10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Maaş kartımı nasıl iptal ettiririm?

Maaş kartımı nasıl iptal ettiririm?

Maaş kartımı nasıl iptal ettiririm? mi diyorsunuz. Maaş kartının açık olması tüketici için herhangi bir sorun yaratır mı?

Tüketici tarafından en çok merak edilen konulardan biri olan maaş kartımı nasıl iptal ettiririm sorusu sanırım. İşe başladığınızda iş yeriniz hangi Banka ile çalışıyor ise o Bankadan adınıza hesap açılıyor. Bu hesap açılışı sonrası sırasıyla maaş kartı, kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi bir çok ek ürün peşinden geliyor.

Bankaların hesap açılışı esnasında almış oldukları evraklarda bu belirttiğimiz ürünlerin açılışına bilerek yada bilmeyerek onay verdiğiniz için bu ürünler de sırayla size tanımlanıyor. Tabi iş yerinizi değiştirmediğiniz sürece Banka size bu imkanları sunmaya devam edecektir.

Fakat iş yeri değişikliği sonrası size tanımlanmış yada gönderilmiş ürünleri çok fazla kullanmamaya başladığınız için takibi de bir o kadar zorlaşıyor. O yüzden tüm tüketiciler iş değişikliği sonrası maaş Bankası değişiyor ise tüm ürünleri kapatma yoluna gidiyoruz. Buradan yola çıkarak maaş kartı iptal süreci hakkında bahsetmeye çalışalım.

Maaş kartımı nasıl iptal ettiririm?

Yukarıda bahsettiğimiz süreçler yada farklı sebepler ile maaş kartını iptal etmek yada diğer adıyla atm kartını iptal etmek istediğinizde izlemeniz gereken yol hakkında bahsetmeye çalışalım. Eğer Bankadaki hesabınızı kapattı iseniz maaş kartını da iptal etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Maaş kartını iptal etmek için Bankaların Çağrı merkezini arayarak, kayıp kodunu tuşlayarak maaş kartının iptalini gerçekleştirerek yenileme yapılmaması konusunda ilgili personele bilgi verebilirseniz yeni kart basımı da yapılmayacaktır. Yada hesabınızın bulunduğu yani kartınızın bağlı olduğu Banka şubesine yazılı talimat ileterek bu iptal sürecini halledebilir siniz.

Biraz önce de belirtmiştim gibi hesabınız kapalı ise zaten maaş kartınızın kapattırmalısınız. Hesabınız açık olmadığı sürece herhangi bir risk unsuru olmasa da kafa olarak daha rahat olursunuz. Ama maaş hesabınız açık ise ileride para çekmeye ihtiyaç duyma ihtimalinize istinaden maaş kartınızı açık bırakabilir siniz. 

BUNUNLA İLGİLİ:  Acl Faktoring Aş. faaliyet izni iptal edildi

Maaş kartıma herhangi bir masraf yada ücret yansıtılır mı?

Maaş kartları yani Atm kartları, kredi kartları gibi işlemediğinden özellikle maaş kartı kullandığınız için herhangi bir ücret yansıtılmaz. En son yargıtay tarafından verilen karar sonrası şu anda Bireysel hesaplara hesap işletim ücreti yansıtılmıyor. Yani maaş kartınız da hesabınızda açık olsa herhangi bir ücret tarafınıza yansıtılamayacaktır.

Tekrar üzerinden geçmek gerekir ise ileri de Bireysel hesaplar üzerinden hesap işletim ücreti tekrar hayata geçirilse dahi bu masraf hesabınızı kullandığınızdan dolayı yansıtılmakta olup, Atm kartı yada maaş kartı kullandığınız için herhangi bir masraf uygulaması Bankalarda bulunmamaktadır. 

Bankaların masraf uygulaması sadece kendi Bankaları dışındaki Atm’ lerden işlem yaptığınızda yansıtılmakta olup, bunu da işlem esnasında tüketiciden onay alarak gerçekleştirmektedir. Bu masrafı da zaten para çekmek zorunda kaldığımız durumlarda mecbur ödemek durumunda kalabiliyoruz. Aksi durumlarda maaş kartları için herhangi bir masraf tanımlaması bulunmamaktadır.

 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir