18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Eylül 2016 kira artış oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Eylül 2016 kira artış oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Ağustos 2016 Üfe-Tüfe oranı açıklandı, Eylül 2016 kira zammı (kira artışı) ne kadar olması gerekiyor?

Kiracısınız ve bir önceki sene Ağustos ayında kontrat yaptı iseniz maalesef bu Eylül ayında kiranıza zam yapmanız gerekiyor. Tabi kira zammı için  hangi oran ile yapılacağı konusunda piyasa şartlarında bir çok bilgi dolaşmaktadır. Fakat Borçlar Kanununda 344.madde gereği detayında belirtilen yönetmelikte kira artışının hangi oran ile yapılacak konusuna dair bilgi verilmektedir. Belirtilen yönetmelik detayında kira sözleşmelerinde yenileme dönemi gelenler için yapılması gereken kira zam oranı Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlemiş olduğu Üretici Fiyat Endeksi yani (ÜFE) artış/ oranını geçmeyecek şekilde hesaplanacağı belirtilmektedir.

Bu bilgiler ışığında 2016 Eylül ayında sözleşme yenileyen kiracıların yapacağı kira artış oranı % 4,51 olması gerekmektedir. Ağustos 2016 kira artış oranı ve Ekim 2016 kira artış oranı makalelerimiz aylık değişimi analiz etmeniz için fayda sağlayacaktır. 

Yönetmelikte ÜFE oranını aşmayacak diye belirtilmiş olmasına rağmen Tüik tarafından standart açıklanan datalar da bir önceki yılın aynı ayına göre gerçekleşen değişim, bir önceki aya göre değişim, bir önceki yıl aralık ayı oranlarına göre gerçekleşen değişim ve on iki aylık ortalamaya göre gerçekleşen değişim oranı olmak üzere 4 seçenek belirtilmektedir. İşte bu nokta da hangi oranın kullanılması gerektiği konusun da tereddütler yaşanmaya başlamaktadır.

Hayatımızda karşımıza çıkan bir gerçek var ki ev sahipleri her zaman daha yüksek oranı kullanmak isterken kiracı tarafında hangi oran düşük ise tabi ki o oranı kullanmak isteyeceklerdir. Tüketici Fiyat endeksi ve Üretici Fiyat endeksini TUİK her ayın üçüne denk gelen tarihte açıklıyor.

Kira zam oranı hususunda TÜİK bir önceki yıl aynı ayına göre hesaplanmış oran ile kira zammı yapılmasını belirtmesine rağmen, Yargıtay TUİK tarafından açıklanmış olan verilerdeki 12 aylık ortalamanın kullanılması gerektiğini dile getirmektedir. Kira zammının ne kadar yapılacağına dair karar mercii TÜİK olmadığından Borçlar Kanununda da özellikle belirtilen bilgi, Yargıtay’ ın kararı ile bağlayıcı olarak nitelendirilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Şubat 2020 Kira Artışı Ne Kadar?

O yüzden 2016 Eylül ayına ait kira artış oranı Yargıtay’ ın bildirimine göre %4,51 olarak dikkate alınmalıdır.

Örnek ile açıklamak gerekir ise,

  • 500 TL kira ödeyen biri için bu ay itibari ile yani 2016 Eylül ayında kira zammı yapacak ise kirası 522,55 TL olacak.
  • 1.000 TL kira ödeyen biri için bu ay itibari ile yani 2016 Eylül ayı için kira zammı yapacak ise kirası 1.045,10 TL olacak.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos 2016

TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %,29 düşüş , bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,53,  bir önceki yılın yine aynı ayına göre %8,05 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,98 artış gerçekleşti

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi( Yİ-ÜFE), Ağustos 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,08 artış, bir önceki yıl Aralık ayına göre %3,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,03 artış ve 12 aylık ortalamalara göre %4,51 artış gösterdi.

About Author

Finansçı

3 Comments

  • eylül 2016 kira zam oranı bence makul oranlarda. Eskiden yüksekti son dönemde kira zammı yapacaklar için yüzde 5 civarlarında olarak görüyorum.

  • Artik ev sahipleride oyle fazla zam oranlari isteyemiyorlar. Üfe ye gore kir zammi yapilmasi cok yerinde bir uygulama oldu.

  • Kira artış oranı konusunda ev sahiplerinin yapamadığını devlet yaptı sonunda. Artık bu abartı kira zamları sona erdi galiba. Yasal olan kira artışının makul seviyelere gelmesine çok sevindim yoksa bunalmıştım her yıl yüzde 10-15 kira artışı yapmaktan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir