10 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Iban Bilgisi Dekont Üzerinde Belirtilmeyecek

Iban Bilgisi Dekont Üzerinde Belirtilmeyecek

Hepimiz yaptığımız işlemlerde ve gerçekleştirilen işlemlerdeki dekontlarda görmüşüzdür ki alıcı bilgilerinin yanı sıra borçlu bilgileri de belirtilir. Bu durumun ne kadar istenen bir durum tartışılırken alıcı kişiye kendi Banka hesap bilgilerinizi de istemeden iletmiş oluyorsunuz. Tüketici nezdinde oluşan müşteri şikayetleri ve diğer sebepler ile BDDK tarafından, Türkiye Bankalar Birliğine iletilen değişiklik talebi ile yeni bir düzenlemeye geçilmiştir.

Uzun yıllardır uygulama bu şekilde devam etse de kurumların elinde bu sürecin bu şekilde yönetilmesine dair birteşkil  kanun maddesi mevcut değildir. BDDK ‘ya iletilen şikayet yazılarında Eft/Havale göndericilerine ait IBAN bilgisinin göndericinin herhangi bir muvaffakati olmamasına rağmen elektronik hesap ekstreleri ve dekontlarda müşteri bilgilerinin paylaşımının 5411 sayılı Bankacılık Kanunu 73. maddesine göre aykırılık eder mi konusunda TCMB ‘den görüş talep edilmiştir.

Iban Bilgisi Dekont Üzerinde Belirtilmeyecek TCMB Görüşü

Dekont üzerinde yer alan gönderici kişi Iban bilgisi üzerine yapılan bildirimler sonrasında TCMB tarafından iletilen görüşte; “Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ” hükümleri başta olmak üzere TCMB mevzuatı kapsamında gönderen kişiye ait IBAN numarasının havale-eft işlemlerine ait alıcıya ait dekont yada elektronik hesap ekstresinde olması gerektiğine dair bir zorunluluk olmadığı belirtilmektedir.

Yine konu ile ilgili mevzuat gereği IBAN numarasının havale-eft işlemlerine ait alıcının dekont yada elektronik hesap ekstresinde görünmesini zorunlu kılan bir hüküm olmadığı belirtilmekte olup gönderici tarafından açık rıza alınmadan, Bankalar tarafından göndericinin IBAN bilgilerinin alıcıya iletilen belgeler arasında yer verilmesinin kanunun 73. maddesine aykırılık teşkil edileceği mütalaa edildiği belirtilmiştir.

Göndericiye ait IBAN bilgisinin eft-havale alıcısının hesap ekstresi, dekont belgelerinde görünmesi için onay verip vermediği konusunda işlem anında göndericiye sunulacak seçenekle ve IBAN bilgisini paylaşmamak hakkının bulunduğu belirtilmesi gerektiği ve onay alınması durumunda hesap ekstresi yada dekont bilgilerinde göndericiye ait IBAN bilgisinin yer verilmesinin mümkün olduğu belirtilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Mobil Chat ve Hayatımıza Giren Akıllı Telefon Çılgınlığı

Iban Bilgisi Dekont Üzerinde Olmalı Mı TBB Görüşü

TCMB görüşüne ek olarak, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından gerçekleştirilen eft-havale işlemlerinde göndericiye ait hesap numarası yada IBAN bilgisinin gönderici tarafından muvaffakat alınması sonrası, alıcıya ait kağıt veya elektronik hesap ekstreleri ile dekontlarda gösterimi ve alıcı ile paylaşılması hakkında TBB tarafından iletilen bildirim sonrası Bankalar tarafından yapılan geri dönüş sonrası sistemin buna uygun olmadığı belirtilmiştir.

TCMB Ödeme sistemleri mesaj altyapısı değişikliği yani mesajlaşma altyapısında onay girilebilecek bir alan olmadığı için şu anda Bankacılık sisteminin buna müsaade etmediği ve sistemin uygun hale gelmesi durumunda Bankalarında bu sisteme entegre olabileceği belirtilmektedir. Ek olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında değerlendirildiğinde IBAN numarasının kişisel veri ve müşteri sırrı niteliğinde olup dekont üzerinde olmasının zaruri olmadığı belirtilmektedir.

Swift Mesajında Iban Bilgisi Olacak Mı?

Bu kapsamda transfer işlemlerini kapsadığı için bu kapsama swift mesajları da dahildir. Fakat yine eft sürecinde yaşanan sorunlar kapsamında sistem olarak yapı uygun olmadığı için şu an için süreç beklemede. Tüketici onayı gerektiren bir süreç bu mesaj yapısında ne kadar uygun olabilir bunu toplantılar sonrasında tüketiciye yapılan açıklamalardan beraber takip edeceğiz. Tüm sistemi etkileyen bir durum olduğu için ilk oluşan talep sonrası sürecin yavaşladığı görülmektedir.

IBAN Bilgisi Dekont Üzerinden Kaldırıldı Mı?

Belirttiklerimiz neticesinde görebileceğiniz üzere şu an Bankacılık sistemi bu işlem için onay mekanizmasına sahip olmadığı için entegre edemedi. Fakat sürecin olmaması ihlale göz yumulacak anlamını da taşımamaktadır. O yüzden Bankacılık sisteminde şu an için yapılacak en iyi çözüm dekont ve hesap ekstreleri üzerinden Iban bilgisi kaldırmak olacaktır. Bu süreçte Bankalar dekont üzerinden Iban bilgisini kaldırmayı ilk planda gerçekleştirmeye başladılar.

BUNUNLA İLGİLİ:  Nisan 2019 Kira Artışı Ne Kadar?

TCMB Ödeme sistemleri tarafından mesajlaşma sisteminin talep eden yapıyı karşılaması durumunda seçenekli olarak göndericilerin Iban bildirilsin yada bildirilmesin olarak seçenekler sunması planlanmaktadır. Tüketici için ıban bilgisinin olması bir artı sağlar mı bilinmez ama bankaların şu an uygulamaya aldıkları ıban bilgisi kaldırma çözümleri bence sorunu çözmeye yeterli olacaktır kanaatindeyiz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir