Kredi kartım kaybolduğunda yapılan işlemlerden sorumlu olur muyum?

Kredi kartı ile yaptığımız işlemlerde güvenlik unsurlarına önem göstermemiz gerekir. Peki kredi kartım kayıp olduğunda, çalındığında yapılan işlemlerden sorumlu olur muyum?

Nerede ise artık çoğu tüketici nakit para kullanımını bir kenara bırakarak harcamalarını kredi kartları aracılığı ile gerçekleştiriyor. Kredi kartı kampanyalarını da düzenli takip edenler için bazen güzel fırsatlar sunulabilmektedir. Kredi kartı kullanımını sağlıklı bir şekilde yapan tüketici kendine avantaj sağlayabilirken, ödeme gücü olmadığı halde gereğinden fazla harcama yapan tüketici son ödeme tarihi geldiğinde kara kara düşünebiliyor. Bu harcamayı bir kenara bırakıp kredi kartınızın kayıp olması yada çalınması durumunda tüketicinin ne gibi sorumlulukları doğar bunlardan bahsetmeye çalışalım.

Kredi kartım kaybolduğunda yada çalındığında işlem yapılırsa Bankanın yaptırımı ne olur?

Aktif kullandığınız kredi kartının çalınması yada kaybolması durumunda öncelikle yapılması gereken işlemlerden başlayalım. Tüketicinin ilk yapması gereken işlem bilginiz dışında gerçekleşen bu durumu fark ettiğiniz anda Bankaya bilgi vermek durumundasınız. Tabi bilgi verdiğiniz saat kredi kartınız ile işlem yapılması durumunda sorumlu olacağınız tutarı değiştirmektedir. Bildirim yaptığınız süre ile ilgili detayları ise şu şekilde belirtebiliriz.

 • Bankaya yapılan bildirim saatinden 24 saat öncesine kadar yasal mevzuat dışında işlem yapılması durumunda sorumlu olacağınız tutar 150 TL ile sınırlı olacak iken,
 • Çalınma yada kayıp işlemini geç fark etmeniz yani 24 saat içinde bildirim yapmamanız halinde, kredi kartınız ile yasal mevzuat dışında işlem yapılması durumunda 150 TL olarak belirtilen tutar dikkate alınmayarak oluşacak tüm borç işlemlerinden sorumlu tutulursunuz.
 • Bunun yanında kredi kartından usulsüz gerçekleştirilen işlemlerin tüketicinin hatasından kaynaklanması durumunda tüm işlemlerden sorumlu olarak tutulmanız mümkün olabilir. (Kredi kart şifresini üçüncü kişilerin erişebileceği bir alanda saklıyor iseniz yada kartınızın şifresini karta yazmış iseniz.)

Kredi kartım ile ilgili şikayetim için Banka ne kadar sürede cevap verir?

Kredi kartınız ya ek kartlar ile ilgili oluşacak şikayetleriniz ile ilgili oluşturulan itiraz başvurularınıza Banka, yaptığınız tarihten başlayarak 20 gün içinde kart hamili tarafından yapılan başvuru yöntemi ile gerekçeli olarak cevap vermek zorundadır.

 

Kredi kartımda bilgim dışında yapılan işlemlerde ne yapmalıyım? yazımızı okumak için tıklayın.

Chargeback başvurusu nasıl yapabilirim?

 

Kredi kartı harcama itiraz formu örneği;

chargeback basvuru formu, kart harcama itiraz formu

Kayıp Kart için Harcama itiraz formu

 

13 Yorumlar

 1. Ufuk 22 Ekim 2016
 2. Asım 26 Ekim 2016
  • Finansçı 26 Ekim 2016
 3. Hayri 5 Kasım 2016
  • Finansçı 5 Kasım 2016
 4. ozan 9 Kasım 2016
  • Finansçı 9 Kasım 2016
 5. Harun 17 Kasım 2016
 6. jale 21 Kasım 2016
 7. Tarık 26 Kasım 2016
 8. Sude 22 Aralık 2016
 9. İlyas 29 Aralık 2016
  • Finansçı 29 Aralık 2016

Cevap Ver