İhtiyaç kredisi kimler alabilir?

Her dönem nakit ihtiyacına sıkışan tüketici için çıkış olarak değerlendirilen ihtiyaç kredisi kimlere verilir?

Borçlar neticesinde nakit sıkıntısı yaşayan tüketiciler için cankurtaran olarak değerlendirilen ihtiyaç kredisi alabilir miyim diye düşünen bir çok vatandaşımız mevcut olup bu konuda açıklamalar yapmaya çalışalım. İhtiyaç kredisi talebi o kadar çok arttı ki Ülkemiz’ de neredeyse ihtiyaç kredisi çekmeyen kalmadı desek yanlış olmaz sanırım. Tabi bu kadar borçlanmak bizim için neler getirecek bunu zamanla beraber izleyeceğiz. 

İhtiyaç kredisi kimlere verilir?

Hiç ihtiyaç kredisi çekmeyen tüketici için bu konuda açıklamalar yapmaya çalışalım. 18 yaş üstü tüketicilerin hepsi ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak Banka kredi ekipleri tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ihtiyaç kredisi alabilir. Tabi sadece başvuru yapmak bu süreçte kredi almaya yetmemekte olup, hazır limitli bir ihtiyaç kredisi almayacak iseniz maaş bordrolu çalışan yada belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olması önem arz etmektedir.

Çalışmayan kişiler, ev hanımları kredi çekebilir mi? diye soracak olanlara açıklama yapmak gerekir ise, maaş bordronuz yada maaş yazınız olmadığı yani sigortanız yatmadığı sürece başvuru talepleriniz olumsuz değerlendirilecektir. Fakat daha önce ailenizden bir kişiye ait kullanmış olduğunuz Ek kredi kartınız var ise kkb kaydınız oluşmuş demektir.

Ek kredi kartı olanların borçları ana kart sahibi tarafından ödendiğini hesap edersek kkb puanı da yüksek olacaktır. Bankalar için ihtiyaç kredisi taleplerinde kredi notu en önemli detay olduğu için bu sizi bir adım ileri taşımaktadır. Bankada adınıza ait bir ürün olduğu için tarafınıza sms ile hazır krediniz var şeklinde bildirimler gelebilir. Çalışmayanların ihtiyaç kredisi alabilmesi için biraz öncede belirttiğimiz gibi ek kredi kartınız mevcut ise oluşmuş olan kkb puanınız sayesinde hazır limitli ihtiyaç kredisi çekebilir siniz.

İhtiyaç kredisi için teminat vermek gerekir mi?

İhtiyaç kredileri Bankalar tarafında Açık krediler olarak değerlendirilmekte olup teminat talebinde bulunulmaz. Fakat kredi notunuzun düşük olması, gelirinizin yeterli olmaması, mevcut kredi borçlarınız fazla ise Banka ek teminatlar isteyebilir. Bu teminat talepleri kefillik, nakit blokaj,taşınabilir yada taşınamaz mal rehni olabilir.

Tabi bu seçeneklerin en çok kullanılanı kefil olarak belirtilebilir. Nakit Blokaj her tüketici tarafından olumlu olarak değerlendirilmeyebilir. İhtiyaç kredilerinde taşınabilir yada taşınamaz mal rehni konusunda çok istekli olmadıkları için bu seçenek çok fazla kullanılmaz.

Yabancı Para biriminden ihtiyaç kredisi kullanabilir miyim?

T.C. vatandaşları Türkiye’ de yerleşik ise yasal mevzuat gereği sadece Türk Lirası olarak ihtiyaç kredisi kullanabilir. Bu mevzuat değişikliği 2008 itibariyle devreye alınmış olup, bireysel kredi müşterileri için yabancı para yani döviz yada dövize endeksli olarak kredi kullandırım yapılmamaktadır.

2008 öncesinde kullandırılan döviz kredileri sonrası oluşan kurlarda yaşanan dalgalanmalar sonrasında bir çok tüketici ödeme güçlüğü çekerek sorun yaşamıştı. Kur artışı sonrasında tüketici tarafından ödenecek taksit tutarlarında ki artış bir çok tüketiciyi zor durumda bıraktığı için mevzuat değişikliği yapıldı.

İhtiyaç kredisinde vergi ödeniyor mu?

İhtiyaç kredisi kullanan tüketici Anapara, Faiz ödemesinin dışında, ödenecek faiz üzerinden KKDF ve yüzde 5 BSMV ödemesi gerekmektedir. Bu vergiler ihtiyaç kredisi için oluşturulacak ödeme tablosunda izlenebilmekte olup aylık olarak ne kadar ek ödeme yapacağınızı izleyebilir siniz. İhtiyaç kredisinde faizin vergisinin dışında kullandırım esnasında ödenen Kredi Tahsis Ücretine ek olarak yüzde beş BSMV tahsilatı yapılmaktadır. 

İhtiyaç kredimi erken ödediğim de ceza öder miyim?

İhtiyaç kredilerinde konut kredileri gibi erken ödeme işlemlerinde ceza ödemesi uygulaması yoktur. İhtiyaç kredinize ait bir taksit yada bir kaç taksiti beraber ödediğinizde faiz indirimi uygulanmakta olup herhangi bir cezai yaptırımı yoktur. Vade değişikliği yapmadan bir kaç taksit ödemesi yapmak isteyen tüketiciye yapabileceğimiz öneri ise Banka şubesine uğrayarak yapacağınız ödeme tutarı kadar ödeme tablosuna ödeme eklenerek Balon ödeme yapılması gerektiğidir.

İhtiyaç kredisi kimler tarafından alınabileceği, ihtiyaç kredisinde teminat gerekir mi, ihtiyaç kredisinde tüketiciden vergi tahsilatı yapılır mı, ihtiyaç kredisi erken ödeme durumunda ceza uygulanır mı, ev hanımları ihtiyaç kredisi çekebilir mi, döviz ihtiyaç kredisi çekilir mi, çalışmayana ihtiyaç kredisi verilir mi gibi bir kaç konuda bilgi vermeye çalıştık. Bu bilgiler ışığında 18 yaşını geçmiş olan maaş bordrolu olarak çalışan her birey ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak kredi almaya hak sahibi olabilir. Banka tahsis ekipleri tarafından yapılacak değerlendirme sonrası olumlu yada olumsuz olarak sonuçlanma yetkisi Bankalardadır.

1000-30000 TL arası bireysel ihtiyaçlarınız için  uygun faizli CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ni tavsiye ederiz. İhtiyaç kredisi başvurusunu CEPTETEB mobil uygulamasından, internet şubesinden veya Cepteteb.com.tr üzerinde yapabilirsiniz. CEPTETEB İhtiyaç Krledisi’nin avantajlı faiz oranlarını buradan inceleyebilirsiniz.

9 Yorumlar

  1. ilan ver 4 Ekim 2016
  2. Ali 20 Kasım 2016
  3. Halil 2 Şubat 2017
  4. Burak 8 Ocak 2018
  5. Kenan 12 Şubat 2018
  6. Göksel 20 Şubat 2018
    • Finansçı 13 Mart 2018
  7. Venividi 11 Ocak 2019
  8. Finansçı 25 Ağustos 2017

Cevap Ver