Devlet konut yardımı şartları neler?

Devlet evi olmayanlar için konut yardımı projesi ile alacakları konut için destek sağlıyor

Son yapılan yasal düzenlemelere göre evi olmayan vatandaşların Bankalar aracılığı ile açtıkları hesaplarda 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde konut alımında Devlet katkısı ödemesi yapılacak.

Devlet konut yardımı şartları neler?

Konut sahibi olmayan TC vatandaşları için yurt içinde ev satın almak için girişimleri sonrası ilk ve tek konut için 5411 saylı Kanun gereği Katılım veya Mevduat Bankalarında yurt içi şubelerinde açacakları TL cinsinden konut hesap açılışı gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu sistemde en az 3 yıl süresince kalmaları ve konut satın alımı sonrası Bankaya Devlet katkısı için başvuru yapmaları gerekmektedir.Yapılan başvuru sonrası ilgili yasanın 3.fıkrasına göre belirlenecek şartlara göre Devlet katkısı ödemesi yapılır.

Konut alımı için devlet katkısı neye göre hesaplanır? 

Konut alımı sonrası yapılan başvuru neticesinde hesapta biriken tutarın yüzde 20 si ve maksimum 15 bin Türk Lirasını geçmeyecek şekilde ödeme yapılacaktır. İlgili bedel Bakanlık bütçesindeki ödenek tarafından ödenecek olup, ilgili kişiye Banka nezdinde açılan hesap aracılığı ile ödenecektir. Doğru kişiye ödeme yapılmasının kontrolü ve ödenecek Devlet katkısının doğru ve tam olarak aktarılmasından Bankalar sorumlu olacaktır.

Konut alımı yapacak ihtiyaç sahibi kişiler için belki bu tutar çok büyük avantaj sağlamasa da tapu masrafları ev de yapılacak tadilat gibi bir çok masraf kalemi için merhem olacaktır.

 

Konut kredisi çekecek iseniz, en iyi vakit ne zaman yazımız faydalı olabilir;

https://www.kucukpara.com/gundem/konut-almak-icin-en-iyi-vakit-ne-zaman/

3 Yorumlar

  1. mustafa 17 Ocak 2016
  2. Ali 18 Ocak 2016
  3. faruk 23 Ocak 2016

Cevap Ver