Kimlerin zekat vermesi gerekir nasıl hesaplama yapabilirim?

Dinimizde Ramazan ayında orucun yanında namazımızı eksiksiz kılmak, fitre vermek ve zekatımızı vermek gerekir. Peki zekat verebilmek için gelir düzeyimiz ne kadar olmalı üzerimize zekat vermek farz mı nasıl hesaplama yapmamız gerekiyor.

Kimlerin zekat vermesi gerekir hesaplama yöntemi nasıldır?

Dinimize göre elimizde nakit para yada altın olduğunu varsayarak, (80 küsür olduğu için 81 gr olarak tamamlıyorum) 81 gr altınınız var ise zekat vermeniz gerekir. Fakat burada ince bir detay saklıdır geçen ay altın satın aldınız ve 100 gr altınınız var bu durumda üzerinize zekat vermek düşmez neden mi? Mevcut kurdan hesaplamak gerekir ise altının 108 TL olduğunu var sayar isek 8.750 TL değerinde altın yada nakit paranız olması halinde zekat vermeniz gerekir. Fakat bu 8.750 TL nin bir senedir elinizde bulunması gerekir hesaplama yaparken bu detayı atlamamanız gerekir. 1 yıl boyunca elinizde 81 grama denk gelen nakit para yada 81 gram altını muhafaza etti iseniz zekat vermeniz gerekecektir.
Tabi bu 8.750 TL borcunuzu harcınızı düştükten sonra hesaplanması gereken bir bedeldir. Örnek vermek gerekir ise 20.000 TL değerinde altın yada nakit paranız mevcut. Fakat bunun yanında 15.000 TL de çekmiş olduğunuz krediniz mevcut ise sizin sadece 5.000 TL paranız mevcut demektir. Bu para 1 senedir elinizde olsa da bu sürede (+) (-) hesaplamasına göre elinizde 5.000 TL olduğu varsayılacağından zekat vermeniz gerekmez.

Bu bilgiler ışığında Ramazan ayı boyunca sadece oruç tutmanın yetmeyeceğini, orucun yanında diğer yapmamız gereken namaz, fitre, zekat gibi ibadetleri atlamadan yapmak gerekir.

2 Yorumlar

  1. Bayram 4 Kasım 2016
    • Finansçı 4 Kasım 2016

Cevap Ver