26 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Haftalık Altın yorumu 15.02.2016

Haftalık Altın yorumu 15.02.2016

Altın daha ne kadar yükselecek? Altında alım zamanı hala devam ediyor mu? Altını ne zaman satmalıyım?

Fed faiz artışı sonrası Altın da başlayan ralli hala devam ediyor. 2016 yıl başında 1055 dolardan başlayan artış trendi geçtiğim hafta Yellen’ in açıklamaları sonrası rekor kırarak yıl başından bu yana yüzde 17 üzerinde artış gösterdi.

Hal böyle olunca herkes Altın daha ne kadar artar sorularını sormaya başladı diyebiliriz. Elinde altın bulunan yatırımcı satış için en doğru zaman için fırsat kolluyor. Bankalar aracılığı ile elinde altın bulunduran yatırımcı için gün içinde al sat fırsatı da veren altın da merak edilen daha ne kadar artabileceği.

Tabi Altın’ ın artışını tetikleyen bir çok unsuz mevcut olup, 2016 yılında Çin için imalat verilerinin olumsuz olarak açıklanmasını ilk sıraya koyabiliriz herhalde. Verilerin etkisi kısa sürede ABD ve Çin borsalarında fazlası ile görülmeye başladı. 

İkinci sebep olarak petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olarak değerlendirilebilir. İran’ ın petrol piyasasına tekrar girmesi sonrası petrolde yaşanan arz fazlası petroldeki düşüşü yılbaşından bu yana yüzde 26 düşüş ile etkiledi. Hal böyle olunca petrolde 13 yılın en düşük seviyelerini görünce yatırımcı yine güvenli liman olarak nitelendirdiği Altın’ a geçiş yaptı.

FED’ in 2 senedir Altın üzerinde oluşturduğu düşüş baskısı, dolar endeksindeki ivmenin aşağı kırması sonrası Altın’ ın önünü fazlasıyla açmış oldu.

 

Altın fiyatları ne kadar yükselir? 

Geçtiğimiz hafta Çin piyasaları tatildi, bu hafta Çin’ de açıklanacak Dış Ticaret verilerinin olumsuz çıkması küresel tedirginliği biraz daha arttırabilir. Piyasa yorumcularının ortak fikri 2013 yılından bu yana gerçekleşen düşüş trendinin Altın’ da yaşanan artış ile sonlandığı şeklinde yorumlanıyor. Bu kadar ciddi bir artış gösteren Altın’ da beklenti çıkışın devam edeceği yönünde. Haftayı 1.237 dolar seviyelerinden kapatan Altın için ortak görüş destek seviyelerinin korunması halinde 1.300 – 1.350 dolar olarak belirtiliyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  İhtiyaç kredisi kimler alabilir?

 

15.02.2016 Altın fiyatları;

Altın gram fiyatı;

116,17 TL (Alış) – 116.30 TL (Satış)

Çeyrek Altın fiyatı;

186,16 TL (Alış) – 190,81 TL (Satış)

Altın Ons fiyatı;

1.231,21 TL (Alış) – 1.231,37 TL (Satış)

 

Uzman görüşlerinde yapılan değerlendirme sonucu ortak görüş Altın’ da yükselişin devam edeceği yönündedir.

 

Bankada Altın hesabı nasıl açılır yazımızı okumak için tıklayın.

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/altin-hesabi/bankada-altin-hesabi-nasil-acilir/

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir