12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Karşılıksız çek yaprak bedeli ne zamana kadar alınır?

Karşılıksız çek yaprak bedeli ne zamana kadar alınır?

Karşılıksız kaşesi vurulan çekin taahhüt bedeli ne zamana kadar alınabilir?

Elinizde bulunan firma çekinin karşılığı olmadığı için karşılıksız işlemi yapılmış olup düzeltme hakkı da kullanılmadı ve çek tutarı Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarın altında ise yapılması gereken işlem çekin taahhüt bedelini yani çek tutarını tahsil etmek olacaktır.

Soruyu bir çak farklı sormak gerekir ise, karşılıksız işlemi yapılmış çekin yaprak bedelini ne kadar süre içinde alabilirim?, Çek Banka sorumluluk bedeli zaman aşımı süresi, Çek yaprak bedeli tahsil süresi ne kadar?, Bankanın çek yaprağı sorumluluğu zaman aşımı ne kadar?, Banka çek sorumluluk bedeli süresi ne kadar?, Karşılıksız çekte bankanın sorumluluk süresi ne kadar? gibi bir çok soruya cevap bulabilir siniz.

Elinizde bulunan çekin taahhüt bedeli yani yani yaprak bedelinin ödenebilmesi için çekin keşide tarihinden itibaren 10 yıllık sürenin dolmamış olması gerekmektedir. 01.01.2007 vadeli çek için karşılıksız işlemi yapılmış ise bu çekin taahhüt bedelini 01.01.2017 tarihine kadar çek tahsil edebilir siniz. Bankaların çek tahsil masrafları yazımız faydalı olabilir.

Fakat her çek için 10 yıllık süre geçerli olmayabilir. 6273 sayılı Kanun taslağı ile yapılan düzenleme sonrası Hamile yapılacak ödeme zorunlulukları elinizdeki çekin baskı türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çeklerin baskı türüne göre taahhüt bedeli ödeme süresi ne kadar?

 • Eğer çek üzerinde, çekin basım yapıldığı tarih yer almıyor ise bu çekleri 30.06.2018 tarihine kadar Bankaya ibraz ederek Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarı tahsil edebilir siniz. Bu tarihe kadar Bankaya yaprak bedeli tahsilatı için ibraz edilmeyen çeklerin taahhüt bedeli ödenmeyecektir.
 • Eğer çek üzerinde, çekin basım tarihi yer alıyor ise bu çekleri basım tarihi itibariyle 5 yıl içinde Bankaya ibraz ederek Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarı tahsil etmeniz gerekmektedir. 5 yıl içinde Bankaya ibraz edilmeyen çeklerin yaprak bedeli ödenmeyecektir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Eylül 2021 Kira Artışı Ne Kadar?

İbraz süresi geçmiş ve karşılıksız olarak yazılmayan çekin taahhüt bedeli ödenir mi?

İbraz süresi içinde Bankaya tahsil amacı ile sorulmayan çekin yaprak bedelini tahsil etmek istediğiniz de alabilir misiniz? diye sorabilir siniz. Maalesef ibraz süresi geçtiği halde Bankaya ibraz edilen çekin karşılıksız olarak yazdırılması mümkün olmadığından Banka tarafından “ibraz süresi geçtiği için işlem yapılamamaktadır” kaşesi vurularak işlem sonlandırılır. Hal böyle olunca karşılıksız işlemi yapılamadığı için Bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarda tahsil edilemeyecektir.

Çek işlemleri mevzuat açısından çok detaya bağlı işleyen bir süreç olduğu için zaman aşımı sürelerine dikkat edilerek tahsil yöntemine gidilmesi gerekmektedir.Çek nasıl tahsil edilir? yazımız faydalı olabilir.

About Author

Finansçı

8 Comments

 • 2010 farihli cek var elimde teb bankasinin yapi kiredide takasa konulmus karsiligi yok oldugu icin karsiligi yok diye bi kagida kase vurmus o kagit cekte kopmus yok yani teb bankasina gittim dedigim sekilde sistemde guzukuyor banka ödemeyi red ediyor nasil yapicam bilmiyorum

  • Merhaba,
   Çek görüntüsünün fotokopisi üzerine aslı uygundur kasesi basılmış ise taahhüt bedeli ödenmiş olması ihtimali var. Çek asli olmadan taahhüt bedeli ödenmeyecektir o yüzden öncelikle l sorunu halletmeniz gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar Benim yazılmış 10 adet çekimden ötürü kuveyttürk bankası çek güvence bedeli adı altında 2011 yılında 6600 TL parama el koydu ve ödeme yapmıyor,çeklerin üzerinde basım tarihi yok vade tarihleri 31-12-2009 ve 20-08-2010 tarihleri arasında bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olabilirmisiniz?

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz üzere 30.06.2018 tarihi itibari ile Bankanın ödeme yükümlülüğü sona erdi. Paranın neden iade edilmediği ile ilgili bir avukattan yardım alabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • takasta olupta karşılığı olmadığı için yazılmış olan çekin iade bedelini kim alır takasta yazdıran firmamı yoksa cirodan dolayı eline alan firmamı

  • Merhaba,
   Cirantalardan herhangi birisi alabilir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba . 31.07.2019 vadeli çekin 2030 lira banka teminatını . Karşılıksız kaşesi vurulmadigindan alamıyoruz bankanın söylediği vadesi geldikten sonra 10 gün içinde kase vurulması gerek olduğu . Araya bayram girince karşılıksız kaşesi vurulmadı. Bu çek bedellerini almamızın başka yolu yok mu .ıyi günler

  • Merhaba,
   Yasa bankanın size ilettiği gibidir. En geç bayram dönüşü pazartesi karşılıksız işlemi yapılmış olmalıydı. Dilerseniz yine bir avukattan teyit edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir