15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Ekim 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Ekim 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Eylül 2022 Üfe-Eylül 2022 Tüfe verilerine göre Ekim 2022 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmekte idi.

Eski durumda Tüfe verilerine göre gerçekleştirilen kira artışları enflasyondaki yüksek artış sebebiyle Hükümet tarafından devreye alınan uygulama ile sınırlandırıldı. Bu uygulama konut kira artışlarını kapsamakta olup iş yeri kira artışlarında eski uygulama yada kiracı-mal sahibi arasında belirlenen şartlara göre gerçekleştirilecektir.

Ekim 2022 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Eylül 2022 Üfe ve Eylül 2022 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat Adalet Bakanı Bekir Bozdağ  1 Temmuz 2023 tarihine yenilenecek kira sözleşmelerine kadar belirlemiş oldukları oranın geçerli olacağını, Adalet komisyonunda Borçlar kanununa geçici madde ile ekleneceğini iletti. Bu kapsamda 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında sözleşme yenileme tarihi olanları kapsayacağı iletildi.

BUNUNLA İLGİLİ:  Son Telefon Bankacılığı Dolandırıcılığı Yöntemi-Mutlaka Okumalısınız

2022 Ekim Kira Artışı İçin;

  • Tüik tarafından açıklanan Eylül 2022 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Eylül 2022 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Eylül 2022 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Eylül 2022 (Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2022)

  • Tüfe Bir önceki aya göre değişim oranı: %3,08 artış,
  • Tüfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %52,40
  • Tüfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %83,45
  • Tüfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %59,91 artış

Tüik Üfe Eylül 2022 (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Eylül 2022)

  • Üfe Bir önceki aya göre değişim oranı : %4,78 arttı
  • Üfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %82,45
  • Üfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %151,50
  • Üfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %114,02 artış

Ekim 2022 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre değil Bekir Bozdağ tarafından iletilen bilgiye göre yüzde 25,00 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2022 Ekim ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 25,00 Ekim 2022 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Ekim 2022 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2022 Ekim kira artışı olarak Ekim ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2.500,00 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Ekim 2022 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %59,91  yeri Ekim 2022 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Eşi doğum yapan babalara müjdeli haber.

Ekim 2022 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2022 yılının Ekim ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 3.198,20 TL olarak işyeri kira artışı ödemesi olarak kira artışı yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir