1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi çektiğim hesaptan hesap işletim ücret alınırmı iade alabilir miyim?

Kredi çektiğim hesaptan hesap işletim ücret alınırmı iade alabilir miyim?

Kredi çektiğiniz hesaptan başka işlem yapmadığınız halde hesap işletim ücreti alınır mı? Bu hesap işletim ücretini iade alabilir miyim mi diyorsunuz?

Bankalarda her zaman açılan hesaplar vadesiz niteliğinde açılarak kullanılmayabilir. Kredi ihtiyacınızın olması durumunda Bankaya yapılan başvurunuz sonrasında ilgili Bankada adınıza vadesiz hesap açılışı gerçekleştirilerek kredi kullandırımı bu hesaba yapılır. Sonrasında elinizdeki ödeme tablosuna göre bu vadesiz hesaba taksit ödemeleri yaparak kredinizi ödemeye devam edersiniz. Çoğu müşteri ben vadesiz hesap istemiyorum sadece kredi hesabım olsun diye talepte bulunsa da süreç o biraz önce belirttiğimiz gibi yürüyor.

Sadece kredi kullandığınız hesaptan hesap işletim ücreti tahsilatı yapılabilir mi?

Bu süreç çoğu Bankada sancılı olarak devam etmekle birlikte kredinizin vadesinde taksit ödemesi yaptığınızda hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmaz. Bankacılık sisteminde işlemlerin öncelik sırası mevcut olup, sistem gün içinde sorgulama yaparak öncelikle hesabınız ile ilgili borç kaydı olup olmadığını kontrol eder. O gün taksit ödeme günü ise sistem öncelikle hesabınızı kontrol ederek kredi ödemesini alır. Sonrasında yaptığı sorgulamada hesabınıza ait borç işlemi yoksa kalan para ile hesap işletim ücreti tahsil edilir. O yüzden kredi ödeme günü ilgili hesaba para aktarımı yapıyor iseniz kredi tutarı kadar göndermeniz de fayda var.Ayrıca kredinizin taksit vadesi gelmediği halde kredi borcunuz erken göndermeniz halinde sistem gün içinde sorgulayarak ödemeniz yok ise yine hesap işletim ücreti tahsilatı yapılır.

Kredi hesabınızdan hesap işletim ücreti alınmaması için ne yapabilirsiniz?

Kredi için kullandığınız hesaptan hesap işletim ücreti alınmaması için yapmanız gereken işlem hesabınıza 2 adet otomatik ödeme talimatı tanımlamak olabilir.Çoğu Bankada bu uygulama bulunmakta olup otomatik ödeme talimatlarınıza istinaden hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmaz.

Sadece kredi kullandığınız halde hesap işletim ücreti tahsilatı yapıldıysa ne yapılması gerekiyor?

Öncelikle Bankanız ile iletişime geçerek tahsil edilen hesap işletim ücretlerinin iadesini talep etmeniz gerekiyor. Eğer Banka talebinize istinaden alınan bedelleri iade etmiyor ise Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 31. maddesine dayanarak şubenize ekteki maddeyi de ekleyerek iadesi için talimat yazmanız gerekebilir. Yasada açık ve net bir şekilde sadece kredi için açılan hesaplardan ücret yada masraf talep edilmeyeceği belirtilmektedir. Şubeye yapacağınız bildirime istinaden alınan hesap işletim ücretlerinin iadesi sağlanacaktır.Hesap işletim ücretlerinin iadesinin sağlanmaması durumunda Tüketici Hakem Heyeti yada TBB Bireysel müşteri Hakem Heyetine başvuru yaparak iadesini talep edebilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Societe Generale Türkiye pazarından çıkıyor mu?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması hakkında kanun
MADDE 31 – (1) Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilemez. Bu hesap, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması hâlinde kredinin ödenmesi ile kapanır.

 

Yanlış hesaba para yatırdım nasıl iade alırım yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/vadesiz-hesaplar/yanlis-hesaba-para-yatirdim-parami-nasil-geri-alabilirim/

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir