7 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Hesapları

Banka Hesapları Sorgulama Başlıyor- e devlet Hesap Sorgulama

Banka Hesapları Sorgulama Başlıyor- e devlet Hesap Sorgulama

Senelerdir tüketici tarafından en çok merak edilen konulardan biri Banka hesapları sorgulama yapılır mı? sorusuydu. Hayatımıza turkiye.gov.tr girdikten sonra bu sefer e devletten banka hesabı sorgulama yapılıyor mu? TC Kimlik no ile Banka hesabı sorgulama yapılır mı? İsim soyisimle Banka hesabı sorgulama yapılır mı? sorularının cevabını merak etmeye başladık.

Tüketicinin talebi doğrultusunda e devlet banka hesap sorgulama süreci ile gelişmeler duyulmaya başlandı. Son dönemde e-devlet aracılığı ile bir çok süreci kapsamına alan turkiye.gov.tr artık, e devlet hesap sorgulama sürecini de kapsam içine aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyeleri bankalara süreç için neler yapılması konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Banka Hesapları Sorgulama Süreci Nasıl Olacak?

Tüketici tarafından geçmiş dönemde bir çok Bankadan Kredi Kartı alabilmek için açılan Banka hesapları için geçmişe ait hesap işletim ücreti ödediğimiz durumlar oluşmuştu. Banka hesapları kullanılmasa da geçmiş döneme ait süre hesaplanarak hesap işletim ücreti tahsil edilebiliyordu. Bu dönemde çıkan bir haber sonrası tüketici tüm banka hesaplarını kapama yoluna gitti desek yanlış olmaz sanırım. Ama tabi kapatmayan da bir çok kullanıcı tarafından bir çok bankada hesabı olan vatandaş olduğunu dile getirebiliriz.

Bu süre zarfında Yargıtay tarafından alınan bir karar sonrası Bankalar tarafından bireysel (Gerçek kişi) hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil edilemeyeceği hakkında karar çıktı. Ve yıllardır bir çok Bankada hesabımız olsa da artık hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmıyor. Tabi ticari (Şirket hesapları) hesaplarda hesap yönetim ücreti tahsilatı yapılmaya devam ediyor. Bankalar bu konuda gelir kaybının büyük olduğunu iletseler de şu anda süreç tüketicinin lehine işliyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankada adınıza gelen parayı aynı gün çekmek istediğinizde masraf öder misiniz?

Tc Kimlik no ile Banka hesabı sorgulama süreci ile planlanan yapının detayları şu şekilde; Tüketicinin e devlet üzerinden yapacağı başvuru sonrasında hangi bankada mevduat ve katılım fonu hesabı olduğu bilgisi Bankalardan alınan veriler sonrasında tüketiciye e devlet aracılığı ile gösterilmeye başlanacak. Bu kapsamda TBB ve TKBB üyesi Bankaların çalışmaları devam etmekte olup Mayıs ayı itibariyle sürecin testlerinin başlanacağı belirtilmektedir.

E devletten Banka hesabı sorgulama sürecinde Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği üyeleri tarafından iletilecek banka hesap bilgileri tüketicinin bilgisine sunulacak. Bu sürecin sonrasında yeni açılan yada kapanan Banka hesap bilgileri de düzenli olarak BDDK Veri Transfer sistemi ile e-Devlet platformuna aktarılarak e devlet hesap sorgulama süreci güncelliğini korumuş olacak.

E Devlet Banka Hesap Bakiye Sorgulama Yapılabilir Mi?

Öncelikle planlanan süreç Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankalar Birliği üyesi Bankalar tarafından Mayıs ayı içerisinde hesap bilgilerinin görüntülenmesi süreci test edilecek. Tüketici ne zaman Banka Hesapları sorgulama yapabilecek yada bir diğer şekilde e devlet banka hesap sorgulama ne zaman yapılabilecek konusunda bir tarih iletilmemiş. Tüm Bankaların süreçlerini mayıs ayı itibari ile uygun hale getirmesi durumunda yıl içerisinde tüketicinin de kullanılması söz konusu olacaktır.

Tc Kimlik no ile Banka hesabı sorgulama süreci aktif olduktan sonra ilerleyen zamanda hesaplara ait bakiyelerinde gösterimi söz konusu olabilir. Zira tüm yatırımların fon, hisse senedi gibi ürünlerin tek çatı altında görüntülenebildiği bir yapı mevcut. O yüzden banka hesap bakiyeleri görüntüleme sürecinin aktifleşme sürecinde sizler için bilgilendirme yapılacaktır. e devlet platformunda yapılacak sistem geliştirmelerini hep beraber takip ediyor olacağız.

banka hesaplari sorgulama,e devlet hesabi sorgulama,e devlet banka hesap sorgulama, e devletten banka hesabi sorgulama, tc kimlik no ile banka hesabi sorgulama, isim soyisimle banka hesabi sorgulama

Banka Hesapları Sorgulama Soru Cevaplar

  • Tc Kimlik no ile banka hesabı sorgulama yapılabilir mi? Yapılan geliştirmeler sonrası muhtemel tarih 2019 yılı itibariyle sorgulama yapılabilecek.
  • e devlet banka hesap sorgulama yapılabilir mi? Yapılan geliştirmeler sonrası muhtemel tarih 2019 yılı itibariyle sorgulama yapılabilecek.
  • Eşimin Banka hesaplarını nasıl öğrenirim? Yapılacak sistem geliştirmesi sonrası eşinize ait e devlet şifresi ile banka hesapları öğrenilebilir.
  • İsim soyisimle banka hesabı sorgulama yapılabilir mi? Tc kimlik no ile banka hesabı sorgulama süreci aktif olduktan sonra isim soyisimle banka hesabı sorgulama sürecide aktif olabilir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Banka hesabımı yada maaşımı farklı şubeye nasıl aktarabilirim?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir