Yurt dışından adıma gelen parayı çekmek istediğimde masrafı var mı?

Yurt dışına yapılan para transferlerinde işlemlerin nasıl yapıldığını ve ne kadar masraf ödenmesi gerektiğini daha önceki yazılarımız da sizlerle paylaşmıştık. Çoğu bankanın masraflarının yüksek olduğu özellikle hesaptan değilde kasadan yapılan işlemlerde biraz daha fazla masraf ödeneceğini anlatmıştık. Peki yurt dışından adınıza gelen yabancı parayı alırken Banka sizden masraf alır mı?

Yurt dışından adıma gelen parayı çekerken masraf öder miyim?

Yurt dışından akrabanız yada bir tanıdığınız tarafından isminize gönderilen tutarı çekmek istediğinizde Banka sizden gelen para üzerinde komisyon tahsil eder. Buradaki amaç Bankanın müşterisi olmadığınız için size verilen hizmeti ekstra değerlendirdikleri için alınmasıdır. Bu alınan masraf çoğu Bankada tahsil edilmekte olup, öncelikle amaç Bankada hesap açılması konusunda gerekli yönlendirmenin yapılmasıdır.

Yurt dışından hesabıma gelen parayı çekerken masraf öder miyim?

Yurt dışından gelen para gönderen ülkenin gönderdiği valör (süre)ile tarafınıza gelmekte olup, hesabınıza alacak olarak ilgili tutar aktarıldıktan sonra herhangi bir masraf tahsil edilmez diyemiyoruz. Çünkü bazı Bankalar BDDK ya bildirdikleri masraf komisyon listesinde gelen yp tutar için hesaba yada isme ödenmesi durumunda masraf alacaklarını bildirmiş olmasıdır. Bu işlem için Bankaya göre değişeceğinden net olarak sizler ile paylaşamıyorum o yüzden isme gelen yp havale içinde masraf alınacağını göz ardı etmeyiniz.

Alınan işlem komisyonları ortalama %0,04 ile %0,05 arasında seyir etmekte olup, üst sınır ise 400-600 arasında seyir ediyor diyebiliriz. Tabi bu tutarlar gelen paraya göre değişeceğinden ufak bir tutar gelecek ise minimum 40-60 TL arasında bir komisyon ödemeniz gerekebilir.

 

 

7 Yorumlar

  1. Orhun 20 Ekim 2015
    • banker 20 Ekim 2015
  2. remzi 20 Ekim 2015
  3. Eren 21 Ekim 2015
  4. Özcan 23 Ekim 2015
  5. Melih 2 Aralık 2018

Cevap Ver