26 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kimlerin zekat vermesi gerekir nasıl hesaplama yapabilirim?

Kimlerin zekat vermesi gerekir nasıl hesaplama yapabilirim?

Dinimizde Ramazan ayında orucun yanında namazımızı eksiksiz kılmak, fitre vermek ve zekatımızı vermek gerekir. Peki zekat verebilmek için gelir düzeyimiz ne kadar olmalı üzerimize zekat vermek farz mı nasıl hesaplama yapmamız gerekiyor.

Kimlerin zekat vermesi gerekir hesaplama yöntemi nasıldır?

Dinimize göre elimizde nakit para yada altın olduğunu varsayarak, (80 küsür olduğu için 81 gr olarak tamamlıyorum) 81 gr altınınız var ise zekat vermeniz gerekir. Fakat burada ince bir detay saklıdır geçen ay altın satın aldınız ve 100 gr altınınız var bu durumda üzerinize zekat vermek düşmez neden mi? Mevcut kurdan hesaplamak gerekir ise altının 108 TL olduğunu var sayar isek 8.750 TL değerinde altın yada nakit paranız olması halinde zekat vermeniz gerekir. Fakat bu 8.750 TL nin bir senedir elinizde bulunması gerekir hesaplama yaparken bu detayı atlamamanız gerekir. 1 yıl boyunca elinizde 81 grama denk gelen nakit para yada 81 gram altını muhafaza etti iseniz zekat vermeniz gerekecektir.
Tabi bu 8.750 TL borcunuzu harcınızı düştükten sonra hesaplanması gereken bir bedeldir. Örnek vermek gerekir ise 20.000 TL değerinde altın yada nakit paranız mevcut. Fakat bunun yanında 15.000 TL de çekmiş olduğunuz krediniz mevcut ise sizin sadece 5.000 TL paranız mevcut demektir. Bu para 1 senedir elinizde olsa da bu sürede (+) (-) hesaplamasına göre elinizde 5.000 TL olduğu varsayılacağından zekat vermeniz gerekmez.

Bu bilgiler ışığında Ramazan ayı boyunca sadece oruç tutmanın yetmeyeceğini, orucun yanında diğer yapmamız gereken namaz, fitre, zekat gibi ibadetleri atlamadan yapmak gerekir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ailemden Birinin Kredi Kartı Borcu Benden Tahsil Edilebilir mi?
About Author

Finansçı

2 Comments

  • Ne güzel ya namaz kıl oruç tut zekat ver diyosun ama şu kadar kredi borcun olduğunu varsayarsak diyorsun hesaplamada, bu nasıl bir mantıktır arkadaş orucunu namazını zekatını tam yapan insanın ne işi olur krediyle faizle. Siz öyle yazınca normalmiş gibi bir algı oluyor muhterem

    • Merhaba,
      Biz yaptığımız değerlendirmede neyin haram neyin günah olduğu konusuna değinmedik.Maalesef ki bir şey sahibi olabilmek için borçlanmak gerekiyor. Eskiden olduğu gibi kimse eşinden dostundan borç alamıyor. O yüzden ne kadar tasvip etmesekte bu tarz durumlar sıkça oluyor. Bizim değerlendirmemiz o yüzden mevcut yapıya göre yapılmıştır. İnsanların nasıl davranacağı Allah (cc) ile kul arasındadır.
      Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir