12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Moneygram Para Nasıl Gönderebilirim?

Moneygram Para Nasıl Gönderebilirim?

Moneygram Nedir? Hangi Bankalardan İşlem Yapılabilir?

Moneygram nedir? Moneygram Uluslararası para gönderme ve alma yöntemidir. Dünya çapında 327.000 Moneygram acentesi ile 10 dakikada transfer işlemlerinizi geliştirebilir siniz. Yurt dışına para gönderim işlemlerinde swift ile uğraşmadan, işlem sürelerine takılmadan anlık para gönderme alma işlemleri yapılabilir. Moneygram Türkiye acentalarından işlemler yapılabilmektedir.

Moneygram Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Moneygram para gönderme işlemi için öncelikle ilgili Banka şubesine giderek Moneygram para gönderim işlemi yapmak istediğinizi belirterek Banka’ da moneygram para gönderme formunu doldurmanız gerekmektedir. Bunun için kimliğinizin (Nüfus Cüzdanı, Yeni Kimlik Kartı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda olmasına dikkat edin tabi ki. Moneygram para gönderme formuna alıcı Ülke, Alıcı Ad Soyad , gönderim tutarı ve alıcı kişiye ait ayıt edici ekstra bir bilgi talep edilebilir. (Cep Telefonu, TC Kimlik No, Adres, Baba Adı vs)

Bunun yanında moneygram para gönderme işleminde gönderim yapan kişininde bilgilerinin alınması gerekir. Parayı alacak olan kişi gönderim yapan kişinin bilgisini, hangi Ülkeden gönderim yaptığını bilgisini iletmek zorundadır. Paranın karşı tarafa gönderimi işleminde sorun yaşanması yada iade edilmesi gibi bir durum olduğunda gönderim yapan kişiye ulaşabilmek için bu bilgilere ihtiyaç duyulabilir. 

Moneygram Ödeme (Para Alma) İşlemi Nasıl Yapılır?

Moneygram para çekme işleminde işlem yapacağınız Bankaya Adınıza gelen parayı alabilmek için Moneygram para çekme formunu doldurmanız gerekir. Moneygram para çekme formunda MTCN numarası, gönderici Ülke ve Gönderici Ad Soyad bilgisi, işlem tutarı, alıcı olan kişinin adres bilgisi ile beraber formda ilgili alanlar doldurulur. Ödeme işlemi için yine kimliğinizin yanında olmasına dikkat edin tabi ki. (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Kimlik Kartı, Pasaport)

BUNUNLA İLGİLİ:  Bıyıklı Abi iddaa tahmin 19.03.2016

Moneygram İşlem Ücretleri

Moneygram işlem masrafları yurt dışı transfer yöntemi swifte göre kısmen daha az olduğundan tercih edilme sebebidir. Western Union sistemine rakip olarak hizmet vermekte olup Dünyanın bir çok Ülkesinde bulunan acentaları ile çok büyük bir ağa sahiptir. USD transfer işlemleri için masraflar ekteki gibidir;

 • 0-100 arası 12 usd
 • 100-200 arası 19 usd
 • 200-300 arası 26 usd
 • 300-400 arası 29 usd
 • 400-500 arası 39 usd

USD işlemlerinin yanı sıra EUR para biriminde de moneygram para gönderme ve para alma işlemleri sıklıkla yapılmakta olup EUR para gönderme işlemleri için işlem masrafları ekteki gibidir;

 • 0-100 arası 12 euro
 • 100-200 arası 18 euro
 • 200-300 arası 26 euro
 • 300-400 arası 28 euro
 • 400-500 arası 35 euro

Ülkemizde Moneygram o kadar yaygın olmasa da 2 bankamız aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank, Kuveyttürk Bank ile işlemlerinize aracılık etmektedir. Moneygram işlemlerinin tercih edilme nedeni hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olması, insanların ceplerin de yurt dışına çıkarken para taşımak istememesi olarak düşünebilir.Şu anki yapıda yurt dışına çıkmadan önce kendilerine para gönderimi işlemi gerçekleştirerek sonrasında gittikleri ülkede para çekim işlemlerini gerçekleştiriliyor.

About Author

Finansçı

1 Comment

 • Moneygram islemleri henüz yaygınlaşmadı galiba ülkemizde. Çoğu bankada moneygram işlemi yapılamıyor biraz artmali

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir