6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Kiralık Kasalar

Kiralık kasa anahtarını kaybettim ne yapmalıyım?

Kiralık kasa anahtarını kaybettim ne yapmalıyım?

Kiralık kasa anahtarını kaybettim ne yapmalıyım?

Bankalar da kullanmış olduğumuz kiralık kasa ürünü bize özel tanımlanan bir alanı sadece kendimizin görebildiği eşya yada evrakları saklayabildiğimiz bir alandır. Tabi bu saklayabildiklerimiz bankadan içeri sokabildiğimiz eşyalar ile sınırlı aslında. Kiralık kasa açılışı sonrası tarafımıza 2 adet anahtar teslim edilmekte olup bu anahtarlar tek başına kasayı açmaya yeterli değildir. Bankadaki kılavuz anahtar ile beraber kullanıldıklarında kasayı açabilmekte siniz.

Kiralık kasa anahtarını kaybettim Banka kasa mı açabilir mi?

Bankadaki yada size teslim edilen anahtar tek başına kasayı açmaya yetkin değildir. İki anahtar birlikte kullanıldığında kasa açılacak şekilde bir düzenleme yapılmıştır.O yüzden bu konuda tereddüt etmenize gerek yok Banka kasanızı açamaz. Zaman aşımı,vefat vs durumlarda noter yada bilirkişi eşliğinde sadece açılışı gerçekleşebilir.

Kiralık kasa anahtarınızı kaybettiniz, anahtarı bulan kişi kasayı açabilir mi?

Banka sistemlerinde kiralık kasa kimin adına açılmış ve kullanım yetkisi kimlere  verilmiş ise sadece kasayı açmaya bu kişiler yetkilidir.Elinde anahtar da olsa 3. kişiler kiralık kasaları açmaya yetkileri yoktur.

Peki size teslim edilen bu kiralık kasa anahtarını kaybettiğinizde ne yapmalısınız?

Yapmanız gereken ilk şey Bankanızı arayarak kiralık kasa anahtarını kaybettiğinizi bildirmek olmalı. Sonrasında sizin için uygun bir saat diliminde Banka şubesine çilingir çağırılarak kasanızın kilidinin değişmesi sağlanacaktır. Yeni alacağınız anahtarlar ile bundan sonra kasa kullanımına devam edebilirsiniz.

Peki bu anahtar kaybının size maliyeti ne mi olacak?

Çilingirin adınıza keseceği 150-300 TL aralığında bir fatura olacaktır. Bundan sonra kasayı kullanmak istememeniz durumunda daha önce Bankaya vermiş olduğunuz depozito tutarından ödeme işlemi gerçekleştirilecektir.

Kiralık kasanızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bankada kiralık kasa nasıl açılır ve kullanılır?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir