19 April 2023

Email

info@kucukpara.com

Gündem

Ekim 2021 Kira Artışı Ne Kadar?

Ekim 2021 Kira Artışı Ne Kadar?

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2021 Üfe- Eylül 2021 Tüfe verilerine göre Ekim 2021 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmektedir.

Ekim 2021 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Eylül 2021 Üfe ve Eylül 2021 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat 18.01.2019 tarihli 30659 sayılı Resmi Gazete içerisinde “7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun gereği, Türk Borçlar Kanunu 6127 sayılı Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacı ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik gereğince;

Resmi Gazete ‘de belirtilen kira artışı hesaplama yöntemi, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek şartıyla geçerli olacaktır denilmektedir. Kira artış oranı hesaplama yapacak olan kiracı yada ev sahibi 2021 Eylül Tefe Tüfe oranlarını kullanarak kira zammı konusunda mutabakata varmalıdır.  Kira artış oranı 2021 yılında olan tüketici kira artış hesaplama için belirttiğimiz yargıtay ‘a göre kira artış oranları bilgisini kullanması gerekmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut kredisi kullandığımda bloke çek ile ödeme nasıl yapabilirim

2021 Ekim Kira Artışı İçin;

  • Tüik tarafından açıklanan Eylül 2021 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Eylül 2021 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Eylül 2021 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Eylül 2021 (Tüketici Fiyat Endeksi-TEFE)

  • Bir önceki aya göre değişim oranı: %1,25 artış,
  • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %13,04
  • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %19,58
  • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %16,42 artış

Tüik Üfe Eylül 2021 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi-TÜFE)

  • Bir önceki aya göre değişim oranı : %1,55 arttı
  • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %30,50
  • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %43,96
  • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %33,83 artış

Ekim 2021 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre tefe tüfe 2021 Eylül ayı oranları ve Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik gereği yüzde 16,42 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2021 Ekim ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 16,42 Ekim 2021 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Ekim 2021 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2021 Ekim kira artışı olarak Ekim ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2.328,40 TL ödeme yapması gerekmektedir.

ekim 2021 kira artışı

Ekim 2021 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %16,42  yeri Ekim 2021 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Eşi doğum yapan babalara müjdeli haber.

Ekim 2021 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2021 yılının Ekim ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 2.328,40 TL olarak işyeri kira artışı ödemesi olarak kira artışı yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir