Kredi çekebilmek için kredi notum (kkb) kaç olmalı?

Kredi en büyük dertlerimizden biri olsa da bir şeylere sahip olabilmek için kredi şart duruma geldi. Kredi çekebilmek için kkb puanı kaç olmalı?

Kredi notu – Kkb nedir? Bankacılık işlemlerimizi bir çatı altında toplayan, tüm Bankalardaki borçlanma rakamlarını ve ödeme düzenlerinin raporlandığı bir sistemdir kkb. Hayatımızın olmazsa olmazları arasına giren kredi notu artık çoğu alanda aktif kullanılmaya başlandı. Tabi asıl amacı Bankaların müşterisini tanıma ve değerlendirme yapabilmesi için kullanılan kredi ve kredi kartlarına ait ödeme dengesinin izlenebildiği bir sistem.

Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerini kredi notuna göre analiz ederek, ne kadar borç ödeme potansiyeline sahip oldukları konusunda fikir sahibi olabilirler. Bu analizlere göre hazır kredi limitleri yada müşteri talebine göre uygun vadede gelir dengesini bozmayacak şekilde kredi limitleri tesis edilir.

Peki Bankalardan kredi çekebilmek için kredi puanı ne kadar olmalı?

Şu an hali hazırda kkb puanı 1000 ve üzeri olanlar kredi vermeye uygun olarak değerlendirilir. Tabi çekmek istediğiniz tutara göre kredi notunun yüksek olması size avantaj sağlayacaktır. 3-5 bin Türk Lirası için 1000 puan yetebiliyor iken, 20.000 Türk Lirası için 1000 kkb yeterli olmayabilir. Kredi talebinizin red edilmemesi için ortalama 1300 ve üzeri kkb sizin için yeterli olacaktır.

Tabi kredi taleplerinde sadece kredi puanı da yeterli olmayabiliyor, örnek ile açıklamak gerekir ise 1500 kkb puanınız var iken son iki ay gecikmelerinizden dolayı kkb puanınız 1300 puana gerilemiş olabilir. Banka bu durumda ödemelerinizde sorun yaşadığınızı düşünerek çok fazla riske girmemek adına daha düşük bir kredi limiti çıkarabilir. Bunun yanında kkb incelemesi sonrası gecikmede gözüken bakiyeleriniz için ödeme yapıldığına dair ödeme dekontları da talep edilecektir.

Gecikmeniz olmadığı halde kkb puanı neden düşük olabilir?

Kredi notunuzun düşük olma sebeplerinden bir tanesi çok düşük limitli kredi yada kredi kartı kullanarak çok fazla riske girmiyor olmanız olabilir. Bunun yanında borçlanma endeksinizin düşük olması çok fazla ödeme yaptığınızı ispatlayamıyor olmanızdır. Banka kredi başvurusu öncesi maaş bordrosu talebinde bulunarak ne kadar gelir sahibi olduğunuzu görebilmesine rağmen hazır ön onaylı krediler yada sms kredilerde gelir belgesi talep edilmemektedir.

Buradan yola çıkarsak Banka size kredi verirken ne kadar bir riski yönetebildiğinizi ve riski yönetirken düzenli ve gecikmesiz olarak kontrol edip edemediğiniz ile ilgileniyor. Daha yüksek limitli kredi kartları kullanarak nakit ödemelerinizi kredi kartı aracılığı ile yapmanız durumunda kkb puanınız mevcut halinden çok daha yukarıda olacaktır.

Bankaların internet sitelerinden kredi kartı başvurusu yaparak, bu süreçte ilk adımı atabilir siniz.

 

 

Kullandığım kredimi iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım? yazımızı okumak için tıklayın

Kredimi iptal etmek istiyorum.

12 Yorumlar

 1. Batuhan 2 Haziran 2016
 2. sami balta 3 Haziran 2016
 3. Eser 3 Haziran 2016
 4. asiye 4 Haziran 2016
 5. Yılmaz 5 Haziran 2016
 6. Öztürk 6 Haziran 2016
 7. harun 9 Haziran 2016
 8. hatice 13 Eylül 2017
  • Finansçı 13 Eylül 2017
 9. zehir 7 Haziran 2018
 10. Bulut 5 Şubat 2019
 11. Cemil 9 Mayıs 2020

Cevap Ver