17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Taşıt Kredileri

Taşıt kredisinde rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Taşıt kredisinde rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Kapanan taşıt kredinize istinaden araç üzerindeki rehni kaldırmak için ne yapılması gerekiyor?

Hepimiz sıfır araç hayaliyle gidip bayilerden araç alıyoruz, tabi paramız yetmiyor ise kredi kullanmaya mecbur kalıyoruz diyebiliriz. Tabi bunu sıfır araçlar ile sınırlamamak lazım Banka’ lar belli bir yaşa kadar olan araçlar içinde Taşıt Kredisi verebiliyorlar. Bu krediler de maximum vade 48 ay olarak kullandırılmakta olup, yeni araçlarda çoğu işlem bayiler tarafından halledilmekte kredi, sigorta gibi süreçler konusunda yardımcı olabiliyorlar.

Kullandırım zamanında araç üzerine taşıt rehni tesis edilerek kredi vadesi boyunca araç üzerinde Banka ‘nın rehni devam etmektedir. Bu işlemler neticesinde kredi kullandırım yapıldı ve araç üzerine Banka taşıt rehni işlendi. Yapılan sigorta poliçelerinde yine Banka’nın rehni olması gerekmektedir. Krediyi vadesi boyunca ödediniz kredi riski kapandı yada kredinizi erken kapattınız ya da bunların dışında aracı satmaya karar verdiniz bu durumlarda ne yapmanız gerekiyor?

Taşıt Rehni araç üzerinden nasıl kaldırılır?

E-Rehin sistemi devreye girdikten sonra taşıt kredisi kullandı iseniz işiniz çok kolay. Krediniz kapandı ise şubenize araç üzerindeki rehnin kaldırılması ile ilgili talebinizi iletmeniz halinde Banka sistemlerinden E-Rehin işlemlerini düzeltebiliyor.

Fakat krediniz E-rehin dönemi öncesi ise kredi başında işlettiğiniz rehin arabanızı sattığınızda yada kredi riski kapandığında araç üzerinden kaldırılması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey araç ruhsatınızla beraber ilgili banka şubesine başvurmanız yada vdf,doğuşoto  gibi bayilerden aldıysanız bu firmalara başvurmanız olmalı. Aracı bayilerden aldıysanız eğer çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmıyor, bayiden aldığınız yazı ile beraber herhangi bir Trafik şubeye giderek rehin kaldırım işlemini yapabilirsiniz.

Peki şubeden işlemlerinizi gerçekleştirecek iseniz, şubeye rehin kaldırım yazısi talebinizi iletiyorsunuz. Banka ilgili yazıyı düzenledikten sonra imza sirkülerinin bulunduğu notere sizi 3 nüsha Rehin kaldırım yazısı ile yönlendiriyor. Bazı bankalarda bunun için masraf alırken bazılarında masraf alınmıyor. Bu sürekli alınan bir gelir kalemi olmadığı için pazarlığa açık diyebiliriz o yüzden mümkün olduğu kadar az vermeye çalışın.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Bu işlemleri yapmadan BDDK sitesinden o bankanın bu işlem için masraf alıp almadığını da kontrol edebilirsiniz. Düzenlenen bu yazılardan bir tanesi Banka için, bir tanesi noter için bir tanesi de araç sahibi adına rehin kaldırım yazısı düzenleniyor. Teslim aldığınız bu yazı ile istediğiniz Trafik şubesine giderek taşıt rehin kaldırım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafikten kaldırım sonrası aracınızı satabilir duruma getirmiş olursunuz. Bu arada ruhsatta yazan Trafik şubesine gitme zorunluluğunuz yok size en yakın trafik şubesinde bu işlemi gerçekleştirebilir siniz.

Kredi riski olan aracın taşıt rehni nasıl kaldırılır?

Bu yöntem biraz daha riskli olarak değerlendirebiliriz.Bankanın size taşıt rehin yazısı verebilmesi için mevcut kredinizin kapalı olması gerekiyor. Aracı satmadan da bu kredi bedelini kapatmanız zor olacaktır, o yüzden 2.el kredili araba satışı diğerine göre biraz daha uğraştırıcı bir yöntemdir. Araç satışını gerçekleştirmeden alıcıdan parayı alarak öncelikle kredinizi kapatmalı, sonrasında satış ve rehin kaldırım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu yöntem biraz güvene dayalı bir yöntem olup mecbur kalınması halinde riski alarak tercih edebilir siniz.

Bol kazançlar.

 

 

About Author

Finansçı

17 Comments

 • 5 dk.da rehin kaldırma…
  Kredi çektiğiniz şubeye , araç üzerindeki rehinin kaldırılmasını talep eden dilekçe fakslayın. Onlar elektronik olarak kaldırıyorlar rehini. Sizde edevlet üzerinden kontrol ediyordunuz.
  https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama

  Hepsi bukadar…. 🙂

 • Bende kredi cektigim subeye ilettigimde hemen kaldirdilar rehni cok kisa surdu

 • Bende telefonla hallettim dilekçe falan hiçbirşey istemediler. Araç plakasını verdim bikaç dakikada bitti.krediyi yeni sistemde çekmiştim 2011 sonrası. e-devlete hemen işlenmiş.

 • Arac rehin kaldirma isi cok kolay artik ama bank asyada su an icin sorun var galiba halledemedim bir turlu.

 • Ak bank tan araç kredisi kullandım .borcu nu ödedim .rehin kaldırma işlemini bankadan istedim .bana verilen cevap başka bir kullandığım KIREDI odemesi düzensiz olduğundan ipoteği kaldıramiyacaklarini söylediler benim ne yapmam gerekiyor diyer KIREDI ise yazdığımı teminat gösterip KIREDI çektim sıkıntılı olsada oluyorum

  • Merhaba,
   Diğer gecikmeli kredinizin teminatı araç ise bu kredi riski kapanana kadar taşıt rehni çıkışı yapılmaz.
   Saygilarimizla.

 • Merhaba,2010 yılında Kuveyt Türk’ten taşıt kredisi çekmiştim.Aynı yıl krediyi kapattım.Ancak rehini hala kaldırtmadım.Şimdi farklı bir şehirdeyim. Nasıl bir yol izlemeliyim,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Erehin dönemimde kredi kullanmışsınız sanırım. Kuveyt Türk bankasının herhangi bir şubesine araç üzerindeki rehnin kaldırılmasini talep edin. Bir saat içinde işlem gerceklestirilir.
   Saygılarımızla.

 • Selam ben 2002 model bı araç aldım aracın borcunu odedım ama araç sahibi rehin koymuş ve aracı satamıyorum araca rehin koyan şahıs ortada yok nasıl kaldırabılırım rehını yardımcı olurasanız sevınırım

  • Merhaba,
   Aracı aldığınızda noter satışı yapilmamismiydi. Satıcı rehni hangi sebeple koyduğunu öğrenmek gerekir.
   Saygılarımızla.

 • Taşıt kredisinde rehin kaldırma süreci eskisi gibi değil. Eskiden neydi arkadaş yok notere git sonra trafiğe git falan derken süreç zordu.

 • 2012 de araç aldım sıfır 2 sene sonra borcunu kapattım ama araç hala akbankta hacizli gözüküyo ne yapmam lazım yarın satış yapcam

  • Merhaba
   Bankaya bilgi vermeniz durumunda rehin çıkışı gerçekleştirilir.
   Saygılarımızla.

 • Noterden araç rehin kaldırma ücreti tarih oldu sanırım, yazınızdan o şekilde anlıyorum. Araç rehin kaldırma dilekçe örneği artık gerekli değil sanırım. Araç rehin kaldırma ne kadar sürer diye merak edenler için ise yarım saat bile sürmüyor arkadaşlar ben kısa zaman önce hallettim.

 • İkinci El otomobil satın aldığım şahıs aracı rehin göstermiş aradan zaman geçtiği iÇin faiz işledi gibi şeyler söyledi ne yapmalıyım bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba,
   Aracı rehinli olarak satın aldıysanız satan kişinin borcu ödemesi gerekir. Bu tarz satışlar da karşılıklı güvene dayalı işlemler yapıldığı için satan kişinin borcu kapatarak rehni kaldırması gerekir.
   Saygılarımla.

 • Trafik tescil rehin kaldırma süreci yıllar önce değişti ve güzel oldu. Araç rehin kaldırma ücreti 2019 yılında ne kadar oldu acaba. Bunun dışında araç rehin kaldırma ne kadar sürer ki bu durumda.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir