14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Karttan Karta Para Transferi Nasıl Yapılır?

Karttan Karta Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bankacılık sisteminin en çok kullanılan transfer işlemleri eft, havale ve virman diyebiliriz. Bankaların en büyük gelir kalemlerinden biri de bu transfer işlemler sonrası tüketiciden tahsil edilen ücretlerdir. Kısaca üzerinden geçmek gerekir ise, bankalar arası TL transfer işlemlerine EFT, aynı banka içerisinde TL ve YP transfer işlemlerine HAVALE, aynı hesap içerisinde yapılan para transferleri de VİRMAN olarak adlandırılmaktadır.

Para transferleri sürecinde işlem yapacağınız kişinin aynı Bankada hesabı yok ise mecburi olarak eft yapılması gerekir. Eft işlemlerinde kira ve diğer seçenekleri ile işlemin mahiyeti açıklanmaktadır. Bu transfer işlemlerinin hepsinde hesabınızda yeterli bakiyenin bulunması gerekir. Bakiye bulunmaması durumunda ya işlemler gerçekleştirilemez yada kredi veya kredili mevduat hesapları kullanılarak hesap müsait hale getirildikten sonra transfer işlemi gerçekleştirilebilir.

Karttan Karta Para Transferi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Ücret Öderim?

Karttan karta para transferi Garanti Bankası’ nda hangi şartlarda gerçekleşir? Karttan karta para transferi işlem limitleri ne kadar? Karttan karta para transferi ücreti ne kadar? Bir diğer anlamı ile başkasının kredi kartına para yatırma işlemi nasıl yapılır? gibi bir çok soruyu sizler için cevaplamaya çalışacağız. Karttan karta para transferi Halkbank süreci, Karttan karta para transferi Ziraat Bankası süreci gibi diğer Bankalarda olabilecek farklılıklardan bahsetmeye çalışacağız.

Karttan karta para transferi Garanti Bankası sürecinde, Garanti internet, Garanti Cep, Garanti One ve paramatikler ile havale eft işlemleri yapılabilmektedir. Karttan karta para transferi nasıl yapılır? Yapacağınız eft veya havale işleminde ödeme alanı kısmını kredi kartı seçmek olacaktır. Kredi kartınızın limitinin yeterli olması durumunda hesap bakiyenizden bağımsız olarak karttan karta para transferi yapılabilmektedir. Karttan karta para transferi için diğer önemli maddeleri ise şu şekilde sıralamaya çalışalım.

BUNUNLA İLGİLİ:  Milli Eğitimde sınıfta kalan öğrenciler için düzeltme yapılıyor

Karttan karta yada hesaba aktarımlarda kredi kartından kendi hesabınıza aktarım yapamazsınız. Kredi kartından yapılan eft-havale aktarımları iptal edilemez. Kredi kartından eft-havale yaparak kredi kartı borcu ödenmez. Kredi kartı limitinin müsait olmaması durumunda kesilecek işlem ücreti hesaptan tahsil edilebilmektedir. Kredi kartından yapılan eft ve havale işlemlerinde bonus,mil kazanımı olmayacaktır.

Kredi kartından hangi para biriminde transfer yapılabilir? Karttan karta para aktarımlarında sadece TL transferi yapılabilir. Ticari kartlardan para aktarımı yapılamaz. Karttan karta para transferi Garanti Bankası işlem ücreti kendi internet sitesinde BSMV+KKDF dahil olmak üzere %3,75+ 8 TL ücret alınacağı şeklindedir. Karttan karta para transferi işlem limitleri ise Garanti Bankası için günlük 5.000 TL, aylık 10.000 TL, yıllık ise en fazla 100.000 TL olarak belirtilmektedir.

Karttan Karta Para Transferi Ücretleri 2018-2019

Bu konuda google aramalarında en çok aranan kelime karttan karta para gönderme Ziraat Bankası desek yanlış olmaz. Ziraat Bankası ‘nın uzun yıllar vazgeçmeyen büyük bir müşteri kitlesi mevcut bunun yanında bir çok emekli vatandaşımızda maaşlarını Ziraat Bankasından aldıkları için Ziraat Bankası hesaplarını kullanmaktadırlar. Sırasıyla karttan karta para transferi Halkbank ve kredi kartından hesaba para aktarma İş Bankası işlemleri olarak izlenmektedir. Sizler için en çok aranan Bankaların karttan karta para gönderme masraflarını belirtelim;

  • Karttan karta para transferi Ziraat Bankası işlem ücreti    : %3,75 + 3,00 TL (Bsmv Dahil)
  • Karttan karta para transferi Garanti Bankası işlem ücreti : %3,75 + 8,00 TL (Bsmv Dahil)
  • Karttan karta para transferi Halkbank işlem ücreti             :İnternet sitesinde belirtilmemiş.
  • Karttan karta para transferi Akbank işlem ücreti                 : %3,75 + 9,00 TL (Bsmv Dahil)
BUNUNLA İLGİLİ:  Kasım 2017 Kira Artışı Ne Kadar? – Tüfe Üfe Ekim 2017 Rakamları

karttan karta para transferi

Karttan Karta Para Transferi Süreci Aksaklıkları Neler?

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. (BKM) tarafından desteklenen bu proje ile “Karttan karta para transferi” uygulaması ile müşteriler Kredi kartı ile yada Banka kartı üzerinden para transferi yapabilmektedirler. Fakat T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından havale-eft işlemlerinde kira yada diğer ayrımı ile yapılan raporlamalara ek olarak Bankalar arası karttan karta para transferi uygulaması ile eft işlemi olmasına rağmen kira yada diğer ayrımı yapılamamaktadır.

Sebebine gelince eft işlemlerinde belirtilen sorgu numarası sistemi karttan karta para aktarma sürecince bulunmamasından kaynaklıdır. Bu süreçte karttan karta yapılan para aktarma işlemlerinde Bankalar tarafından T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘na bildirim yapılabilmesi için gerekli sistemsel düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Başkasının kredi kartına para yatırma, hesaptan hesaba para aktarma nasıl yapılır (kredi kartından kredi kartına vs) konusunda bilgilendirme yapmaya çalıştık.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir