9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) nedir?

Finans piyasasında en çok kullanılan kredi türlerinden biri olan Kredili Mevduat Hesabı nedir? Kredili Mevduat hesabını nasıl kullanmak gerekir?

Kredili Mevduat hesabı nedir?, kısa vadede nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak adına vadesiz hesabınıza Banka tarafından belirli bir limit dahilinde tanımlanan kredi türüdür. Tüketicinin nakit kullanımına sunulan bu limit ile eft, havale, fatura ödemesi, döviz alış gibi bir çok işlemi tanımlanan kmh limiti ile gerçekleştirebilir siniz. Hesabınızda yeterli bakiye olmaması durumunda Banka tarafından kullanımınıza sunulan limiti kullanabilir sonrasında hesabınıza para yatırarak bu riski kapatabilir siniz. Kimi zaman tüketiciye olmadık zamanlarda kurtarıcı olarak devreye giren kredili mevduat hesabına ait kullanımına ait detaya yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı (kmh) nedir? Nasıl çalışır?

Günlük faiz mantığı ile çalışan kredili mevduat hesabında kaç gün kullanım gerçekleştirdi iseniz sadece o kadar faiz ödemesi yaparsınız. Anapara riskini kapatmanız durumunda (1 gün valör ile) sonraki günler için ekstra faiz biriktirmeyen bu kredi türünde ay sonlarında biriken faiz tahakkuk ettirilerek tüketiciden tahsilatı sağlanır. Kredili mevduat hesabınızda dikkat edilmesi gereken detay nakit kullandığınız tutarı hesabınıza yatırarak bu riski kapattığınızda faiz+vergi tutarı ay sonu tahsil edileceğinden ay sonunda faiz+vergi bakiyesini hesabınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bilgim olmadan kredili mevduat hesabı (kmh) açılabilir mi?

Banka ile imzalamış olduğunuz hesap açılış evrakları dışında ayrı bir talebiniz mevcut değil ise Kredili Mevduat Hesabı açılamaz. Tüketicinin herhangi bir talebi olmadığı takdirde kredili mevduat hesabı açılışı yapılamaz. Kmh açılırken tüketici onayı aranırken kapama durumunda onayınıza başvurmadan kmh limitinizi sıfırlayarak, buna bağlı olarak kredili mevduat hesabınızı tarafınıza bilgi vermek suretiyle kapatabilir.

Kredili Mevduat hesabı (kmh) nedir? Kmh limitini arttırabilir miyim?

Tarafınıza tanımlanan kredili mevduat hesabınızın limitini talimatınız ile arttırma ve azaltma hakkına sahipsiniz. Limit düşürme talebiniz dikkate alınarak düşürme işlemi yapılabilir, arttırma talebinde ise geliriniz ile orantılı olarak Bankaların kredi tahsis ekipleri tarafından uygun görülmesi halinde talimatınız ile limit arttırım işlemi gerçekleştirilebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  CarrefourSA personel alımı yapıyor başvuru şartları neler?

Kredili Mevduat hesabının (kmh) vadesi nedir?

Kredili mevduat hesaplarında vade yoktur. Fakat kredili mevduat hesaplarında belirlenen tarihler arasında limit kullanımınıza sunulmakta olup, belirlenen tarihte uzatılmaması durumunda otomatik olarak kapatılmaktadır. Talep edilmesi durumunda limit vadesi değiştirilerek tekrar kullanımınıza açılabilir.

Kredili Mevduat hesabını (kmh) nasıl kullanmak gerekir?

Kredili mevduat hesabı ödeme planına bağlı bir kredi türü olmadığı için kullanımınız sonrası eksiye dönen hesabın belirli dönemlerde Anapara borcunun kapatılması gerekmektedir.  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kullandığınız dönem içinde işleyen faiz tutarı ay sonlarında tahakkuk ettirilmekte olup Faiz+Vergi tutarının ödenmemesi halinde krediniz gecikmeye yani temerrüde düşerek kkb kaydınızı olumsuz olarak etkileyecektir.

Kredili mevduat hesaplarında sıkça karşılaşılan sorunlarından bir tanesi sadece ay sonlarında faiz+vergi bakiyesini kapatarak Anapara borcunun kapatılmamasıdır. En uygun kullanım yöntemi ise ay sonlarında Anapara ve faiz+vergi bakiyesinin hesapta bırakılması sonrası sistem tarafından tahsilatın gerçekleştirilmesi sonrası tekrar nakit kullanımının devam etmesidir.

Taksitli Kredimi yoksa Kredili mevduat hesabımı avantajlı?

Bu iki kredi türünü birbiri ile kıyasladığımızda iki kredi türünün de kendine has avantajları bulunmaktadır. Nakit ihtiyacınız kısa vadeli ise Kredili mevduat hesabı kullanımı daha avantajlı olurken uzun vadede ödeme yapmak isteyenler için ihtiyaç kredisi tabloya göre ödeme yapacağınızdan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Son dönemde bir çok Banka tarafından kredili mevduat hesabına bağlı limitleri ödeme tablosuna bağlayarak ihtiyaç kredisi olarak tüketicinin kullanımına sunmaktadırlar.

İhtiyaç kredisinde belirli bir vadede anapara riskini yayarak ödeme yaptığınız için daha fazla faiz ödeme ihtimali doğabilir. Kredili mevduat hesaplarında ekstra dosya masrafı ödemesi yapılmamakla beraber Anapara borcunuzu ne kadar fazla yaparsanız faiz+vergi tahsilatı da o ölçüde azalmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı (kmh) faiz oranı kaç? Kmh faizi nasıl hesaplanır?

Kredili mevduat hesaplarının faiz oranları özellikli bir kampanya kullanımı içerisinde değil ise aylık yüzde 1.84 yıllıkta ise yüzde 22.08 oran ile tüketiciye yansıtılmaktadır. Kullanım tutarınıza göre ödeyeceğiniz faiz bakiyesini hesaplamak için kullanacağınız oran ise yüzde 22.08 olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  2016 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) öderken hangi Banka kaç taksit yapıyor?

Örnek ile açıklamak gerekir ise 500 TL limitli kredili mevduat hesabınızın tümünü 10 gün kullanmanız durumunda ödeyeceğiniz faizi ekteki formül ile basit olarak hesaplayabilir siniz.

Anapara*Faiz oranı*Gün/ 36000

500*22.08*10/36000 formülünden hesaplarsak ödediğiniz gün +1 gün valör ile ödeme yaptığınızda 3,38 TL+vergi olarak ay sonunda ödersiniz. Ödeme tarihinizin cuma gününe denk gelmesi durumunda ise +1 gün ile belirlenen valör bir sonraki iş gününü temsil ettiği için 3 gün olarak dikkate alınarak 13 gün faiz hesaplaması yapılmaktadır.

Kredili mevduat hesapları (kmh) nedir? Hangi para biriminde açılabilir?

Kredili mevduat hesapları yalnız TL olarak kullandırılmakta olup, diğer para birimlerinde kullanımı yoktur. Kredili mevduat hesabı açılışlarında herhangi bir para birimi belirtmenize gerek yoktur.

Kredili mevduat hesabımı (kmh) nasıl kapatabilirim?

Kredili mevduat hesabınızı kapamak için yapmanız gereken işlem ilgili hesabın kapatılmasını belirten bir talimatınızı Banka şubesine yada diğer işlem kanallarına iletmeniz olacaktır. Kredili müşteriler için genellikle kapama konusunda Bankalar çok sıcak bakmasalar da talimatınız ile kapama işlemi yapılabilmektedir.

Kredili mevduat hesapları düzenli takip edilmesi şartıyla iyi bir kredi türü olarak değerlendirilebilir. Kredinizin ödeme tarihini unutmanız yada otomatik ödeme için hesabınıza nakit para yatırmayı unuttuğunuz dönemlerde imdadınıza yetişerek size tanımlı olan limit aracılığı ile ödemelerinizi gerçekleştirecektir. Anapara riskini kısa vadede yatırmanız durumunda güzel bir finansman kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Kredili mevduat hesabı kapama talimatı- Kmh kapama talimatı;

kmh kapama talimati
Kmh kapama talimatı

 

Vadesiz mevduat hesabı nedir? yazımızı okumak için tıklayın

Vadesiz Mevduat Hesabı nedir?

 

 

About Author

Finansçı

2 Comments

  • kmh faizi ne demek arkadaşş kmh faizi hesaplama yapacaktım yine faiz oranlarını arttırmışlar. En düşük faiz kmh faiziydi sanırım onuda şişirdiler şimdi. Bu taksitli kmh nedir acaca kmh faizi ile aynımıdır yoksa ihtiyaç kredi faizi gibi 35-40 gibi oranlarmı istiyor bankalar. Kmh vakıfbank için başvuru yapıcaktım geçende onu bilr vermiyorlar sanırım. Kmh nedir ziraat bankasına ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak daha mantıklı gibi çünkü en iyi faiz ziraat bankası ve vakıfbank ta galiba.

  • kmh nedir arkadaş? Kendi paran gibi sunulan ama sonrasında öderken tırmaladığın bir kredi limiti. Kredili mevduat hesabı artık her banka zorunlu olarak açıyor.Tüketici kmh kullanıp kullanmamak konusunda özgür. Kimse sana zorla kmh açtım ve kullanacaksın demiyor. Ama acil ihtiyaç durumlarında elinizin altında olması avantajlı olabiliyor bizler için.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir