1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Vadesiz Hesaplar

Banka hesap kapatma dilekçesi nasıl yazılır?

Banka hesap kapatma dilekçesi nasıl yazılır?

Bankalarda kullanmadığınız yıllar önce açılmış vadesiz hesaplarınız mı var?  Son çıkarılan yasal düzenleme ile Devlet kullanılmayan hesaplarının kapatılması için Bankalar ile iletişime geçilmesi konusunda bilgilendirme yaptı. Tüketici üzerinde bu bildirim büyük bir etki yaratmış olsa gerek ki tüketiciler Bankalar ile iletişime geçerek hesaplarını kapatmaya başladılar.

Hesabı kullanmadığınız için bana zararı yok bu şekilde kalsın diyerek kapama yapmaya biliyoruz. Peki hesapları kapatmadığımız için tüketici için bir zarar söz konusu olur mu? Hesabınıza bağlı kmh yada kredi kartı gibi ürünler bağlı değil ise hesaplar kullanılmadığı sürece tüketici için risk unsuru oluşturmaz. Fakat hesabı kullanmasanız dahi Bankalar her an işlem yapma imkanı sağladıkları için bu hesaplardan hesap işletim ücreti tahsil ederler.

Bankalarda kullanmadığınız hesapları nasıl kapatabilirsiniz? Banka Hesap kapama için dilekçe nasıl yazmalıyım?

Eğer hesabınızı bir gün kullanma ihtiyacı duyar iseniz, Bankaların ilgili hesaplar üzerinde zaman hesaplayarak tuttuğu hesap işletim ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aynı Bankada açılmış olan bir kaç tane hesabınız mevcut ise Banka tüm hesaplar için masraf alabiliyor. Bunu önlemek adına öncelikle kullanmadığımız bir kaç hesap mevcut ise en azından kullanmadıklarınızı yada ihtiyaç duymayacaklarınızı kapatabilir siniz.

Hesap kapama tüketicinin gözünde belki zor bir işlem olarak yorumlanabilir. Ama zorluğu olmayan çok kolay bir şekilde hesaplarınızı kapatabilir siniz. Bankalar hesap kapama yapabilmeleri için sizden hesap kapama talimatı yada hesap kapama dilekçesi talep edecektir. Bu talimatı illaki elden şubeye teslim etmek zorunda değilsiniz. Yazacağınız hesap kapama talimatını Banka’ dan alacağınız fax numarasına iletmeniz durumunda ilgili hesaplarınızın kapaması yapılacaktır.

Bankanın talimat aslını istemesi halinde posta yolu ile yazmış olduğunuz talimatı iletebilir siniz. İlgili örnek formata göre hesap kapama talimatınızı yazarak kapama işlemlerinizin yapılması için aksiyon alabilir siniz. Hesap kapama talimatını elden şubeye teslim etmek ne avantaj sağlar? diyebilir siniz. Hesap kapama talimatını Bankaya elden verdiğinizde teslim ettiğinize dair imza alırsınız. İleride kapanmaması gibi durumlarda teslim ettiğinizi ispat etme şansına sahip olursunuz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Vefat eden kişinin banka hesabındaki para nasıl alınır?

Banka hesap kapatma dilekçesi örneği;

 

XXXX Bankası                                                                                         01.01.2016 (Güncel Tarih)

ZZZZ Şubesine;

 

Bankanızda açmış olduğum 123456 nolu hesabımı ve bu hesaba bağlı tüm döviz kodlarında açılmış olan hesapların kapamasının yapılması konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla

Ad Soyad

İmza

 

Hesabınızı bir borç bakiyesini ödeme yaparak kapatıyor iseniz, bu borç bakiyesi ile ilgili borcu yoktur yazısını almayı unutmayın. İleride kapattığınızı düşündüğünüz bir borç için sorun yaşamamak için ibraname (borcu yok) yazısını almak size her türlü avantaj sağlayacaktır. O yüzden ekteki yazımız konu ile ile ilgili faydalı olacaktır.

Bankadan Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

About Author

Finansçı

4 Comments

 • Banka hesap kapatma dilekçe örneği güzel paylaşım olmuş. Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı hep merak etmişimdir. Vadesiz hesap kapatma ziraat bankası için biraz uğraştırıyorlar ama yapı kredi hesap kapatma işlemlerinde çok daha kolay. Son olarak vadesiz hesap kapatma garanti bankası içinde şubeye gitmek zorunda kaldım. Beni fazlasıyla bunalttılar desem yanlış olmaz yani

 • Banka hesap kapatma dilekçesini şubeye teslim ettiğimde hesabım kapatılır mı?

  • Merhaba,
   Evet Bankaya ilettiğiniz talimatınıza alındı yaparsanız muhtemelen aynı anda hesabınız kapatılacaktır. Kapatılmaması durumunda alıdı belgesi Resmi kurumlara şikayetinizi iletebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Banka hesap kapatma dilekçesine gerek olmadan kapatabiliyor. Ama ileride sorun falan olur diye sağlama almaya çalışıyorlar galiba. Ama mecburi olarak banka hesap kapatma dilekçesini veriyoruz..

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir