23 February 2024

Email

info@kucukpara.com

İhtiyaç Kredileri Konut Kredileri Taşıt Kredileri

Kredimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Kredimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kullandıktan sonra vazmı geçtiniz?Krediyi iptal etmek mi istiyorsunuz bunun bir cezası var mı? Kredi kullandıktan sonra iptal edebilir miyim?

Konut alımlarında yada ihtiyaç için kullandırılan krediler de bazen işler yolunda gitmeyebiliyor. Çok acil kredi kullanmanız gerekli iken birden keşke kredi çekmeseydim algısına düşebiliyorsunuz. Peki bunların nedenleri nelerdir? Yasaların bizlere tanıdığı haklar neticesinde 14 gün içinde sebep göstermeksizin krediden cayma hakkınız var.Cayma hakkı sözleşmenin oluşturulduğu tarih itibariyle başlar fakat bu sözleşmenin size teslim edildiği gün itibariyle gün saymaya başlar.

Kullandığım krediyi iptal edersem ceza öder miyim?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğine istinaden 14 gün içinde Tüketici olarak krediyi kapatma hakkınız var. Fakat bu bedel bu süre içinde kullanıldı ise bu dönem içinde işleyen faizi ödemekle yükümlü olursunuz. Ama cayma hakkınızı Kredi veren Banka’ ya bildirdikten sonra 30 gün içinde ödemeniz gerekiyor. Bu süre içinde ödeme yapmaz iseniz kredi den caymamış olarak değerlendirilirsiniz.

Eğer 3.kişilere fatura karşılığı ödenen bedeller mevcut ise bu tutarlar iptal edilemez ve Tüketiciye yansıtılır. Fakat kendi içinde alınan masrafların hepsi iptal edilmek zorundadır. Buna bağlı olarak tarafınıza satışı yapılan sigorta vs ürünler de cayma hakkınızı bildirdikten sonra iptal edilmek zorundadır. Bununla beraber satılan sigorta ürünleri kredi tutarından fazla, kredi vadesinden uzun olmaması gerekmektedir.

Konut kredisini iptal ederseniz ceza ödenir mi?

Kullanmış olduğunuz konut kredisi tapuda yaşanan problemler yada başka sebepler ile kullandırıldığı halde alıcıya ödenemez ve bu yüzden kredi iptal edilmek zorunda kalınırsa yine ceza tutarı ödenir mi? İpotek işlemleri yapılmadan kredi tutarı satıcıya ödenmeyeceğinden kullandırım yapılarak tutarın Tüketici hesabında beklediği durumlarda kredi iptal edilmek istenir ise sadece faturalı giderlerin Tüketici tarafından ödenmesi şartıyla kredi iptal edilebilir fakat bunun yanında Banka yüzde iki erken kapama cezası talep edebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Taşıt kredisinde rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Bunun yanında ekspertiz bedeli gibi diğer 3.kişilere ödenen masraflar Tüketici tarafından ödenmek suretiyle hiçbir faiz ödenmeden kredi iptali de gerçekleştirilebilir.(Kredi tutarı müşteri hesabında beklediği için farklı seçenekler doğurmaktadır.) Yasada krediden faydalanıldığı hal olarak belirtildiği için hesabınızda paranın beklediği durumlarda işleyen faizin tahsil edilip edilemeyeceği net değildir.

Kredi kullandırım geciktiğinde Banka faizleri arttırabilir mi?

Bankalar düzenli olarak şubeler, internet ve Merkez Bankasına düzenli olarak Tüketici’ ye verdikleri faizi bildirirler. Size kullandırım için verilen faiz oranı üzerinden işlem yapılırken Banka maliyet faizlerinin artması sonrası size verdiği faiz oranını değiştirme yetkisine sahiptir. Genellikle bir hafta olarak diyebileceğimiz bir sürede aynı faiz oranı üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Bu süre zarfında Merkez Bankası faiz oranları arttırır yada olumsuz bir durum olması durumunda Banka faizleri’ nin artması gereken bir durum olduğunda aynı faiz oranı ile kullandırım yapamayabilir siniz. Burada pazarlık kısmı ağır basmakta olup Bankanın oranı yükseltmesi durumunda farklı Bankaya gideceğiniz konusunda bilgi verebilir siniz. Fakat farklı Bankaya gidilmesi durumunda yeniden ekspertiz işlemi yapılacağından genellikle tüketici bu durumda vazgeçmeyebiliyor.

Kullanmış olduğunuz krediyi erken kapattığınızda faiz indirimi oluyor mu?

Bankacılık sisteminde mevcut ödeme planına bağlı krediyi erken kapatmak istediğinizde Banka sizden sadece o güne kadar işleyen faizi ödemekle yükümlüsünüz. Bu faiz bakiyesinin yanı sıra ekstra faiz talebinde bulunulamaz, 22.05.2015 Resmi Gazete’ de yayınlanan ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’ nın takibinde olan TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ’ nde de yayınlandığı üzere iki taksit arasında kapama yapılması halinde aradaki gün farkı kadar faiz tahsilatı yapılarak kredi kapatılması gerekmektedir.

About Author

Finansçı

141 Comments

 • ben kredıyı ıslemlerı bıttıkten sonra 14 gun ıcerısınde faızsız masrafsız ıptal edebıelcegımızı sanmıyorum kredıyı cunku bankacılar ızın vermez musade etmez anca bagırman cagırman lazım

  • Buse hanım eğer parayı kullanmadıysanız ve para hesabınızda bekliyor ise Banka bu krediyi kapatmak zorunda.Bankaya olan talebinizi dilekçe ile iletip alındı yaparsanız olası problemde işinize yarayacaktır.

 • Bu 14 gun icinde isleyen faizi almadan banka krediyi kapatirmi?

  • Merhaba,
   Bu konu biraz Bankaların insiyatifine bırakılmış gibi o yüzden alıp almamak Banka yetkisinde diyebiliriz.

 • Ceza odemem gerekir diye biliyordum tesekkurler bilgilendirme icin

 • Para kullanılmadan iptal edildiğini biliyordum ama 30 içerisinde iptal edilebilir diye duymuştum öğrenmiş oldum. Kredi çekecekler önceden bir bilgi edinmesi gerekiyor bence birçok konuda.

 • Bazen cok ihtiyac duyarak yaptigimiz kredi basvuruus sonrasi olmadik bir yerden bir para bularak krediyi iptal etmek zorunda kalabiliyoruz. Yasalarda en azindan tuketicinin kredisini uygun surede iptal etmesini saglayan maddelerin olmasi cok iyi.

 • EVet bıçak sırtı bir konu çünkü her bankanın dediğiniz gibi konuya yaklaşımı farklı oluyor

 • Bazi durumlarda kullanilan kredinin iptal edilmesi gerekebiliyor oyuzden faydali bir yazi olmus. Kredisini iptal etmek isteyenler fazlasiyla faydalanabilirler.

 • Krediyi iptal etmek konusunda Bankalar cok sorun cikarmiyorlar, bende kullandigim donemde ihtiyacim olan tutari baska yerden temin etmistim ve cayma hakkini kullanabildim.

 • Gecen hafta cektigim kredim vardi bu hafta para bulunca hemen erken kapattin cok iyi oldu.

 • Kredi iptal etmek cok da zor degilmis bankada surekli yokusa suruyordu demekki gayretleri bosunaymis.

 • Kredi iptal etmek yazida belirtildigi gibi cokta zor bir surec degil bende ugrasmadan kredimi iptal edebilmistim.

 • bankadan 5 gün önce 35 araba kredisi cektim kendi paramın yüstüne bloki goydular ödemeleri yüksek gördüm vazkecmek istiyoru ne yapabilirim

  • Merhaba,
   Kredinizi kullandığınız tarih 14 günü geçmedi ise talimat yazarak kredinin iptal edilmesini talep edebilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • İyi gunler,
  Krediyi iptal edince odedigimiz dosya masraflarinida iade alabilirmiyiz acaba?

  • Merhaba,
   Yasal süre içinde kredinizi iptal eder iseniz kullandırımda ödediğiniz dosya masrafı tarafınıza iade edilir.
   Saygılarımızla.

 • MERHABALAR,
  EV KREDİSİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM EKSPERTİZ GELDİ ONAYLANDI KREDİM HAZIR BEKLİYOR FAKAT EV SAHİBİ ŞEHİR DIŞINDA OLDUĞU İÇİN TAPU DEVRİNİ YAPAMADIK KREDİ KENDİ KENDİNE İPTAL OLURMU OLURSA KAÇ GÜN İÇİNDE OLUR TAPUYU EN GEÇ KAÇ GÜN İÇİNDE DEVİR İŞLEMİ YAPMAM GEREKİR KREDİMİN İPTAL OLMAMASI İÇİN
  SAYGILARIMLA

  • Merhaba,
   Anladigim kadariyla sizin icin sadece on onay alinmis ve kredi henuz kullandirim yapilmamis. Dolayisiyla iptal etmeniz gereken bir kredi yok. Satacak olan kisi geldigi zaman tekrar kredi surecini aktif hale getirirsiniz.
   Saygilarimizla.

   • İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

 • Kredi iptal ederken ne kredisi oldugunun cok onemi var mi acaba. Bilgi alabilirmiyim?

  • Merhaba,
   Kredi ayrımı yapılmaksızın bireyselde konut,taşıt, ihtiyaç kredilerinde belirlenen süre içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Kredi iptal talebini iletince ne kadar surede iptal edilir acaba

  • Merhaba,
   Talebinizi ilettiğiniz gün işleme alınırsa aynı gün iptali yapılacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba arkadaşlar ben Emre Ben kredi çektim 14 gün geçti ne kadar faiz uygular ne kadar indirim olur bilgi veren olursa sevinirim

  • Merhaba,
   Anapara*(faiz orani*12)*gun sayisi/ 36000 formulu ile tahmini faiz bakiyesine ulasirsiniz. Faize ek olarak, faizin yuzde 15 kkdf ve yuzde 5 bsmv eklenmesi gerekmektedir.
   Saygilarimizla.

   • Teşekkür ederim ben 15000 tl cektim 12 ay taksit le 1407 ödeme yapcam kred çekeli 18 gün oldu ne kadar faiz alacaklar

    • Merhaba,
     Bugun kapatirsanız ortalama 150-160 TL çıkması gerekir 18 gun icin.
     Saygılarımızla.

 • Bende farkli bankadan cok daha iyi bir oran aldim yeni iptal edicem mecburiyetten. Sorun olurmu acaba

  • Merhaba,
   Yasal sure icinde biriken faizi de sonrasinda odeyerek iptal edebilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Ben faizi odememe konusunda biraz sorun cikarinca bes kurus odemeden kredimi iptal ettiler

 • Ziraat bankasından Toki için konut kredisi çektim.Banka parayı aynı gün tokinin hesabına yolladı.14 gün içinde ückez cayma hakkı için dilekçe verdim.ilk iki dilekceme işlem yapmayan banka üçüncü dilekceme istinaden tokiden parayı telep etti.Banka ile Toki arasındaki yazışmalara istinaden Toki 19.günde parayı hesabıma yolladı.Banka cayma hakkı üzerinden değil erken kapatma üzerinden işlem yaparak beni mağdur etti.Ne yapabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Cayma hakkinizi kullanmak icin verdiginiz talimati bankaya teslim ettiginize dair imza aldinizmi acaba.
   Saygilarimizla.

   • Hayır alamadım.Ama aynı talebimle ilgili ziraat bankası genel mudurlugune de bilgisayardan bir dilekçe yazdım.Verilen cevapta talebinizle ilgili tokiden gelecek cevaba istinaden işlem yapılacak diye yazıyordu.

 • Toki parayı 19 ekimde yolladı.Banka 300TL si faiz olmak üzere 1040 Tl’lik son ödeme tarihi 19 ekim olan birinci taksiti hesaptan çekerek aynı gün kalan diğer taksitler için de 1080 Tl lik erken kapama faizi alarak işlemi kapatmiş. Saygılarımla

  • Merhaba,
   Şu anda sitemizde bir çalışma var,konuyla ilgili bir yazı yazdım faydalı olacaktır. Sizinki ön ödemeli konut satışına gireceği için şikayetinizi Bddk’ ya iletmenizi tavsiye ederim.
   https://www.kucukpara.com/gundem/konut-kredisinde-cayma-hakki-var-mikonut-kredisinden-cayma-hakkini-nasil-kullanabilirim/

   • selamlar; Bddk bana mahkeme yolunu gösterdi.Yapmış olduğum araştırmada 5582 sayılı konut finansmanına ilişkin kanunun 24.maddesinde ön bilgilendirme formu ile sözleşme imzalanması arasında bir günlük süre yoksa sözleşme geçersizdir deniyor.Bu süre konut finansmanı yönetmeliğinde makul bir süre diye geçiyor.Banka tarafıma herhangi bir bilgi formu vermemişti.Ancak,sözleşme imzaladığım tarihte bazı evrakları sabah 8 bazılarını da saat 13 diye imzalatmıştı banka görevlisi.İlgili kanuna göre sözleşme geçersizse,tarafıma bir hak doğar mı.Saygılar

    • Sizin sozlesmeyi inzaladiginiz tarih yonetmelik degisikligi sonrasi ise makul sure olarak degerlendirilip isleme alinmayabilir.Burada kriter saatden ziyade tarih bilgisi olmali. Bir avukat ile gorusup masraflari ile beraber degip degmeyecegine karar vermek lazim.
     Saygilarimizla.

 • slm ben 07.10.2016 da bi ihtiyaç kredisi çektim 14 gün içinde cayma hakı diyorda bu 14 iş günümü yoksa normal gün mü bide ben cayarsan ne kadar ceza ederim

  • Merhaba,
   sözleşmenin kurulduğu tarihten 14 gün içinde olarak belirtilmektedir. İş günü olarak hesaplama yapılmamakta olup ceza ödemesi yoktur. Sadece bu süre içinde biriken faizi ödemeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

   • Hocam 25 tl kredinin 22 gündür aldım acaba cayarsam cezası ne kadar öderim tskler

    • Siz 14 gunluk sureyi asmissiniz o yuzden erken kapama yapabilirsiniz. Kapatana kadar isleyen faizi odersiniz buna ek olarak dosya masrafini iade alamazsiniz.
     Saygilarimizla.

 • Kredi almak bir dert iptal etmek ayri bir dert. Ama cokda zor degil yani

 • Krediyi iptal etmek almaktan daha kolaymis😃 yasal bir dayanak olunc bankada bu konuda sorun cikarmiyor.

 • Kredi iptalerinde tum masraflar iade olur mu acaba?

 • Yasal sure icin de Bankaya kredimi iptal etmek istiyorum desem Banka olmaz bu krediyi iptal edemezsin diyebilir mi acaba?

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum neticesinde Bankaya ileteceginiz kredi mi iptal etmek istiyorum talimatına istinaden Banka kendi bünyesinde tahsil ettiği masrafları da iade ederek kredi iptal işlemini gerçekleştirmek durumundadir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba Şeker Banktan 16/11/2016 da ticari taksi plaka mi rehin bırakmak suretiyle 81 bin tl kredi çektim,alacagim araca 1haftada 3kez zam gelince yeni araç almaktan vazgeçtim geçtim. Banka yetkilisini cayma hakkımı kullanıp krediyi iptal etmek istiyorum dedigimde benden %2 komisyon artı paket hesap ücreti iadesi olmuyor deyip 2.580 tl odeminiz gerekir diye bilgi verdi. Bu konuda acil bilgilendirme yapabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Ticari hesaplarda su anda gercek kişiler için koruyucu imtiyazlar yok. Ama siz cayma hakki kullanmak istediğiniz için erken kapama cezalarını yansitiyor olâbilirler. Bankaya cayma hakkini kullanmak istediğinizi BDDK’ya dilekçe vereceginizi belirtin. Cayma hakki kullanmak istediğinizi belirten talimatı bankaya teslim ederek imza alin teslim ettiginize dair. Karşılığında tarafınızdan alınacak masrafları yazılı olarak ibrazini isteyerek bu belgeyi BDDK’ya iletirseniz BDDK konuya müdahale edecektir.
   Saygılarımızla.

 • krediyi iptal edeceksen neden kredi kullanırsın arkadaş anlamıyorum. Çektiğin krediyi yatır bir kaç ay mevduat faizine sonra istediğin zaman kapatırsın. En azından parayı da bir kaç ay kullanma şansın olur.

 • Kredi mi iptal etmek için sadece bir talimat vermek yeterlimi?

  • Merhaba,
   Evet kullandığınız krediyi iptal etmek istiyorsanız sadece cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi belirten bir talimat yazıp teslim etmeniz yeterli.
   Saygılarımızla.

 • Pazartesi gunu kullandigim Kredimi iptal etmek istiyorum. Henüz 4 gün oldu parayida hesabından cekmedim. Banka bu 4 gün için faizi almak zorundami? Yada ben ödemek zorundamiyim?

  • Merhaba,
   Kullandığınız kredi sonrası cayma hakkını kullanmak istiyorsanız yönetmelik gereği bu 4 günlük faizi ödemeniz gerekmektedir. Ama parayı cekmediginiz Banka iade yaparken bu faizi de iade ederek kredi iptalini yapabilir. Fakat bu zorunlu bir durum değil, bu faizi almak Bankanin insiyatifinde.
   Saygılarımızla.

 • merhabalar
  50,000 tl ihtiyaç kredisi kullandım,araç almak için ,para transferi yapıldı bayiye,üstünden 2 gün geçti araca ötv zammı geldiği için fatura kesilemedi bende vazgeçtim,kredi iade için başvursam ne kadar zararım olur…

  • Merhaba,
   Taşıt kredisinde ekstra işlem yapılmadığı iki günlük faizi ile kapatabilirsiniz cayma hakkını kullanirsaniz.
   Saygılarımızla

 • Bugün aciklanan ÖTV oranları sonrasında bayi ile yaşadığımız sorun neticesinde kredimi iptal etmek istiyorum banka bunun için ceza uygularmi acaba?

  • Merhaba,
   Kredi cayma hakki kapsamında yasal sure icinde kredi iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi iptal talimatını ilettiginiz sureye kadar faiz ödemesi yapmanız gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba,
  kredi için cayma hakkımı kullanabilmek için, bankaya talimatımı elden mi vermem gerekiyor.
  talimatı benim yerime başkası teslim etse sıkıntı olur mu? kredi 7. gününde şuan.
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Krediden cayma talimatını teslim edildiğini yani isleme alındığına dair bankadan teyit imzası alınması yeterli olup, kimin teslim ettiği onem li değil. İşlem için banka tarafından muhtemelen telefon ile de teyit edilecektir.
   Saygılarımla.

 • Banka son dakikada konuşulan şartların dışında ek ödeme talep etti kredimi iptal edebilirmiyim?

  • Merhaba,
   Kredi henüz kullandirilmadi ise kredi kullanmaktan vaz geçebilirsiniz. Kredi kullandirildi ise 14 gün içinde cayma hakkini kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar, bugün yarısı peşin yarısı kredili araç satın aldım ve aracı henüz teslim almadım.ailemin istememesinden ötürü hem krediyi hemde aracı iade etmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Araç iptali için bayiden bilgi talep edilmesi gerekmekte olup, bayi ödemeyi bankaya iade etmesi durumunda cayma hakkinizi kullanarak krediyi iptal edebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • İyi geceler,
  Bir bankaya kredili mevduat hesabın yani kmh borcum varken kredi talebinde bulundum. Kredi kullandirim son aşamasına geldiginde krediden Vazgeçtim ve kullanmak istemediğimi belirttim. Fakat banka yanlışlıkla krediyi kullandirmis ve kmh riskinden dolayı kredimi iptal edemiyorlar ve benden kmh borcumu yatirmami istiyorlar. Ben kredimi iptal ettigimi belirtmeme rağmen kmh borcumu yatırmak zorunda miyim. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba,
   Kredi iptal sürecindeki sorun bankanın iç sistemleri ile alakalı bir durum. O yüzden kmh borcunuzu yatırma zorunluluğunuz yok. Banka kredinizi iptal etmek zorunda.
   Saygılarımızla.

 • Kredimi iptal etmek istedigimde bankanın ben iptal etmem deme şansı var mi acaba?

  • Merhaba,
   Yasal sure içinde başvuru yapmanız durumunda bankanın iptal etmeme ihtimali yok.
   Saygılarımızla.

 • Ben de kullanigim kredimi bankanın müşteriye olan tutumundan dolayı iptal etmek istiyorum. 14 gün içinde cayma hakkımı kullanarak kredimi iptal edebilirmiyim?

  • Merhaba,
   Cayma hakkini kullanarak iptal edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Bende kredimi iptal etmek istedigimde banka isleyen faizi benden istemedi. Bir kuruş para vermeden bir sonraki gün cayabildim krediden

 • Merhaba lar bugün bankaya giderek kredi başvurusunda bulundum ön onay geldi sözleşme imzaladım lakin parayı yarın almam gerektiği söylendi. Şimdi ise vazgeçtim yarın bankaya gidip kredi iptali etme hakkım var mıdır

  • Merhaba,
   Banka kullandirimi gerçekleştirmemiş olabilir henüz o zaman istemediğiniz belirtirseniz kredi akışı reddedilir. Ama dun akşam kullandirildi ve size bir sonraki gün gel denildi ise krediden cayma hakkini kullanabilirsiniz. İşleyen iki günlük faizi ödeyerek.
   Saygılarımızla.

 • Ben akşam saati gittiğim için veznelerrr kapandı ancak yarın hesabınıza aktarabiliriz dediler şuan gidip iptalini istiyorum 2 günlük faiZ ne kadar olur

  • Yarin hesabınıza aktarabiliriz dendi ise kredi kullandirilnamis demektir. Geç olmadan şubeyi arayarak krediden vazgectiginizi belirtirseniz kredi kullandirim olmaz, faizdr odemezsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Şimdi gittim bankaya 515 lira sigorta ve doya masrafı ödemeniz gerekiyor diyor

  • Kredi kullandirimdan 14 gün içinde krediden cayma hakkımız var. Bir talimat yazıp bankaya elden teslim edin ve teslim ettiğinizde dair imzalı kopyasını alin. Sadece iki gün faizini ödersiniz, diğer masrafları ödeme yükümlülüğünüz yok.
   Saygılarımızla.

 • Kredi kullandim sonrasında kontrol ettiğimde fazla kredi tesis ücreti alınmış. Kredimi iptal mi etmeliyim?

  • Merhaba,
   Bankaya hatalı alındığını iletirseniz hemen iade edilecektir.
   Saygılarımızla.

 • Bende sunu anlamıyorum bir turlu kredi iptal edilecekse neden başvuru yapıyorsunuz o zaman.

 • krediden cayma hakkımı kullanamadım bir türlü son gün talepte bulunmuşum galiba. işler bir türlü sonuçlanmadı. kredi için erken kapama olarak işlem yapıldı. durum böyle olunca kredi için ödenen masrafların hepsini ödemek zorunda kaldım. Cayma hakkı kullanmak isteyenler başvuru sürelerine dikkat etmelerini öneririm.

 • Çoğu kişinin aksine ben denizbankta kullandığım krediyi iptal etmek istediğimi ilettiğimde yönetmelikte belirtildiği gibi işleyen 6 günlük faizin dışında ekstra bir para talep edilmedi. o yüzden talep ettiğim gün sadece 6 günlük faiz bakiyesini ödeyerek kredimi iptal edebildim.

 • bende krediden cayma hakkımı kullanmak istediğimde ekstra borç çıkardılar bana. Konuya hakim olmayan kişilerden bankalar kafalarına göre para alıyorlar galiba. Ben konu hakkında okuduklarım sayesinde bankacılar ile dişe diş konuşabildim. Bunun sayesinde de bu ekstra parayı ödemek zorunda da kalmadım.

 • kredi iptal etmek isteyenlere bankalar neden sorun çıkarıyorlar acaba. Mevcut bir yasal düzenleme varken kredi iptal edilmek isteniyorsa bankalarda kanuna nizama uymalılar.

 • merhaba garantı banksından 35 bın ıhtıyac kredısı 36 ay taksıtle cektım 2 gun oldu nakıt param geldı vaz gecmek ıstegımı bıldırdım ama parayı hesaptan cekmıstım harcamadım gerı yatırmak ıstedıgımı bıldırdım benden toplamda 759 lıra kesıntı olur dedı bankadakı arkadas sızce bu haklı bı kesıntımı

  • Merhaba,
   Kredi için belirttiğiniz sürede cayma hakkını kullanabilir siniz. Çekilen kredi tutarını hesabınıza aktardıktan sonra sadece 2 güne ait faiz bakiyesi sizden tahsil edilir. Aksi bir bedel alınacağı belirtiliyorsa Bddk’ ya konu ile ilgili şikayetinizi ileteceğini Banka yetkililerine iletebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • 12 01 2017 de 10000 tl ihtiyaç kredisi kullandım. 16 01 2017 de kapatacam. yani 14 gün dolmamış oluyor.5 günlük faiz ne kadar alırlar.ayrica 460 tl sigorta bedeli kestiler bunları bana geri öderlermi

  • Merhaba,
   10.000*5*Faiz oranı*12 /36000 formülünde odeyeceginiz faiz bakiyesini hesaplayabilirsiniz.Ek olarak bu faizin yüzde 20’si oranında bsmv-kkdf bakiyesi eklenmesi gerekir.Cayma hakki kullanmanız durumunda sigorta ve dosya masrafları iptal edilir.
   Saygılarımızla.

 • Krediyi cektigimede pişman oldum adamlar kapattirmiyorlar neredeyse krediyi nasıl iptal edeceğim ben bu krediyi yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Siz krediden cayma hakkınızı belirten talimatı bankaya ibraz ederek talimata alindi yaparak kredi tutarını hesabınızda bulundurun öncelikle. Sonrasında sorun yasarsaniz belirtigim şartları sagladiginiz için sorun yasamazsiniz.
   Saygılarımızla.

 • kredi iptal etmek isteyenler için ödenecek faiz rakamını kontrol etmenizde fayda var. Yoksa ekstra faiz ödemek durumunda kalabilir siniz.

 • Kredi iptal etmek istediğinizde banka sürekli bahaneler üreterek kredinin kapatılmaması için bir çok alternatif senaryolar oluşturmaya çalışıyorlar. Kredi iptal etmek isteyen tüketiciye bu tarz yaklaşımda bulunulmaması gerekir.

 • Benim çekmiş olduğum 84 ay vadeli konut kredisini elime gecen bir para ile kapatmak istiyorum. Kredinin büyük bir bölümünü odemistim erken kapama yapmak ne kadar avantajlı olur acaba.

  • Merhaba,
   Konut kredinizin ilk yıllarında faizin büyük kısmı tahsil ediliyor sizden. SKN bir kaç yılda neredeyse sadece anapara oduyorsunuz. Parayı vadeli hesap açtiktan sonra aylık faizi kredi için ödediğimiz faizin aylık taksitinden fazla ise kapama yapmak cok mantıklı olmaz seklinde yorumlayabilirsiniz. Onerim size bu şekilde olacaktir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, Bankadan kredi çektim bir gün sonra iptal etmek istiyorum. İptal edince kredi skorumda düşme olur mu? Teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Kredi notu hesaplanırken borcun vadesinde ödenmesi kriter olarak kabul edilir. Sizin kredinizi erken kapatıyor olmanız kkb kaydinizda ufak bir düşüşe sebep olabilir. Ama bir kaç ay içinde ayni puana tekrar gelecektir
   Saygılarımızla.

 • Bugün kayın pederim bize sormadan 29.000 kredi çekmiş. Bu krediyle eski borcu kapatmış yaklaşık 7000 tl. Şimdi biz bu krediyi nasıl kapatabiliriz. Ben 7000 versem hesaptada 29.000 olursa krediyi cayma hakkımı kullanabilir miyim? yani hiç kullanmamış gibi cayma hakkı kullanabilir miyiz?

  • Merhaba,
   Yasal süre içerisinde eksik kalan tutarı yatırmanız durumunda cayma hakkını kullanabilirsiniz.
   Saygilarimizla.

   • peki dosya masrafi ve sigorta bedelini geri arabilir miyiz

    • Evet masrafları ve sigortayı iade alabilir siniz. Sadece kapanana kadar geçen süre için faiz ödemesini yapmanız gerekmektedir.
     Saygılarımızla.

 • kredimi iptal etmek istiyorum da talebimi bankaya ilettiğimde bir tane fayda sağlayacak adam ile denk gelemiyorum. Banka yetkilileri bu konuda yönlendirici olması lazım yoksa tüketici boşuna kürek çeker. Kredi iptal etmek isteyene birilerinin şöyle yapmalısın diye yönlendirme yapması zorunlu olmalı

 • merhaba 2-3 gün önce kredi çektim farklı bankalara olan kredimi kapatacağımı söylemiştim ancak yeni çektiğim kredimin 7-8 takistini aynı para ile kapatıp krdei faizinden çok kar edildiğini gördüm ancak işlem kapama şartı olduğundan olumsuz yanıt aldım şimdi cayma hakkının kullanın diyorlar kullandığım zaman hemen farklı veya aynı bankada tekrar kısa sürede kredi kullanabilir miyim tşk. acil olara dönüş yaparsanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Kapama koşulu ile kullandirim yapıldıysa zorunlu olarak kredi kapanır. Cayma hakkı kullandıktan sonra riskinize göre farklı bir bankadan kredi alabilirsiniz. Kapama koşulu istenirmi bu riskinize göre değerlendirilir. Aynı banka tekrar kredi vermeyecektir cayma hakkı kullanırsanız.
   Saygılarımızla.

 • Kredi çekerken sorun yokta kredimi iptal etmek istiyorum dediğimde yok Söke yok böle diye kiviriyor bankalar.

 • kredimi iptal etmek istiyorum diyip durmayın, iptal edecekseniz neden kredi kullandınız o zaman. ihtiyacı olan gitsin kredi çeksin sırf fantezi olsun diye bankaları da uğraştırmayın ozaman.

 • Merhabalar 1 hafta önce ihitiyaç kredisi çektim.heabımdan havale yaptım başka hesaba.fakat çekeli 14 gün olmadı cayma hakkımı kullanmak istiyorum.masraflar ve sigorta paramı geri alabilirmiyim.teşekkürler

  • Merhaba,
   ilgili bedeli hesabınıza iade alarak cayma hakkını kullanmak istediğiniz belirtmeniz hainde sadece bu süre için işleyen faizi ödeyerek kapama yaptırabilir siniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba ben 20.000 TL kredi çektim. Ve bu paranın 5.000 TL sini kullandım. 14 gün cayma hakkım varmış 15.000 TL si hesabında duruyor ama 5.000TL sini geri ödeme durumum yok bu parayı taksitlendirme durumum varmı?

  • Merhaba,
   Hesapta kredi tutarı tam olmadığı icin cayma hakkı olmayacaktır. Yapabileceğiniz işlem hesaptaki 15 bin lirayı balon ödeme yaparak ilk taksitte ödemek kalan 5 bin lirayı da aynı vadede taksitli olarak ödeyebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • şimdi kredi teklifi

 • Kredi iptal etmeyi düşünen biri kredi çekmek için acele etmesin zaten. Çok çelişkili bir durum ortaya çıkmıyor mu zaten ortaya?

 • Merhaba 21.000 kredi çekemeyi düşünüyorum bir ışte kullanmak için. Banka bu kredi için 1.45 faiz uyguluyor yaklaşık 31 .000 e denk geliyor. Para hesabıma yattıktan sonra çekip 13 gün sonra hesaba tekrar atıp cayma hakkimi kullanılırsam kolayca geri iade edebilir miyim?
  2.sorum :krediyi kullandıktan 3 ay sonra kredi kapama işlemi yapınca maximum ne kadar kaybim olur?

  • Merhaba,
   Evet belirttiğiniz gibi 13.günde cayma hakkını kullanabilir siniz. Bu işlem sonrasında 13 gün içinde işleyen faiz tahsil edilecektir. 3 ay sonra kapatmanız durumunda ise sadece bu 3 aya ait faiz ödemesini yapmış olursunuz.
   Saygılarımızla.

 • Mrb ben mevlut
  16 ekim pazartesi 6.500 24 ay vadeli kredi çektim
  Fakat şu an elime 3 bin tl para geçtiği için kreyi kapatmak isitoyrum 3.500 düşürmek isitoyrum
  Benim düşüncem bankadan 3.500 12 ay vadeli kredi çektip
  Üstüne 3 bin katip 6.500 krediyi kapatmak isitoyrum
  Fakat bankayı aradım daha yeni kredi çektiğiniz için kredi çıkmaz dedi
  Dedim o zaman 6.500 borç edip kapatim
  Sonra sizden 3 bin tl 12 vadeli kredi çekim
  Bankacı diyor bunda çayiginiz için kredi çıkmaz
  Yani 2 ayağımi 1 papuca kattı
  Ne yapacagimi bilmiyorum
  6.500 hem 24 çok geliyor
  Hem faiz vazla
  O yüzden bunu nasıl kapatabilirim
  Tşkler
  Bide 300 tl yakin bi kesinti oldu 253 hayat sigortası
  Dosya masrafı 34 filan
  Tahsis ücreti
  Bunlar geri yatarmi

  • Merhaba,
   O çıkmaz bu çıkmaz diye bişey olmamalı, kredi kapama şartı ile yeni kredi verilebilir. En kotu 3bin lira ilk taksite balon ödeme olarak koyun kalan 3500 lirayi 24 ay vadede ödersiniz. İptalinde ise sadece hayat sigortası iade edilir. Başka bankadan kredi çekip ilk krediniz için cayma hakkını kullanırsanız da masrafların tümünü iade alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba,
  Ticari ek hesabımı ve Ticari kredi kartımı gecikmeden dolayı müşteri temsilcim bu borçları yapılandırma yaparak taksit taksit ödeyebileceğimi söyledi. Bunun üzerine adıma kredi kullandırarak ek hesabı ve kredi kartı borcumu kapattı. Fakat kredi tahsis ücreti, sigorta gibi ek ücretler yansıdı. Kredi kullanılanı 3 gün oldu. İmzalar atıldı. Bana elden para verilmedi. kredinin tamamı borçlar için kullanıldı. Ödeyeceğim taksitler ve faizler yüksek geldi. sözde müşteri temsilcim benim için iyi olacağını söylemişti ama benim hesabıma göre hiç de denildiği gibi olmadı malesef. Bu nedenle çekilen bu krediden vazgeçme hakkım var mı acaba. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
  teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Cayma hakkı kullanılabilir fakat borçlarınız yapılandırmaya konu olduğuna göre cayma sonrası takibe atılabilir. Yapılandırma kredileri gecikmede olan ve toplu ödeme yapamayan müşteriler için ödeme kolaylığı sunar. Tabi borç yapılandırıldı için ödeyeceğiniz faiz de artacaktır.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben 0 reno mastır araç aldım iptal etmek istedim edemezsin kredisi çekildi dediler bende 14 . gün noterden caymak için ihbarname çektim ne olur vaz geçebilirmişim inanın gece uyku uyuyamiyorum cevap veren olursa çok sevinirim

  • Merhaba,
   Bankaya elden cayma hakkını kullanmak istediğinize dair talimat verdinizmi acaba. Firmaya elden ödeme mi yapılacak banka sorun yaratır ise bu durumdan dolayı sorun çıkarabilir. Yasal olarak cayma hakkı konusunda bankanın sorun yaratmaması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Kyk dan ogrenim kredisi aldim iptal etmek istiyorum ama 4 aylik kadar parayi kullanmaktayim.iptal edince borcumu hemen ödemezsem iptal etmemis diye mi gözükür?

  • Merhaba,
   Bunun için KYK ile görüşmek gerekir, 4 taksit kullandıktan sonra sözleşme yenileme gerekebilir. Detaylı bilgi KYK dan alınmalıdır.
   Saygılarımızla.

 • Ben 2 ocakta ev kredisi için başvuru yaptım . 5 ocakta expertiz geldi kredi onaylandı. 8 ocakta tapu işlemlerini başlattık . Henüz kredi kullanmamış oluyorum ve tapu için de randevu mesajı da henüz gelmedi . Şimdi ben ev almaktan vazgeçtim. Krediden vazgeçmek istiyorum. Ücret ödermiyim

  • Merhaba,
   Henüz kredi kullandırım olmamış dediğiniz gibi, ekspertiz ücretini ödeyerek vazgeçme hakkınızı kullanabilir siniz tabiki. Bunun dışında fatura karşılığı ödenen ekstra bir masraf mevcut ise bu da tarafınıza yansıtılabilir.
   Saygılarımızla.

 • 18 ocakta 28bin kredi çektim bunun 700 tl si bilmem ne zımbırtısna gidecek dediler 27300 hesabma yattı . 4. Gün nakit para ulaştı elime cayma bedeli yaptığmda hesabnda 27928 tl olması gerekiyor diyor fakat ben bana yatan paraya dokunmadm bile Hayat sigortası iptal oldğuna bu parada yatacakmı hesabımaa acaba napmam gerek bu durmda

  • Merhaba,
   Kredi cayma hakkı kullandığınızda belirttiğiniz bakiye hayat sigortası ve dosya masrafı ücretidir. Belirttiğiniz rakama göre günlük 18 TL faiz alınıyor. Hayat sigortası bedeli hesabınıza iade edilir. Kapandığında da günlük ortalama 18 TL hesaplayarak kapama bakiyesini hesaplayabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • konut kredisi icin on onay basvurusu yaptim ne kadar banka para verir diye ev hazir ama nakit param eksik kaliyor on onay basvurusunu iptal ettirebilirmiyim ve daha sonra tekrardan basvuru yapabilirmiyim

  • Merhaba,
   Ön onaylı krediler belirlenen süre içerisinde kullanılmaz ise limit iptal olur. Bir sonraki çalışma ile yeni bir kredi limiti oluşabilir. Özellikle kredi limitini iptal etmenize gerek yok.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba
  Kredi başvurusu yaptım kefilli olarak kredim onaylandı ben tüm imzalarimi attim kefilim hastalıktan dolayı imza atmadı hesabıma para geçti kefilim caydi ve kefil olmak istemiyor imza atmadı para hesabımda blok koyulmuş napmam lazim

  • Merhaba,
   Kredinizi kefalet karşılığı ile onay verildi ise kefil imzası olmadan banka parayı kullanımınıza sunmaz. Ya belirttiğiniz kefilin imzası yada bankanın onay vereceği farklı bir kefil ile bu tutarı kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Benim 25 bin kredi cektim 48 ay vadede fakat iptal etmek istiyorum daha 9 gun oldu cayma hakkim varmis bana toplam masrafla beraber 24641 verdiler ben ne kadar odeme yapacagim

  • Merhaba,
   Ortalama 1,90 faiz oranından kullandığınızı var sayarsak 10 gün için tahsil edilecek faiz 200 TL gibi bir tutara denk gelir. Çektiğiniz paraya ek olarak faiz tutarını yatırmanız gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba iyi günler 26 Kasım’da kredi çektim 30.000 tl ve 20.000 e yakın faizi var Para hesaba yattı ben içinden 1200 TL çektim ve şu an kredi iptal etmek istiyorum kredi iptal edersem geri kaç para ödeyeceğim masraflar bana mı kalacak ben mi ödeyeceğim onları

  • Merhaba,
   Şu anda yasal cayma hakkı süresi içindesiniz. 1200 TL yi hesaba yaptırdıktan sonra en çok 30.000 TL bin bir kaç günlük faizini ödeyerek krediniz kapatılabilir.
   Saygilarimizla.

 • Merhaba ben bugün 8.500 kredi çektim içinden 700 tl harcadım ınternetten cayma hakkımı oluşturdum 30 iş günü içerisinde parayı iade etmemi söylediler bende parayı 3 hafta sonra denklestirebilirim o zaman benden kestikleri 550 tlyi sigorta vs de geri alabılırmıyım?

  • Merhaba,
   Cayma hakkının süresi 30 gün değil. O yüzden erken kapama sürecine dahil edilir ise dosya masrafını iade alamazsınız, sigorta kesintisinin de tümünü alamayabilirsiniz. O yüzden cayma hakkımi erken kapama olarak mı işleme alınacak teyit etmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ev için krediye başvurduk ekspertiz ve dosya masrafı ödedik fakat ev sahibi evi vermekten vazgeçti krediyi iptal edicez bu durumda ekspertiz ve dosya masrafıni geri veriyorlar mı?

  • Merhaba,
   Kredi kullandırım cayma hakkı süresi içerisinde ise dosya masrafını iade alarak kapama yapabilir siniz. Bu süre içerisinde işleyen faiz ve ekspertizi ödemek zorundasınız.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba konut kredisi için başvuru yaptım ekspertiz eve baktı daha onay gelmedi ama işden çıkış aldım bu krediyi iptal ettirebilir miyim yada nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba,
   Henüz kredi kullandırım işlemi yapılmadı ise krediyi kullanma zorunluluğunuz yok. Sadece bu süre içerisinde yapılan ekspertizin ücretini ödemeniz gerekir.
   Saygılarımızla

 • kredimi iptal etmek istiyorum desem bankaya hemen iptali yapılır mı acaba?

  • Merhaba,
   Kredi iptal talebinizi 14 gün içerisinde Bankaya bildirim yapmanız durumunda kredi iptal işleminiz gerçekleştirilir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir