Emekli maaşına haciz konulabilir mi?

Emekli Vatandaşların yaşadığı büyük sorunlardan biri olan haciz için en fazla merak edilen soru Emekli maaşıma Banka tarafından haciz geldi ne yapmalıyım?

Ülkemizde Emekli vatandaşlarımızın maddi durumu herkes tarafından aşağı yukarı biliniyor. Maaşlar çok yüksek refah seviyesinde değiller üzerine birde kirada oturuluyor ise o zaman işler çok daha zor olabiliyor. Hal böyle olunca çoğu Emekli bu durumdan kurtulabilmek için Bankaların kapısı kredi için çalmak zorunda kalıyor. Ekstra bir ödeme çıkması durumunda ise ödeme düzensizliği ve sonrası malum kredi Avukatlık oluyor sonrası da Haciz ,İcra gibi tatsız durumlar.

Banka kredi kartı yada kredi borcum için Emekli maaşıma haciz koyabilir mi?

Bankadan kredi veya kredi kartı kullanımından önce borçlarım emekli maaşımdan kesilebilir şeklinde muvaffakatname imzalayarak izin verirler. Hal böyle olunca ödemelerde sorun yaşanması durumunda Banka haciz ve icra işlemlerini başlatabilir. 

Fakat borçlanmadan önce verilen bu muvaffakatnameden her an vazgeçebilir siniz. Emekli maaşından yapılan bu kesinti için karşı dava açarak bu durumu düzeltebilir siniz. Emekli maaşına haciz verilen yazılı onay ile işlenebilir fakat biraz önce de belirttiğimiz gibi izni kaldırdığınız anda haciz işlemi sonlandırılır.

Yasada belirtilen detay ise şu şekilde;

5510 sayılı Sosyal Sig. ve Genel Sağ. Sig. Kanununda 88. maddesi gereğince; Gelir, maaş ve ödeneklerin ilgili maddeye göre takip ve tahsil gerektiren alacaklar ile Nafaka borçlarının dışında haciz edilemez. İlgili madde gereği haczi yasak olan gelir,maaş ve ödeneklerin haczine dair talepler, Borçlunun muvaffakati olmaması durumunda İcra Müdürü tarafından red edilir olarak belirtilmektedir.

Kısaca tekrar özetlemek gerekir ise Emekli aylıklarına, sürekli iş göremezlik aylıklarına, dul ve yetimlerin maaş ve gelirlerine sadece SGK ve nafaka alacağı için boşanılmış olan eş yada çocuklar izne gerek olmadan icra işlemi yapabilir. Bunların dışında Borçlunun yani Dul,yetim yada emeklinin izni bulunmadan haciz gerçekleştiremez.
Bu sorun ile ilgili daha önceden açılmış bir çok dava mevcut olup, Haczi mümkün olmayan mal ve varlıklar için haciz gerçekleştirilmeden önce yapılan anlaşmaların geçerli olmadığına dair kararlar mevcuttur. Bu tarz bir sorun yaşanması durumunda konu ile ilgili bilgi sahibi bir Avukat ile iletişime geçerek sorunun giderilmesini sağlayabilir siniz.
Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantaj sağlayan Banka hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

 

10 Yorumlar

  1. Süleyman 30 Mayıs 2016
  2. cuma 30 Mayıs 2016
  3. Serdar 31 Mayıs 2016
  4. Rıza 31 Mayıs 2016
  5. uğur 31 Mayıs 2016
  6. Mahir 2 Haziran 2016
  7. asım 3 Haziran 2016
  8. sinan 5 Haziran 2016
  9. dursun52 5 Aralık 2016
  10. numan 5 Aralık 2016

Cevap Ver