17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Foto Galeri

Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Galata Kulesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2022 yılında ne kadar oldu? Galata Kulesi öğrenci, normal ve yabancı turist ücreti ne kadar?

Yerli ve Yabancı turistler tarafından İstanbul’ da en çok tercih edilen gezilecek yerlerden olan Galata Kulesi, Dünyanın en eski kulelerinden olup Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener kulesi olarak faaliyet göstermesi için 528 yılında inşa edilmiştir.

Haçlı seferlerinde büyük ölçüde tahrip olan Galata Kulesi, İsa Kulesi adı altında Cenevizliler tarafından özenle Galata Surlarına ekleme olacak şekilde 1348 yılında tekrar inşa edildiğinde o dönemde en büyük bina olarak isim yapmıştır.

1445 yılı ve sonrasında Galata Kulesi tekrar yükseltilmiştir. Türkler ele geçirdikten sonra bir çok kez restore edilerek kullanıma açılmıştır. 4.Murat döneminde bir çok test gerçekleştiren Hezarfen Ahmet Çelebi en sonunda sırtına taktığı kanatlar ile 1638 yılında Üsküdar’dan Doğancılara kadar uçmayı başarmıştır. O dönem Avrupa’ da yankı bulan Galata Kulesi’ nden gerçekleşen uçuş deneyimi için bir çok gravür yapılmıştır.

1700 lü yıllarda Kule yangın gözetleme kulesi olarak kullanılan Galata Kulesi, çıkan bir yangında büyük bölümü yanmıştır. Yangınlardan başını bir türlü kurtaramayan Galata Kulesi, 1831 yılında tekrar onarım moduna girerek yenileme yapılmıştır. 1967 yılında gerçekleşen onarım ile şu anki halini almıştır.

Hikayesine gelince ise, dibinde bulunan çukurlarda insan iskeletine sıkça rastlanmıştır. Galata Kulesinin bodrum katındaki orta kısımlar zindan olarak kullanılmıştır. Tarih boyunca bir kaç kez intihar olayları meydana gelmiş olup, 1876 yılında nöbetçiye kendini fark ettirmeden kuleden aşağı atlayarak intihar etmiştir. Son olarak 1973 yılında Şair mit Yaşar Oğuzcan’ ın çocuğu kuleden atlayarak intihar etmiştir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2022

 • Tam : 100,00 TL

Galata Tower Entrance Fee 2022

 • Entrance Fee   :100,00 TL
BUNUNLA İLGİLİ:  İşte İstanbul'un en seksi evi

İstanbul için gezilecek alternatif yerler giriş ücretleri;

2013 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine dahil ettirilen Galata Kulesi, 1204 yılında dördüncü haçlı seferinde büyük hasar görmüş olup, 1348 yılında İsa Kulesi adı ile Cenevizliler tarafından yeniden yapılmıştır. On yedinci yüzyılda Hezarfen Ahmet Çelebi’ uçuş denemeleri yaptığı Galata Kulesinden, tahtadan yapılan kanatları sırtına bağlayarak Üsküdar’ a uçtuktan sonra daha çok ilgili gören bir yapı olmuştur.

Galata Kulesi ‘ne Nasıl Giderim?

Galata Kulesi’ ne metro ile ulaşmak isteyenler için, Yenikapı- Hacıosman metrosu ile Şişhane durağında inmek olacaktır. Şişhane çıkışını kullanmanız durumunda İstanbul Kültür Sanat Vakfına ait binanın yanından girerek yolu takip etmeniz gerekecektir. 

Taksim’ den gelecek olanlar tünele doğru yürürken metronun bulunduğu sokağı geçtikten sonraki ilk sokaktan Karaköy’ e doğru 400-500 metre yürüyerek Galata Kulesine ulaşabilir siniz. Deniz yolu ile gelecek olanlar ise Eminönü ve Karaköy ‘den Bankalar caddesine doğru yürüyerek biraz dik bir yoldan yukarı çıkmaları gerekecektir.

Araç ile Galata Kulesi ‘ne gelecek olanlar ise Tarlabaşı Taksim yolunda seyir ederken Galata Kulesi tabelasını gördükten sonra sağdan giriş yapmaları gerekmektedir. Artık tüm araç sahipleri navigasyon aracılığı ile seyir ettiği için ulaşımda sorun olmayacaktır. Ama aracınızı ulaşmadan bir otoparka bırakmanız faydalı olacaktır.

Galata Tower Adres;

Bereketzade, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Galata kulesi telefonu için restaurant ‘dan ulaşabilirsiniz.
galata kulesi giriş ücret
Galata Kulesi
galata kulesi giriş ücrett
Galata Kulesi

 

Galata kulesinin teknik özellikleri:

 • Galata kulesi yüksekliği : 69.90 metre
 • Galata Kulesi ağırlığı       : 10.000 ton

Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinden Diğer Yapıtlar;

Marmara Bölgesinde bulunan ve Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde olan yapıtlar; İznik- Gelibolu ve Çanakkale Birinci Dünya Savaşı alanları, Uzunköprü, Yıldız Sarayı, II.Beyazid Külliyesi, Nuruosmaniye Camii olup, Türkiye ‘mizin diğer bölgesinde bir çok baş yapıt bu listede yerini almaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bafra da gezip görülecek yerler

 

Bankada çocuk hesabı nasıl açılır? yazımızı okumak için tıklayın

Bankada Çocuk Hesabı nasıl açılır?

About Author

Finansçı

14 Comments

 • Galata kulesi giriş ücretleri için 2016 yılınca bazı sitelerde daha yüksek rakamlar belirtilmiş.Dediğiniz gibi Galata kulesi giriş ücreti öğrenci için 5 TL ye gitmiştim geçen hafta.

 • Geçtiğimiz aylarda bende galata kulesini ziyaret etmiştim gerçekten verdiği enerji güzeldi. Galata kulesi giriş ücreti ise çokta pahallı değil gerçi bir saray gezmiyorsunuz ama türk turistler için galata kulesi giriş ücreti 10 lira normal.

 • gidilmesi gereken özel yerlerden biridir Galata kulesi. Giriş ücretleri de öle aman aman fazla tutarlar değil. Bence okulların öğrencilerini Galata kulesine etkinlik olarak götürmelerinde fayda var.

 • İstanbul’a gezmek için gitmişliğim var günü birlik olduğu için Galata kulesine gitme şansı bulamadım. Fiyatı oldukça uygunmuş.

 • İstanbul deyince akla gelen en özel yerlerden biri olan Galata kulesine gitmenizi öneririm. Giriş ücreti 2016 yilinda da çok artmamis

 • ilk çıkan sitelerdeki rakamlar gerçeği yansıtmıyor, galata kulesi giriş ücreti belirttiğiniz tutarlar olup, emeğiniz için teşekkürler.

 • çok merak edip göremediğim yerlerden biride galata kulesi içinde döner sistem olan yer diye aklımda kaldı.

 • galata kulesi olduğu bölgeye çok gitmiştim ama ücretli olmasına rgmen acayip kuyruk var hep çıkamadan dönmüştüm

 • hazerfen Ahmet Çelebi tarihe gecmiş bir insan hala onun yaptığını yapacak insan çıktığına şahit olamadık

 • İstanbul’un en gözde yerlerine böyle uçuk fiyatlarla giriş yapılması oldukça kötü bir durum. Öte yandan geziye gelen turistler içinde pek iç açıcı değil.

 • Uzun süredir gitmek istiyordum. Fiyatlarını öğrendiğim çok iyi oldu.

 • Galata kulesi giriş ücreti diğer gezilecek yerlere göre biraz daha makul seviyede. Zaten galata kulesinden İstanbul’u izlemek verilen parayı hak ediyor bence.

 • çok ayrıntılı bir yazı olmuş tebrik ederim.

 • galata kulesi efsaneleri ni çok okudum internet ortamında ve galata kulesi hakkında bilgi sahibi olmayı başardım sanırım. Galata kulesi giriş ücretine baktım ve sonrasında galata kulesi restaurant bölümününe ziyaret ederek güzel vakit geçirdim. Galata kulesi içi bence galata kulesi tarihi kadar güzel diyebilirim. Galata kulesi ziyaret saatleri içerisinde girip görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir