6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kredi Notunu etkileyen ürünlerin oransal dağılımı

Kredi Notunu etkileyen ürünlerin oransal dağılımı

Bankacılık hayatının olmazsa olmazı kredi notu diyebiliriz. Peki Kredi Notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Kredi notu nedir?, Bankalar tarafından tüketiciye sunulacak Bankacılık ürünlerini tüketiciye sunmadan önce referans olarak kullanılan ödeme performansını izleyebileceğimiz bir yapıdır. Türkiye’ de faaliyet gösteren en büyük Bankaların ortak çalışması ile kurulan yapıda Kredi Kayıt Bürosu gerçek kişinin ödeme performansları üzerinden hesaplama yapmaktadır.

Gerçek kişinin kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarının değerlendirildiği bu yapıya ek olarak 2014 yılında diğer sektörlerin kullanımına da açılan Findeks Kredi Notu adı ile piyasaya giren değerleme sistemi KKB raporunun özeti olarak değerlendirilebilir. Tüketici tarafından bu rapor alınabilirken onay vermesi durumunda 3.şahıslarında bu raporu alabilmesi sağlanmıştır. Findeks Kredi Notu puanı 1-1900 arasında değişmekte olup puan yükseldikçe müşterinin kredi limiti de o şekilde artmaktadır.

Kredi Notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Findeks Kredi Notunu oluşturan detaylar ve bu notu etkileyen faktörlerin oransal dağılımı şu şekildedir.

  • Gerçek kişi Kredi Kartı ve Kredi ödeme performansları % 30
  • Güncel hesap ve Borç durumu % 25
  • Yeni kredi talepleri % 20
  • Kredi alma yoğunluğu % 15
  • Diğer etkenler %10

Kredi Notunu etkileyen faktörlerin oransal dağılımından bahsettik, bu oranlar üzerinden yorum yapmak gerekir ise Kredi ve Kredi Kartlarına ait ödemelerin düzenli yapılmasının ne kadar etkili olduğunu gördük. Tüketici tarafından borcumu ne kadar erken kapatırsam o kadar iyidir diye düşünülse de olumlu bir etkisi yoktur. Kredi ve Kredi Kart limitlerinin ne oranda kullanıldığı diğer etkili kriterdir. Kredilerin ne zaman alındığı, ne sıklıkta kredi kullandığınız da kredi notunun değişiminde önemli rol oynar. Kredi kullanmış olan birinin, kredi kullanmayan diğer tüketiciye göre yüksek olması beklenen bir durumdur. Bu süreçte en önemli etken kredi yada kredi kartlarına ait ödeme performansının yüksek olmasıdır.

BUNUNLA İLGİLİ:  İhtiyaç kredisi kimler alabilir?
About Author

Finansçı

2 Comments

  • kredi notunu etkileyen faktörler kredi notu öğrenme sürecinde bilmeniz gereken detaylar aslında. Kredi notu 1 ayda ne kadar artar diye çok da takılmayın bence. Kredi notu yükseltme hilesi ile bunu çok hızlı bir şekilde yapabiliyorlar. Kredi notu yükseltme taktikleri için kafa yormaya gerek yok bence. Yeni bir kredi kartı alın ve yavaş yavaş harcayın bir kaç aya işinizi görecek bir kkb puanına ulaşırsınız.

  • Kredi notunu etkileyen ürünler çeşitli ama kredi notuna etkisini anlamak bazen imkansız olabiliyor. İki gün gecikme yaşayınca KKB puanı yerlerde. Ufak tefek durumlarda kredi notu bu kadar düşmemeli bence.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir