11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

İhtiyaç kredisi kimler alabilir?

İhtiyaç kredisi kimler alabilir?

Her dönem nakit ihtiyacına sıkışan tüketici için çıkış olarak değerlendirilen ihtiyaç kredisi kimlere verilir?

Borçlar neticesinde nakit sıkıntısı yaşayan tüketiciler için cankurtaran olarak değerlendirilen ihtiyaç kredisi alabilir miyim diye düşünen bir çok vatandaşımız mevcut olup bu konuda açıklamalar yapmaya çalışalım. İhtiyaç kredisi talebi o kadar çok arttı ki Ülkemiz’ de neredeyse ihtiyaç kredisi çekmeyen kalmadı desek yanlış olmaz sanırım. Tabi bu kadar borçlanmak bizim için neler getirecek bunu zamanla beraber izleyeceğiz. 

İhtiyaç kredisi kimlere verilir?

Hiç ihtiyaç kredisi çekmeyen tüketici için bu konuda açıklamalar yapmaya çalışalım. 18 yaş üstü tüketicilerin hepsi ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak Banka kredi ekipleri tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ihtiyaç kredisi alabilir. Tabi sadece başvuru yapmak bu süreçte kredi almaya yetmemekte olup, hazır limitli bir ihtiyaç kredisi almayacak iseniz maaş bordrolu çalışan yada belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olması önem arz etmektedir.

Çalışmayan kişiler, ev hanımları kredi çekebilir mi? diye soracak olanlara açıklama yapmak gerekir ise, maaş bordronuz yada maaş yazınız olmadığı yani sigortanız yatmadığı sürece başvuru talepleriniz olumsuz değerlendirilecektir. Fakat daha önce ailenizden bir kişiye ait kullanmış olduğunuz Ek kredi kartınız var ise kkb kaydınız oluşmuş demektir.

Ek kredi kartı olanların borçları ana kart sahibi tarafından ödendiğini hesap edersek kkb puanı da yüksek olacaktır. Bankalar için ihtiyaç kredisi taleplerinde kredi notu en önemli detay olduğu için bu sizi bir adım ileri taşımaktadır. Bankada adınıza ait bir ürün olduğu için tarafınıza sms ile hazır krediniz var şeklinde bildirimler gelebilir. Çalışmayanların ihtiyaç kredisi alabilmesi için biraz öncede belirttiğimiz gibi ek kredi kartınız mevcut ise oluşmuş olan kkb puanınız sayesinde hazır limitli ihtiyaç kredisi çekebilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Facebook Güvendemisin uygulamasını devreye aldı

İhtiyaç kredisi için teminat vermek gerekir mi?

İhtiyaç kredileri Bankalar tarafında Açık krediler olarak değerlendirilmekte olup teminat talebinde bulunulmaz. Fakat kredi notunuzun düşük olması, gelirinizin yeterli olmaması, mevcut kredi borçlarınız fazla ise Banka ek teminatlar isteyebilir. Bu teminat talepleri kefillik, nakit blokaj,taşınabilir yada taşınamaz mal rehni olabilir.

Tabi bu seçeneklerin en çok kullanılanı kefil olarak belirtilebilir. Nakit Blokaj her tüketici tarafından olumlu olarak değerlendirilmeyebilir. İhtiyaç kredilerinde taşınabilir yada taşınamaz mal rehni konusunda çok istekli olmadıkları için bu seçenek çok fazla kullanılmaz.

Yabancı Para biriminden ihtiyaç kredisi kullanabilir miyim?

T.C. vatandaşları Türkiye’ de yerleşik ise yasal mevzuat gereği sadece Türk Lirası olarak ihtiyaç kredisi kullanabilir. Bu mevzuat değişikliği 2008 itibariyle devreye alınmış olup, bireysel kredi müşterileri için yabancı para yani döviz yada dövize endeksli olarak kredi kullandırım yapılmamaktadır.

2008 öncesinde kullandırılan döviz kredileri sonrası oluşan kurlarda yaşanan dalgalanmalar sonrasında bir çok tüketici ödeme güçlüğü çekerek sorun yaşamıştı. Kur artışı sonrasında tüketici tarafından ödenecek taksit tutarlarında ki artış bir çok tüketiciyi zor durumda bıraktığı için mevzuat değişikliği yapıldı.

İhtiyaç kredisinde vergi ödeniyor mu?

İhtiyaç kredisi kullanan tüketici Anapara, Faiz ödemesinin dışında, ödenecek faiz üzerinden KKDF ve yüzde 5 BSMV ödemesi gerekmektedir. Bu vergiler ihtiyaç kredisi için oluşturulacak ödeme tablosunda izlenebilmekte olup aylık olarak ne kadar ek ödeme yapacağınızı izleyebilir siniz. İhtiyaç kredisinde faizin vergisinin dışında kullandırım esnasında ödenen Kredi Tahsis Ücretine ek olarak yüzde beş BSMV tahsilatı yapılmaktadır. 

İhtiyaç kredimi erken ödediğim de ceza öder miyim?

İhtiyaç kredilerinde konut kredileri gibi erken ödeme işlemlerinde ceza ödemesi uygulaması yoktur. İhtiyaç kredinize ait bir taksit yada bir kaç taksiti beraber ödediğinizde faiz indirimi uygulanmakta olup herhangi bir cezai yaptırımı yoktur. Vade değişikliği yapmadan bir kaç taksit ödemesi yapmak isteyen tüketiciye yapabileceğimiz öneri ise Banka şubesine uğrayarak yapacağınız ödeme tutarı kadar ödeme tablosuna ödeme eklenerek Balon ödeme yapılması gerektiğidir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Halit Ergenç yeni partnerini buldu

İhtiyaç kredisi kimler tarafından alınabileceği, ihtiyaç kredisinde teminat gerekir mi, ihtiyaç kredisinde tüketiciden vergi tahsilatı yapılır mı, ihtiyaç kredisi erken ödeme durumunda ceza uygulanır mı, ev hanımları ihtiyaç kredisi çekebilir mi, döviz ihtiyaç kredisi çekilir mi, çalışmayana ihtiyaç kredisi verilir mi gibi bir kaç konuda bilgi vermeye çalıştık. Bu bilgiler ışığında 18 yaşını geçmiş olan maaş bordrolu olarak çalışan her birey ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak kredi almaya hak sahibi olabilir. Banka tahsis ekipleri tarafından yapılacak değerlendirme sonrası olumlu yada olumsuz olarak sonuçlanma yetkisi Bankalardadır.

1000-30000 TL arası bireysel ihtiyaçlarınız için  uygun faizli CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ni tavsiye ederiz. İhtiyaç kredisi başvurusunu CEPTETEB mobil uygulamasından, internet şubesinden veya Cepteteb.com.tr üzerinde yapabilirsiniz. CEPTETEB İhtiyaç Krledisi’nin avantajlı faiz oranlarını buradan inceleyebilirsiniz.

About Author

Finansçı

9 Comments

 • basarılı bir yazı olmuş tesekkurler

 • İhtiyaç kredisini yoldan geçene veriyorlar cidden. Benim 140 bin lira toplamda konut kredim ve tüketici kredim var ama hala çoğu bankadan limitiniz hazır diye mesajlar geliyor. Hadi ben odeyebiliyorum ama odeyemeyenede mesaj gidiyor sürekli. Sonra niye bu kadar kredi batıyor diyorlar. Sebebi çok açık aslinda bu kadar kredisi olan adama ihtiyaç kredisi vermesinler arkadaş.

 • İhtiyaç kredisi adindan da belli olduğu gibi ihtiyacı olan herkese verilmesi lazım. Ama yok kredi notu yok kara liste kkb derken ihtiyacı olanada verilmiyor su anda. İnsanlar daha önce sorun yaşamış olabilirler bankaların bu sorunlar için çözüm bularak ihtiyaçlarımizi alacakları faiz karşılığında gidermeliler bizahmettt

 • ihtiyaç kredisi kimlere verilir bende çok merak ediyorum. İsteyen herkese vermedikleri kesin de canları kime isterse ihtiyaç kredisini ona veriyor bence bankalar. Ama ihtiyacı olana kredi vereceksin ki makbule geçsin demi:)

 • Ben çalışmıyorum ihtiyaç kredisi alabilirmiyim acaba? İhtiyaç kredisi kime verilir diye bir kriter varmıdır?

  • Merhaba,
   Calismasanizda hazır kredi limitleri ve sms kredisi kapsamında ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Kafamda deli sorular var:) kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? arkadaş 6 aydır çalışıyorum bana bu sorun yapıyorlar. Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar, istemeyene yüzbinlerce kredi limiti çıkarıyorlar. Kredi çekmek için gerekli evraklar tamamladım başvuruyorum findeks web sitesinden de bakıyorum puanım tam. Benim alamadığım durumda 2 aylık sigortalı kredi çekebilir mi anlamak mümkün değil cidden. Deli ediyor bazen bankalar insanı.

 • Kredi almak için gereken şartlar diyince çok fazla şey söylenmiyor aslında. Kredi çekmek için gerekli evraklar akbank halkbank yapı kredi ziraat bankası vakıfbank iş bankası garanti finansbank diye sorgulayınca değişmez herhalde. kredi çekmek için gerekli evraklar her banka için standart olmalı. O yüzden sanki farklı bir şey var mış gibi konuyu çok uzatmaya gerek yok. Tüketici kredisi alacak iseniz kredi çekmek için gerekli evraklar her banka için aynıdır.

 • Ziraat bankası kredi çekme şartları diğer bankalara göre daha zor. Kredi çekmek için gerekli evraklar tamamladım başvurdum, yok bunu da getir yok şunuda getir diye uzatıyorlar işi. Kredi başvurusu bu kadar zor olmamalı. Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? 2 aylık sigortalı kredi çekebilir mi? acaba. Ek olarak Garanti Bankası kredi çekme şartları ziraat bankası kredi çekme şartlarına göre daha mı kolay bilgi verebilir misiniz.

  • Merhaba,
   Bankalara göre kredi çekme şartları aşağı yukarı hep aynıdır. Ziraat Bankası yada Garanti Bankası için kredi çekme şartlarında farklılık olmaz. Bankalar arası ihtiyaç kredisi çekme şartları evraktan ziyade tahsis kuralları yani, kredi notu, bankacılık işlemlerinizin performansı gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir. 2 Aylık sigortalı kredi çekebilir mi? sorunuza gelecek olursak genellikle bankalar daha fazla sigortalı olanları tercih etse de sigortalı olmanız bir avantaj sağlar ve kredi çekmek için yeterli olacaktır. Bu sorular ışığında ihtiyaç kredisi kimlere verilir konusunda bilgi sahibi olabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • İhtiyaç kredisi kimler alabilir? Herkes alabilir tabiki. Tabi şartları sağlaması durumunda. KKB aydın yoksa düzenli bir maaşın yoksa ihtiyaç kredisi nasıl alınır diye araştırma yapmaya gerek yok zaten. Alsan nasıl ödeyeceksin be güzel kardeşimm

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir