9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Eft nedir? Eft işleminde zorunlu bilgiler nelerdir?

Eft nedir? Eft işleminde zorunlu bilgiler nelerdir?

Bankacılık hayatının en çok kullanılan kelimelerinden biri olan Eft nedir? Eft işleminde zorunlu bilgiler nelerdir?

Bankacılık sektörünün olmazsa olmazlarından olan Eft nedir nasıl yapılır? Eft açılımı, Elektronik Fon Transferinin kısaltması olarak hayatımızda yer alan EFT iki Banka arasında yapılan TL cinsinden yapılan transfer işlemleridir. Havale eft farkı ise eft ‘de işlem saati varken, havale işlemlerinde 24 saat işlemler gerçekleştirilir.

Bankaların Çağrı Merkezlerini, İnternet Bankacılığını, Mobil Cep şubelerini, Atm’ lerini, Kioskları aracılığı ile yapılmıyor ise Müşteri Talimatı esastır. Eft açılımı TCMB aracılığı ile iki Banka arasında yapılan TL transfer işlemleri olarak da de söylenebilir. Havale nedir? diye soranlar için aynı banka içinde yapılacak transfer işlemlerinde havale denilmektedir. Havale nasıl yapılır? yazımız ve Bankaların havale masrafları makalelerimiz havale eft farkını hemişlem detayında hemde masraf anlamında kıyas yaparak anlayabilir siniz.

Eft nedir? Eft talimatında zorunlu Alıcı bilgileri nelerdir?

Şube yada diğer kanallar aracılığı ile Eft işlemi gerçekleştirilecek ise zorunlu olan Alıcı bilgileri vardır. Eft işleminde zorunlu olan bu bilgilerin üzerinden geçmeye çalışalım. Eft ücreti ve isme gelen eft işlemlerine ait masraflara ait yazılarımız işlem yapmadan önce size bilgi verebilir. Havale eft iptal olur mu? makalemiz sizin için faydalı olabilir.

Hesap numarası ile eft nasıl yapılır? Zorunlu bilgiler nelerdir;

 • Alıcı Hesap numarası (Iban ibraz etmediğinize dair beyan formu alınır),
 • Alıcı Adı Soyadı,
 • Alıcı Bankası,
 • Alıcı Banka şubesi,

Iban Numarası ile eft nasıl yapılır? Zorunlu bilgiler nelerdir;

 • Alıcı Iban numarası,
 • Alıcı Adı Soyadı

İsme yapılacak eft nasıl yapılır? Zorunlu bilgiler nelerdir;

 • Alıcı Adı Soyadı,
 • Alıcı Banka,
 • Alıcı Banka Şubesi,
 • Alıcı Baba Adı,
 • Alıcı Telefonu,
 • Alıcı Telefon yada Adres bilgisi
BUNUNLA İLGİLİ:  Mevduat Faizlerindeki Stopaj İndirildi

Eft saatleri nedir? Hangi saatlerde eft gerçekleştirilir?

Eft işlemleri Resmi Tatil günlerinin dışında hafta içi her gün çoğunlukla 09:00 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Tabi bitiş saati her Bankaya göre değişkenlik gösterebilmekte olup, 17:00 ‘ye kadar saat uzatılabilmektedir. İnternet Bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilen işlemlerin saati Şube işlem saatine göre biraz daha erken saatte sonlandırılmaktadır.

Eft ne demek? Eft işlemini şube dışında hangi kanaldan gönderebilirim?

Eft işlemi yapabilmeniz için sadece şube ağı ile sınırlı değildir. Eft tekniği var mıdır? Özel bir eft tekniği yoktur, şubelerin dışında Bankaların diğer kanalları aracılığı ile de gerçekleştirebilir siniz. İnternetten eft nasıl yapılır?,Çağrı merkezinden eft nasıl yapılır?, Mobil bankacılıktan eft nasıl yapılır?, Atm’den eft nasıl yapılır?, Kiosk’dan eft nasıl yapılır?,Düzenli ödeme eft nasıl yapılır?, Evet-Öde eft nasıl yapılır?gibi konulara açıklık getirmeye çalışalım;
 • İnternet Bankacılığı Eft nedir; İnternet Bankacılığı aracılığı ile biraz önce belirttiğimiz Alıcı bilgilerini ilgili ekranda doldurmanız halinde İnternet Bankacılığı aracılığı ile eft işlemini gerçekleştirebilir siniz.
 • Çağrı Merkezi Eft nedir; Bankaların Çağrı Merkezlerini arayarak telefonda görüştüğünüz Banka personeline talimat zorunlu olmadan Alıcı bilgilerini ileterek Eft işlemini gerçekleştirebilir siniz.
 • Mobil Cep Eft nedir; Halkımızın büyük bir kısmının Akıllı telefon kullandığını var sayarsak artık bir çok kullanıcı eft masrafının diğer kanallara uygun olmasından dolayı, Alıcı bilgilerini giriş yaparak Cep Bankacılıkları aracılığı ile Eft işlemini gerçekleştirebiliyor.
 • Atm Eft nedir; Şubelerin öğlen arasında acil eft yapılması gereken hallerde Atm’ ler aracılığı ile Alıcı bilgilerini sisteme giriş yaparak Eft işlemini gerçekleştirebilir siniz.
 • Kiosk Eft nedir; Şubeye işlem yapmak için giden fakat müşteri yoğunluğundan dolayı alternatif arayan tüketici için şube hollerinde bulunabilen Kiosk lar aracılığı ile Alıcı bilgilerini giriş yaparak Eft işlemini gerçekleştirebilir siniz.
 • Düzenli Ödeme Eft ne demek; Sürekli yapmak zorunda olduğunuz fakat zaman bulamadığınız için eft işlemini unutan tüketiciler için ideal bir yöntem olan Düzenli Ödeme Eft yöntemi ile Banka şubesinden yada İnternet Bankacılığı kanalı ile yapılması gereken tarihleri belirten bir talimat ile Eft işlemlerini belirlediğiniz tarihlerde gerçekleştirebilir siniz.
 • Evet-Öde Eft ne demek; Her bankada farklı isimler ile uygulanabilen yöntem ağırlıkla Ticari müşteriler tarafından ilgi görmektedir, Çoklu Eft yapacak Ticari müşteriler maaş yada ödeme datasını Excel olarak ilgili sisteme yükleme yaparak işlemlerin gerçekleştirilmesi için Bankanın onayına gönderim yaparlar, Banka şubesine iletilen talimat ile tutar kontrolü yapılarak ilgili Banka şubesinden onaylanarak Eft işlemleri gerçekleştirilir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Evkur Finansman ve Paynet Ödeme Hizmetleri izinler tamam
Eft nedir? Alıcı bilgilerini yanlış yazdığımda hesaba geçer mi?
Bankacılık ve özellikle Eft sisteminde Alıcı bilgileri önem arz etmekte olup, Eft bilgilerini Ad soyad hesap no/ıban bilgilerinin doğru gönderimi halinde sistem otomatik olarak ilgili işlemi muhasebeleştirir. Yanlış hesaba eft yapılması durumunda Banka yetkilisi doğru kişiye aktarımı konusunda gerekli kontrolleri yaparak uygun görmesi halinde hesaba aktarımı gerçekleştirir.
Bazı Banka yetkilileri ufak tefek hatalarda insiyatif kullanarak doğru hesaba aktarım gerçekleştirirken bazıları ise Eft işlemini gönderen Bankaya iade etmeyi tercih ederler. Havale eft farkını burada da kıyaslamak gerekir ise havale işleminde alıcı ismini görerek online aktarım yapabilirken, eft işleminde bilgi girişi yaparak teyit yapmadan gönderim işlemleri yapılmaktadır.
Peki gönderdiğiniz eft size iade edilmedi ama karşı hesaba da aktarılmadı ise ne yapmak gerekir?
Eft işleminde Alıcı bilgileri hatalı gönderim yapıldı ise ve tutar hesabınıza iade yapılmadı ise, Alıcı Bankada aracı hesaplarda beklemede olabilir yada gönderen olarak sizin Bankanıza Habr Mesaj adı altında Alıcı bilgilerini teyit etmeniz talep edilmektedir. Hatalı yazdığınız bilgileri doğrusu ile teyit ederek Alıcı Bankaya Habr mesaj gönderilmesi konusunda kendi Bankanıza talimat vermeniz halinde doğru hesaba Eft aktarım işlemi gerçekleştirilir. Eft hafta sonu yapılıyor mu? Diye soranlar için sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılabildigini belirtmekte fayda var.
Yanlış şube koduna Eft gönderdiğimde hesaba geçer mi?
Eft nedir? Eft hesaba ne zaman geçer? diye soranlar için yukarıda belirttiğimiz gibi eft işleminde alıcı bilgileri sistemdeki bilgiler ile birebir örtüşüyor ise otomatik hesaba aktarım gerçekleşir. Fakat bu sorumuzda olduğu gibi şube kodu hatalı olarak eft gönderim gerçekleştiğinde yada kapanan bir şube koduna eft gönderildiğinde ilgili eft’ ler Bankanın Fon Yönetimi ekipleri tarafından kontrol edilerek ilgili şubesine yönlendirilir.
Şube açık olduğu halde hatalı şubeye eft yapıldığında ise hatalı şubenin havuz eft ‘leri arasında bekler. Hatalı şube personeli otomatik aktarımı gerçekleşmeyen eft’leri kontrol ettiğinde hatalı gelen eft’yi kontrol ederek olması gereken şubeye yönlendirir. Tabi bu işlem hemen ardından gerçekleşmeyebilir, işlemin acil olması durumunda hatalı gönderim yaptığınız şube ile iletişime geçerek eft’ nin doğru şubeye aktarılması yada tarafınıza iade edilmesi konusunda talep de bulunabilir siniz.
Bankaların 2016 yılı Eft masrafları hakkında yazımızı okumak için tıklayın
İban numarasına eft nasıl yapılır? Örnek eft talimati;
iban numarasi ile eft nasil yapilir,
İban numarası ile eft nasıl yapılır?

Hesap numarası ile eft nasıl yapılır? Örnek eft talimatı;

BUNUNLA İLGİLİ:  Taşeron işçiler ne zaman kadro alacak?

hesap numarasi ile eft nasil yapilir
Hesap numarası ile eft nasıl yapılır?

Eft düzeltme mesajı nasıl gönderilir? örnek talimat;

eft duzeltme mesaji nasil gonderilir
Eft düzeltme mesajı nasıl gönderilir?
About Author

Finansçı

6 Comments

 • Eft ile ilgili ne cok secenek varmis. Bende duzenli eft islemini kullanmaya basladim masraflari yetrrince uygun.

 • Eft isleminde alici hesap numarasinin bir hanesini yanlis yazmisim eft iadede gelmedi henuz ne yapmaliyim acaba?

  • Cihan bey,
   Mesai saatleri içinde etf tarafınıza iade edilecektir.Düzeltme mesajı çektirerek eft nin doğru hesaba aktarılmasını da sağlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • yaptığım eft karşı hesaba ulaşmamış banada iade edilmedi. eft şu anda nerdedir acaba?

  • Merhaba,
   Aracı hesaplarda kalmış olabilir şube ile iletişime geçerek aksiyon alınmasını sağlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • eft nedir, ne değildir billmem ama bazen saatlerce karşı hesaba geçmiyor. Nasıl elektronik fon transferi bu ben anlamadım en temizi havale yapmak hesaplar aynı bankadaysa tabi:)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir