9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Hesap işletim ücreti almayan Bankalar var mı?

Hesap işletim ücreti almayan Bankalar var mı?

Hesap işletim ücreti iadesini alabilir miyim ? diyorsanız cevap çok net değil.

Eğer hesabınızı aktif olarak kullanıyorsanız ve bankaya farklı kanallardan gelir bırakıyorsanız şube yetkisinde alınan hesap işletim ücreti iadeleri yapılabiliyor. Yada bankadaki hesabınıza 2 adet otomatik ödeme talimatı vereceğinizi ileterek hesap işletim ücreti iadesini talep edebilirsiniz. Bu ikinci seçenekte iade konusunda yardımcı olabiliyor çoğu zaman. Hesabınız 180 gün hareketsiz ve hesap işletim ücreti alındı ise bankaya yürürlüğe giren yasayı hatırlatarak acil hesap  işletim ücreti iadesini talep edebilirsiniz.

Ama bankadaki hesabınızı çok kullanmıyorsanız hesap işletim ücreti iadesi yapılmama ihtimali yüksek. O zaman çok fazla seçeneğiniz kalmıyor, hesabınızı kullanmıyorsanız eğer kapama talimatı vererek hesabı kapatmanız iyi bir karar olacaktır.

Hesap işletim ücreti alınmaması için ne yapmalıyım?

Şu anki yapıda hesap işletim ücreti alan Bankalarımız çoğunlukta olduğundan,bu bedelin alınmaması için biz yatırımcılar gerekli aksiyonları almalıyız. Bankalar vadesiz hesaplarınıza vereceğiniz 2 adet otomatik ödeme talimatının verildikten sonra 2 sininde tahsil edilmesini takip eden ay için Hesap işletim ücreti tahsil etmezler.Burada yapmanız gereken şey 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz ve ikisininde ödendiğini görmeniz yeterli.Sadece 1 tanesinin ödenmesi Banka için uygun olmayan kriter olarak değerlendirilerek sistem hiü almaya devam edecektir.

Kredi Kartı aidatını geri alabilir miyim?

Kredi kartınızı iyi kullanan bir müşteriyseniz kart ücretini iade ettirmeniz kolay olabiliyor. İlk iş olarak çağrı merkezini arayarak kartı iptal ettirme blöfüyle iadesini istemeniz olacaktır. Çoğu banka iptal sözüne istinaden direk iade işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Yada sizden harcama sözü alarak alınan ücretin iadesini sağlayabiliyorlar. Yada şubeniz ile irtibatınız iyi ise şube ile iletişime geçerek kart ücretinin iadesi yada kartınıza Bonus olarak yükleme talebinde bulunabilirsiniz. Bu da işe yarayan bir yöntem olarak kullanılıyor, bunları denedikten sonra hala kart ücretinizi iade etmedilerse o zaman çok fazla yapacak bir şey yok. O tutarı ödedikten sonra kartınıza 2 adet otomatik ödeme talimatı vererek kart ücreti yansıtılmaması için önlem almanız gerekiyor.Kartınıza işlem yapmadığınız halde kart ücret yansıtıldı ise BDDK ‘ya şikayet edeceğinizi belirterek hızlı bir şekilde iadesini sağlatabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kambiyo Senedi Nedir? Kıymetli Evrak Nedir?

Ama son dönemde çıkan yasalardan dolayı Bankalar sürekli aldıkları masrafları, hesap işletim ücretlerini iade etmek durumundalar. O yüzden onlarda mümkün olduğu kadar iade etmek istemiyorlar, biz kullanıcılar olarak yapılması gereken tek Banka ile bu yolda devam etmek ve ilişkilerimizi her daim iyi tutmak olmalıdır. Tüm işlemlerinizi tek Banka aracılığıyla yürüttüğünüzde emin olun iade konusunda o kadar da zorlanmıyorsunuz. Nacizane tavsiyem bir Bankacı dostunuz olsun her zaman faydasını göreceğinize emin olabilir siniz.

 

 

 

About Author

Finansçı

1 Comment

  • Ben faturaları kredi kartı ile yatırdığım için otomatik talimat veremiyorum o yüzden vadesiz hesabıma para yatırıldığı gün çekiyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir