16 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kurban kesmek bana düşermi? kredi kartı ile Kurbanlık satın alınır mı?

Kurban kesmek bana düşermi? kredi kartı ile Kurbanlık satın alınır mı?

Kurban Kesmek Kimlere Vacip?

Malum bir kaç gün sonra Kurban Bayramı geliyor en çok merak edilen konulardan bir tanesi kimlere Kurban kesmek düşer. Ramazan ayında zekat vermek ile paralel ölçüde maddi değer taşıyan durumda Ramazan ayında küsüratı olduğu için 81 gr olarak belirtiyorum, 81 gr altını bulunan dinimizde zengin olarak nitelendirildiğinde kurban kesmek ile mükelleftir.

Şu anki altının fiyatından baz alırsak aşağı yukarı 8.750 parası olan dinimize göre Kurban kesmeli.
Tabi bu 8.750 TL yi hesaplarken an itibariyle ödemiş olduğumuz borç var ise elimizdeki paradan borcumuzu düşerek hesaplama yapmak gerekir.

Kimlere Kurban Kesmek Düşer Hesaplama Yöntemi Nedir?

Şu anda elimizde 15.000 TL para yada değerinde altın olduğunu varsayalım bu durumda kurban kesmeniz gerekiyor. Elinizdeki bu paranın yanında 10.000 TL de çekmiş olduğunuz ihtiyaç krediniz olduğunu varsayalım. Bu hesaplama yöntemine göre elinizde 5.000 TL olduğunu varsayarak Kurban kesme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Tabi bu hesaplamalar dinimizde belirtildiği için üzerinden geçiyoruz. Bizler Allah (cc) rızası için Kurban kestiğimiz için borcumuzda olsa nakit paramız yada altınımız olmasa da Kurban kesiyoruz. Fakat Kurban kesemediği için dert edenler bu hesaplama yöntemine göre hesap yaparak üzerine düşmüyorsa kendilerini bir nebze rahat hissedeceklerdir.

Kredi Kartı İle Kurbanlık Satın Alabilir Miyim?

Kurbanlık satın alırken elimizde nakit para yok ise yada taksit ile satın almak istediğimizde dinimizce uygun mu bu soruda çok merak edilen konular arasında diyebiliriz. Dinimizce faiz haram olduğu için Kurbanlık satın alırken faiz bir kat daha önem arz etmektedir. Eğer kredi kartı ile Kurbanlık satın aldıysanız ve bu borcu gecikmeye düşürmeden yani Banka tarafından faiz yansıtılmadan geri ödeyebiliyor sanız dinimizce sorun yoktur. Fakat kredi kartınızı gecikmeye düşürerek ödeme yapıyorsanız Banka tarafından bu tutara faiz yansıtılacağı ile dinimizce uygun değildir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Fibabanka yabancı ortaklar ile el sıkıştı

Kurban Ne Zaman Kesilmelidir?

Kurbanlıklarınız Bayram namazı kılındıktan sonra kesilmesi gerekmektedir. Eğer Bayram namazı kılınmadan Kurbanınızı keser iseniz Kurban olarak sayılmayacağından tekrar Kurban kesilmesi gerekmektedir. Eğer Bayram namazı kılınmayan bir yerde iseniz yurtdışı vs olabilir o zaman sabah namazından vakit alarak sabah namazı sonrasına denk gelecek şekilde Kurbanlıklarınızı kesmeniz gerekmektedir.

Hangi Hayvanlar Kurban Edilemez?

2 yaşını doldurmamış Büyükbaş hayvan, henüz cılız hastalıklı olan hayvan, dişleri çıkmamış olan hayvan, gözü görmeyen hayvan, hastalıktan yada doğuştan kulağı kuyruğu kesik olan sorunlu olan hayvan, kaz, ördek gibi hayvanlar kurban edilmez. Bu vesile Kurban Bayramınız Mübarek Olsun..

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir