Ön onaylı kredi nedir? Başvuru için hangi evraklar gerekir?

Cep telefonu ve mail adresimize sürekli bildirim olarak gelen Ön onaylı kredi nedir? Ön onaylı kredi kullanım şartları nelerdir?

Bankalar tarafından sıkça tarafımıza gönderilen hatta bazen bıktıracak seviyeye gelen sms ve mailler ile adınıza tanımlanan ön onaylı krediler bildirir. 

Ön onaylı kredi nedir?

Ön onaylı kredi, Bankaların daha önceki Bankacılık işlemleriniz sonrasında oluşan Kkb puanınıza, aylık ne kadar ödeme yapabildiğinize, ne kadar limit boşluğunuz olduğu gibi bir çok sonuca göre detaylı bir analiz yaparak aylık ne kadar ödeme yapabileceğinizi hesaplayarak adınıza çıkarılan bir kredi limitidir. Banka belirli bir dönemde geçerli olacak şekilde bu limitleri belirleyerek tüketiciye tüm iletişim kanalları ile ulaştırmaya çalışır. Tarafınızdan yapılacak kredi başvurularına göre daha esnek olabilen ön onaylı kredide başvuru yapan pozisyonuna Banka geçerek size teklifte bulunmaktadır.

Ön onaylı kredi limiti neye göre belirlenir?

Bankada bulunan TCKN bilgilerinize göre kkb puanınızdaki değişim, kredi yada kredi kartlarınızda gecikme olup olmadığı, tarafınızdan yapılan kredi yada kredi kartı başvuruları, reddedilen başvurular, takip kodunuzun olup olmadığı, borçlanma endeksiniz de artış var mı gibi bir çok kriter, adınıza tanımlanan Ön onaylı kredinin limitini belirler. Tüketici bazen bu kadar kredim varken bana hala nasıl bu kadar kredi limiti çıkıyor diye düşünebilir. Bankalar bu analizi iyi yaptıklarını düşünerek bazen tüketiciye bazen uçuk limitler tanımlayabiliyorlar.

Ön onaylı kredi neden reddedilir?

Müşteri şikayetlerinde yada forumlar da sıkça duyabileceğiniz ön onaylı kredi başvuruları neden reddedilir. Bankalar süreli bir çalışma sonrası adınıza bir ön onaylı kredi limiti belirler ve belirlediği bir tarihe kadar kullanılması şartıyla tüketiciye sunar. Belirli periyotlar ile bu kredi limitlerine paralel olarak aynı kontroller devam eder. İşler iyi giderken genellikle tüketici bu kredi limitlerini çok ciddiye almaz fakat bir anda bu krediye ihtiyaç duyabilecek duruma gelebiliriz. Başvuru esnasında Bankaların ön onaylı kredinize neden red cevabı verdiğini ise maddeler halinde sıralamaya çalışalım;

 

 • Tanımlanan ön onaylı kredi sonrası mevcut kredi veya kredi kartlarınızda gecikme yaşanmış olabilir.
 • Limit sonrası Bankalara yapmış olduğunuz kredi yada kredi kartı başvurularınız da artış sağlanmış olabilir.
 • Limit sonrasında yapılan başvurularınız da reddedilmiş olan kayıtlar olabilir.
 • İşten çıktığınız için Sgk prim ödemeleriniz yapılmıyor olabilir.
 • Gelirinize göre, ön onaylı krediyi kullandıktan sonra ödeme yapamayacağınıza dair bir düşünce oluşursa.
 • Şube yetkilisi tüketici ile iletişime geçtikten sonra tüketici hakkında olumsuz bir düşünceye sahip olursa.
 • Tanımlanan limit sonrasında farklı Bankalardan yeni kredi kullandırımlar yapılması halinde.

Bunun gibi bir çok madde sıralayabiliriz aslında red sebebi hakkında. Ön onaylı krediler tarafınıza peşinen tanımlanan krediler oldukları için sonrasında kkb ‘nizde yaşanacak değişimler krediyi alabilmeniz konusunda değişikliklere sebebiyet verebilir.

Ön onaylı kredi türleri nelerdir?

Adınıza tanımlanan ön onaylı krediler gerçek kişi tarafından kullanılabilen tüm kredileri kapsar. Ödeme dengenize ve kredi teminatına göre farklı limitler belirlenebilir. Örnek vermek gerekirse, 

 • Teminatı olmayan İhtiyaç kredisi için 20.000 TL tanımlanabilirken,
 • Taşıt rehni olan Taşıt kredisi için 50.000 TL tanımlanabilirken,
 • Konut ipoteği bulunan Konut kredisi için 100.000 TL adınıza tanımlanabilir.

Bu limitler kredinin teminatının artışına göre daha da artabilmektedir. Banka riskini azalttıkça kredi limitlerini de o ölçüde arttırır. Tabi bu adınıza tanımlı ön onaylı kredilerden genellikle bir tanesinin kullanımı konusunda onay verilmektedir. Tabi geliriniz yüksek ve tanımlanan tüm kredileri ödeyebileceğinize Banka tahsis ekipleri tarafından onay çıkması durumunda tüm kredi limitlerini de kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

Ön onaylı kredi için başvuru şartları nelerdir?

Ön onaylı kredi limitleri adınıza tahsis edilmiş kredi limitleri olduğu için bazı Bankalarda sadece kimliğiniz ile bu ön onaylı krediyi alabilirken, bazı bankalarda gelir belgesi ve bunun yanında ikametinizi gösteren bir fatura talebinde bulunulabilir. Yazımızın içinde belirttiğimiz gibi bu sefer kapıyı çalan Banka olduğu için, sizin başvuru yapacağınız krediye göre daha esnek davranışlar olabilmektedir.

Ön onaylı kredi limiti ne zamana kadar tanımlanır?

Bankalar piyasa koşulları, faiz artışları, ekonomideki gelişmelere paralel olarak 30 ile 90 gün aralığında bu limitleri açık bırakabilmektedir. Tabi bu rakamlar ortalama olup, daha az yada daha fazla olarak tüketiciye sunum yapılabilmektedir. 

 

 

Kredimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım? yazımızı okumak için tıklayın

Kredimi iptal etmek istiyorum

29 Yorumlar

 1. nurgül 17 Ekim 2016
  • Finansçı 17 Ekim 2016
 2. CAN 18 Ekim 2016
  • Finansçı 18 Ekim 2016
 3. Haluk 14 Aralık 2016
 4. Hüseyin 4 Haziran 2017
  • Finansçı 4 Haziran 2017
 5. RAMAZAN 6 Haziran 2017
  • Finansçı 11 Haziran 2017
 6. Hamit 22 Temmuz 2017
 7. Musa 31 Ekim 2017
 8. Murat 7 Ocak 2018
 9. Murat 12 Şubat 2018
 10. Bahar 1 Nisan 2018
  • Finansçı 3 Nisan 2018
 11. Enis 26 Mayıs 2018
 12. Nimet 9 Haziran 2018
  • Finansçı 9 Haziran 2018
 13. Fuat 17 Temmuz 2018
 14. Ferhat 3 Eylül 2018
  • Finansçı 3 Eylül 2018
 15. İbrahim 17 Ekim 2018
  • Finansçı 18 Ekim 2018
 16. Ersel 13 Aralık 2018
  • Finansçı 14 Aralık 2018
 17. Ali 22 Aralık 2018
  • Finansçı 26 Aralık 2018
 18. Erson 25 Ocak 2022
  • Finansçı 25 Ocak 2022

Cevap Ver