6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Kripto Para

Bitcoin İlgisi Neden Artıyor? Kripto Paralara Vergi Geliyor?

Bitcoin İlgisi Neden Artıyor? Kripto Paralara Vergi Geliyor?

Tüm dünyada son dönemde internette en çok aranan ve konuşulan konu sanırım kripto paralar ve Bitcoin desek yanlış olmaz.Peki kripto paraların bir çok insan tarafından rağbet görmesi ve paralelinde Bitcoin ‘de yaşanan bu sert yükseliş düşüşlerin neler? Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis ‘in 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik haftasında Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamanın satır başlarından ve kripto paralara vergi uygulaması hakkındaki detaylardan bahsedeceğiz.

Tabi buna paralel olarak Bitcoin ne kadar olacak? Bitcoin yükselir mi? yoksa düşer mi? Şu an Bitcoin alımı için doğrı zaman mı? bu gibi konular hakkında Jon Matonis tarafından dile getirilen görüşleri sizlere iletmeye çalışacağız. 2017 yılında en çok kazandıran kripto para hangisi? diye merak edenler için cevap Ripple olacaktır. Fakat 2017 yılını ve öncesindeki değer artışı ile Bitcoin ‘in piyasadaki yeri bambaşka.

Bitcoin İlgisi Neden Artıyor? Kripto Paralara Vergi Geliyor?

Bitcoin kurucu direktörü Jon Matonis ‘in röportajından satırbaşları şu şekilde. Bitcoin son dönemde bir çok insanı kendine çekiyor, sebebine gelince herhangi bir devlete bağlı olmayan bir para birimi ve başarısının çok olduğunu iletiyor. Dijital paranın bu kadar artma sebebini ise şu şekilde belirtiyor; sınırlı bir rezerve sahip yani 21 milyondan daha az. Çünkü çoğu sonsuza kadar kayboldu, özellikle varlık fonlarındaki ilerlemeye baktığımızda hükümetlerinde bunun üzerine gideceğini biliyoruz.

Bu konudaki talep arz dengesinin sağlanması gerekiyor bu görevimiz diye belirtiyor. Bitcoin 2017 yılında ne kadar arttı? Bitcoin 2017 yılında yüzde 1.500 artış gösterdi, ve Bitcoin balon mu? sorusuna ise tabiki de hayır diyen Jon Matonis bunun temeline baktığımızda bunun arkasında Bitcoin destekçileri ve kullanıcıları olduğunu belirtiyor. Ticari olarak da büyük bir desteğe ve ticari bir ağa sahip olduğunu belirtiyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Launchpad Tier Seviyeleri Ne Kadar? Ön Satış Başvuru İçin Bütçe Ne Olmalı?

Bitcoin, Usd Eur yada Altın ‘ın yerini alabilir mi?

Aslında Altın ‘ın yanında yer alacağını belirten Matonis özellikle varlık sınıfında yer alacağını belirtiyor. Altın’ ın 7,3 Trilyon Dolarlık hacme sahip olan Altın ile kıyaslandığından Bitcoin ‘in sadece 400.000 bin dolara ulaşması gerektiğinden bahsediyor. Bu sözünden de anlaşılabileceği gibi Bitcoin ne kadar olacak? Bitcoin ne kadar artacak? gibi sorulara en az 400.000 Dolar olabileceğini öngören bir Jon Matonis var diyebiliriz.

Dijital Para Güvenli mi? 

Dijital Para güvenli mi? sorusuna ise Jon Matonis kendi cüzdanınızı sakladığınız yere baktığınızda güvenli olduğunuz görürsünüz ve çalınması zordur. Çünkü Bitcoin içinde kendi kişisel anahtarını da siz tutarsınız ve bu anahtarı üçüncü kişiler ile paylaşmadığınız sürece çalınması mümkün değildir.Bu anlamda güvenlik sisteminin de ne kadar güçlü olduğundan bahsediyor.

Bitcoin almanın en iyi zamanı ne zaman?

En uygun Bitcoin alma zamanı sorusuna ise Jon Matonis ‘in cevabı şu şekilde. En iyi zamanın 2009 yılı olduğunu ve ikinci en iyi zamanın Aralık 2017 dönemi olduğunu belirtiyor. Zaten 2017 yıl sonu itibari ile 20.000 dolar seviyelerini gören Bitcoin bir kırılma yaşayarak düşüş trendi içerisine girdi. Sebebine gelince Jon Matonis tarafından belirtilen Hükümetler tarafından Bitcoin ‘e sınırlama getirileceğini fakat bunun başarılamayacağını belirtiyor.

Bitcoin fiyatı neden düştü? 

2017 yılında gerçekleşen bu yükseliş sonrası gerçekleşen bir çok Ülke tarafından getirilen yasaklar, kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılıklar, kripta para çalınmaları, Amerikan Bankaları Jp Morgan Chase ve Bank of Amerika gibi iki büyük Bankanın kredi kartı ile Bitcoin alımını yasaklaması etken olarak gösterilebilir. Bir çok olumsuz etken ile 5.995 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, Amerika senatosu Bankacılık Komitesinde yapılan yorumlar sonrasında yönünü değiştirdi.

BUNUNLA İLGİLİ:  XMX Coin Nedir? XMAX Airdrop Nasıl Katılırım?

CFTC Başkanı Christopher Giancarlo ve Sec Başkanı Jay Clayton ‘ında katılarak görüşlerini ilettikleri toplantıda Blockhain ‘in internet tabanlı teknolojilerin uygulamasına hız katacakları konusunda olumlu görüşlerini ilettiler. Bitcoin ve Kripto para birimlerinin Blockhain Teknolojisini geliştirdiklerinden bahseden ikilinin görüşleri sonrası 9.000 dolar seviyesini gören Bitcoin için kar satışları gelerek tekrar 8.000 seviyelerinde seyit etmeye devam etmektedir.

Kripto Paralara Vergi Ödenecek Mi? Hangi Ülkeler uygulamaya başladı?

Bir çok ülke tarafından gelen yasaklama haberleri, yetkilerin sınırlandırılması gibi sebeplere paralel olarak kripto para gelirlerinden vergi almak isteyen Ülkeler artmaya başladı. Hindistan ve Japonya bunlara örnek olarak gösterilebilir. Hindistan’da 100.000 kripto para yatırımcısına gelir vergisi ödeme zorunluluğu duyuruldu. Yatırımcılar kazançlarını artık Vergi Dairelerine bildirmek zorunda kalacaklar. Zira ABD ‘ de 2014 yılında kripto paraların uzun vadeli sermaye kazancı olarak değerlendirileceğini açıklamışlardı.

kripto paralara vergi,bitcoin
Kripto Paralara Vergi Geliyor

Japonya ‘da bu furyaya ayak uydurarak kripta para kazançları için vergi alacağını açıkladı. Bitcoin ticaretinin yüzde 40 ‘lık kısmının Yen ile gerçekleştirilmesi Japonya hükümetini harekete geçirdi. Japonya Ulusal Vergi Dairesi 16 Şubat ve 15 Mart arası verilen beyannamelerde kripto para kazançlarının da bildirilmesini istiyor. Kripto para için ne kadar vergi alınacak? sorusu için ise yüzde 15-55 arasında bu oranın değişeceği belirtiliyor.

Fakat bu haber yayınlandıktan sonra büyük kripto para yatırımcılarının sermaye kazancına vergi almayan Singapur gibi ülkelere kaçtığı belirtildi. Japon Hükümetinin vergi konusunu hayata geçirmesi sonrasında oluşabilecek vergi rakamı merakla bekleniyor. Bu ülkelere ek olarak farklı Ülkelerde kripto paralara vergi uygulamasını hayata geçirebilir. Kazançların bu kadar büyük olduğu bir piyasa da vergi rakamlarının ne kadar olacağı merak konusu.

BUNUNLA İLGİLİ:  Türkiye 'de Faaliyet Gösteren Ödeme Kuruluşları Hangileri?

Ülkemizde de durum bundan farklı değil Bakanlık tarafından onaylanmayan bir bitcoin söz konusu. Ekonomi Bakanı ise Türkiye tarafından çıkarılacak Türk Bitcoin yada Türk Coin için aceleye gerek olmadığını belirtti. O yüzden devreye alınması planlanan yerel Türk Coin öncesinde ülkemizde de vergisel bir düzenleme olması kaçınılmaz. O yüzden Türk şirketler ile yapılan işlemlerde geriye yönelik bir çalışma ile kazançtan gelir vergisi talep edilmesi de muhtemel.

 

About Author

Finansçı

3 Comments

  • bitcoin ile bu kadar para kazanırken bitcoin gelir vergisi çıkarmaları çok mümkün gözüküyor aslında. Özellikle son dönemde ripple kazançlarına da vergi gelecek diye söylenti dolaşıyor zaten. Ama kripto paralar için vergi hesaplaması nasıl yapılacak biraz muamma?

  • Kripto paralara vergi uygulaması gelsinde tüm ülkeler tanımaya başlasın. Tüm dünyanın derdi kara paramı yoksa kazançtan tahsil edemedikleri bir komisyonmu? O yüzden kripto paralara vergi hikayesi sürekli konuşulmaya devam edecektir.Vergi alınmaya başlayınca tüm bulular kalkacaktır

  • Kripto paralara vergi en geç 2019 yılında devreye alınacaktır. Tabi bitcoin yada diğer ufak kripto paralarda sıfırı tuketmeyenler için. Ama kripto paralara vergi süreci daha kısa sürede legal hale getirecektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir