih yaparak bir an önce birikimlere başlamak lazım.

 • Bankada çocuk hesabı açacak olanlar için, akbank bebek hesabı, garanti kumbara hesabı, kumbara hesabı vakıfbank, garantili gelecek hesabı gibi gibi seçenekler mevcut. Son dönemde dijital kumbaralar da çok meşhur o yüzden çocuklarımız için hesap açacak iseniz seçenek çok

 • Merhaba aralarında bir buçuk yaş olan iki oğlum var Hesap açmak istiyorum ikisi için ortak hesap açabilir miyiz böyle birşey var mı

  • Merhaba,
   İki çocuğunuz için öncelikle müşteri no olusturulur sonra bu iki hesap birleştirilerek iki çocuğunuz için ortak hesap açılabilir.
   Saygılarımızla.

 • INTERNETTEN ÇOCUK HESABI NASIL AÇILABILIR

  • Hesap açılışı sözleşmesi imzalamadan çocuk için ayrı hesap acamazsiniz. Ancak internetten kendi hesabınız altinda çocuğunuz için bir ek hesap açabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar benim de bir sorum olacak.Oğlumun adına bir altın hesabı var ve tek yetkili velisi benim. Boşanma durumunda eşin bu hesaptan hak isteme durumu söz konusu olur mu?

  • Merhaba,
   Çocuk hesabında yetkili olanlar Anne ve Babadır. Hesap sadece siz yetkili olarak açıldı ise sorun yaşanmaz. Boşanma durumunda çocuğun velayetine göre hesapta yetki durumu söz konusu olabilir, bir avukat ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Ben 18 yasina geceli 2 gun oldu para cekebilirmiyim hesabimdan

  • Merhaba,
   18 yaşını doldurdu iseniz tüm Bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Çoçuğum için hisse senedi alıp uzun yıllar birikim yapmayı planlıyorum. Kumbara hesabı veya benzeri hesap açılabiliyor ancak hisse senedi hesabı (yatırım hesabı) açmak mümkün mü

  • Merhaba,
   Çocuk hesabı ile hisse senedi yatırımı yapmak mümkün fakat Bankalar bu işlemleri yapmak istemiyorlar. O yüzden tek tek Bankalardan bu konuda teyit alarak işlem yapan bankayı tercih edebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Esimn borcu var cocuk hesabi actrmak istiyorz el konulur mu acaba.simdiden tesekkurler

  • Merhaba,
   Çocuk adina olacağı için el konulmaz.
   Saygılarımızla.

 • merhabalar yıllar önce ailem (babam) bankadan hesap açılmıştı bir miktar para yatırılmıştı buna sonra annem ile babam ayrıldı ve o hesap öylece kaldı, bugün ise zaman bankalar birliğinin sitesinden sorgulama yaptırdım kendi adımla sorgula yaptırdığımda çıkmadı ama babam adına sorgulama yaptığımda babam soyadı – benim soyadım şeklince bir Ortak hesap olarak gözüktü…
  Sizlere sorum ben babamla ile senelerdir özel sebeblerden dolayı görüşmüyorum, şuanda da 29 yaşındayım
  bu hesaptaki parayı babama ihtiyacım olmdan çekebilmem mümkün müdür ?

  • Merhaba,
   İlgili ortak hesap.munferit olarak açılmış ise hesap bakiyesini ortakliginiz ölçüsünde (genellikle %50) çekebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Münferit olarak açılmamış ise bankadaki parayı ne ben nede babam çekemicek midir ?

    Cevaplarınız için çok teşekkürler.

   • Münferit olarak açılmamış ise bankadaki parayı ne ben nede babam çekemicek midir ?
    Cevaplarınız için çok teşekkürler.

    • Hesap müşterek olarak açılmış ise babanız ile beraber imza atarak cekebilirsiniz.
     Saygılarımızla.

 • merhabalar
  yıllar önce ailem (babam) bankadan hesap açılmıştı bir miktar para yatırılmıştı buna sonra annem ile babam ayrıldı ve o hesap öylece kaldı, bugün ise zaman bankalar birliğinin sitesinden sorgulama yaptırdım kendi adımla sorgula yaptırdığımda çıkmadı ama babam adına sorgulama yaptığımda babam soyadı – benim soyadım şeklince bir Ortak hesap olarak gözüktü…
  Sizlere sorum ben babamla ile senelerdir özel sebeblerden dolayı görüşmüyorum, şuanda da 29 yaşındayım
  bu hesaptaki parayı babama ihtiyacım olmdan çekebilmem mümkün müdür ?

 • Çocuğuma halk bankasında vadeli hesap actirmak istedim ama açılış olarak 500 tl istediler bu mümkünmü ne amaçlı acaba

  • Merhaba,
   Vadeli hesap açabilmeniz için bir alt limit olması gerekiyor o yüzden surec normal.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benim eşim cezaevinde ben çocuklarımın adına hesap atarsan kaymakamlıktan alınan yardıma engel olurmu merak ediyorum…Bide eşim hak talep eden bilirmi acaba.

  • Merhaba,
   Sadece hesap açılışı ile belirttiğiniz gibi bir yardım engellenmez diye düşünüyorum. Hesaplarda verilen yetkiler de bankalar arası değişiklikler olabilmekte o yüzden hesap açarken sadece sizi yetkili kılan şekilde mi aciyorlar bunu teyit etmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • Günümüz şartlarında yatırım yapmak ve para biriktirmek çok zor. O yüzden bankada çocuk hesabı açarak birikim yapmak en mantıklısi. Ufak ufak vadeli hesapta açıldığı için ufak ufak artislsr yaşanması da muhtemel.

 • peki çocuğa hesap açılınca devletinde bi katkısı oluyomu ?

  • Merhaba,
   Sadece banka hesabı konusunda devlet katkısı yok. Bes gibi bir ürün açarsanız o zaman devlet katkısından faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Bankada çocuk hesabı açmak bence aile için en iyisi. Yoksa çocuk için para nasıl biriktiririm diye kara kara düşünürsünüz. En azından kredi kartından otomatik ödeme gibi bir işlem ile çocuk hesabına para aktarmak en mantıklı olan işlem. Tavsiye ederim

 • Cocuguma hesap actirmak istiyorum.
  Esim rus vatandasi ve rusyada ikamet ediyoruz.
  Turkiyede ogluma esim olmadan hesap acabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Anne yada babanın tek başına hesap açabilmesi bankaya gore değişkenlik gösterebilir. Evlilik belgesi ile hesap açmak istediğiniz şubeye başvurabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba çocuk hesabı açtırdım fakat bana sadece şubeden para çekebileceğimi söylüyorlar bankamatik kartımla atmden çekemezmiyim? bir de çocuk hesabından kendi bağlantılı oldugu hesabıma bile havale yapamıyorum o neden?

  • Merhaba,
   Hesap üzerinde tek başına yetkiniz olması durumunda havale işlemi yapılabilir. Eğer yapamıyorsanız hesap açılışı yapılan Bankanın kendi iç prosedüründen kaynaklı olabilir. Şube dışında para çekme işleminin sınırlanması da yetkisiz kişilerin para çekmesini engellemek amacı ile gerçekleştirilmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Şöyle bişey varmış 18 yaşını dolduran çocuklar birikime göre çeyiz parasıda alabiliyomus ek olarak doğrumu acaba?

  • Merhaba,
   Başvuru yaparak ödemelere başlarsanız çeyiz hesabına katılım yapılabilir tabiki.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar. Benim adıma 1_1.5 yıl kadar önce ben reşit değilken okul için staj yaptığım zamanlarda Ziraat Bankası ndan vadesiz mevduat hesabı açıldi. Ve benim şu anda 18 yasina girmeme 1 ay kadar bı sure var . Ama benim burs almam söz konusu ve benim bu hesabın IBAN numarası ni verip burs parasının bu hesaba yatırılmasi mümkün mü ? Yada ben kendi adıma başka bir hesap actirabilir miyim ? 18 yaşıma girmeme 1 ay gibi bir süre var ama burs için bu kartın bu sıralar olması gerekiyor . Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Burs için para yatacak için eskiden açılmış hesap numaranızı iletebilirsiniz. Fakat para çekme işlemi için bir ay beklemeniz gerekecek. Bir ay sonra eger hesabın ibani değişmesi durumunda burs aldığınız kuruma güncel IBAN numarasını iletebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Dedesi 12 yaşındaki oğluma çocuk hesabı açtırmak istiyor.Ayrı bir şehirlerdeyiz.Anne babanın da olması gerekir mi orda açtırırken.Bilgi verebilirmisiniz.

  • Merhaba,
   Dede torunu için şartlı hesap acabilir, fakat bu islem için anne ve babanın onayı gerekir. Lakin uygulama bankalar arasında değişkenlik gösterebilir.
   Saygılarımızla.

 • Mrb ben evliyim kızım 8 yaşında onun adına hesap açmak istiyorum ama eşimin haberi olmadan sadece ben bilmek istiyorum bu nasıl mümkün olacak

  • Merhaba,
   Bazı bankalar sadece anne yada babanın yetkisi ile hesap acabiliyorlar o yüzden bir kaç bankaya sormamız gerekir. Aksi takdirde genel uygulama anne ve babanın birlikte hesap açması yönündedir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba benim çok merak ettiğim bir soru var bu konuda diyelm ki çocuk adına hesabı açtık ve çocuk üniversiteye gitti banka hesaptaki parayı aylık belirli miktarda burs gibi verirmi? maaş tarzında yani…

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz sistem sadece bireysel emeklilik sisteminde olabilir. Bankada yetişkin olduğu anda birey dilediği kadar para çekebilir
   Saygılarımızla.

 • Cocuk hesabi açmak için bankaya oğlumu da götürmem gerekir mi ? Simdiden tesekkur ederim cevabının izin

  • Merhaba,
   Çocuğunuza ait kimlik olması durumunda hesap açılışı yapabilir siniz. Çocuğunuzu Bankaya götürme zorunluluğu bulunmamaktadır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Eşim yurtdışına çalışmaya giderse oğlumun adına yaşı 8 hesap açtıra biliyorum mu. Parayı çekmek için

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun adına hesap açabilirsiniz. Fakat kendi adınıza acamadiginiz için çocuk hesabından tüm hesap işlemleri yapmaya kalkarsanız banka tarafından müdahale söz konusu olabilir.
   Saygılarımla.

 • Çocuklarımız için bankada bir çocuk hesabı yada bir bes hesabı yaparak birikim yapmak şart. Okul çağı geldiğinde bizi neyin karşılayacağı belli değil maalesef.

 • 14yaşındaki çoçuğuma hesap açtırdım.. benim ve eşimin heryere borcu var.. hacizlik durumumuz, çok bizim borcumuzdan dolayı çoçuğumuzun hesabındaki paraya el konurmu..

  • Merhaba,
   Sok donemde bir uygulama değişikliği yapılmadı ise çocuk hesabındaki bakiye sizin adiniza hacız konulmaz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benim çocuguma babaannesi ben ve babası olmadan hesap açabilirmi birde benim bu hesapta hiç bir yetkim olmayacakmış bu mümkünmü

  • Merhaba,
   Yasal vasileri anne baba olduğu icin sizin yetkiniz dışında açılamaz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben kiz çocuğuma hesap açtım ama 7 yasi var 18 yasina gelene kadar ondan başkası bu parayı çekemiyormus. Bununla ilgili ne yapa bilirim. O paraya ihtiyacımiz var nasıl o parayı ceke bilirim lütfen cevab verin acil. Hayat memat meselesi

  • Merhaba,
   Çocuk adına açılan hesapta yetkili olan anne baba ilgili tutarı kullanabilir. Banka neden vermediğini açıklarsa onun üzerinden yorum yaoabiliriz.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir