11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Mart 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Şubat Rakamları

Mart 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Şubat Rakamları

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Şubat 2017 Üfe-Tüfe verilerine göre Mart 2017 kira artışı neye göre belirlenir? açıklamaya çalışalım.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenen kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artışı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönemde anlaşmaya varılmış oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmedi ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi rakamlarına göre o ayın kira artış oranı belirlenerek işleme alınmaktadır.

Şubat 2017 Üfe Tüfe rakamları halk dilindeki adıyla Şubat 2017 Tefe Tüfe oranı TÜİK tarafından açıklandı. Mart 2017 kira artış oranı ne kadar olmalı?

Borçlar Kanununun 344. maddesi gereği kira artışı konusunda hangi oranın kullanılması gerektiğine dair açıklamada; Kira zam oranı gerçekleşecek ayda Tüik tarafından açıklanan bir önceki aya ait Üfe oranını aşmayacağı şeklinde belirtilmektedir. Üfe oranını aşmayacak olarak belirtilse de tüketici tarafında hangi oran cazip geliyorsa o oran kullanılmak istenmektedir.

Borçlar kanunu detayında ilgili maddelerde ne kadar kira artışı yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen Tüik tarafından her ay açıklanan rakamlarda aylık değişim oranı, bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı yada 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı açıklanmaktadır. Tüik tarafından bu kadar veri açıklanınca kiracı yada ev sahibi içinde hangi oran kullanılacak? diye soru işaretleri oluşabiliyor.

Tüik tarafından açıklanan rakamlara göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamalarda on iki aylık ortalamaya göre kira artış oranı uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

Kira artış oranı hesaplama yapmak isteyen kiracı yada ev sahibi 2017 tefe tüfe oranlarını kullanarak kira zammı konusunda kullanabilmektedir. Mart ayında yıllık kira artışı yapması gereken kiracılar için kullanılacak kira artış oranı on iki aylık ortalama oranlardır. Bu açıklama neticesinde Yargıtay tarafından belirtilen verilere göre kira artış oranı yapılacağı kanısına varılmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ziraat Türkiye Kupasında Beşiktaş ve Galatasaray rüzgarı

Mart 2017 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Şubat 2017 Rakamları

 • Tüik tarafından açıklanan Şubat 2017 Üretici Fiyat Endeksi ve Şubat 2017 Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Şubat 2017 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüfe Şubat 2017 (Tüketici Fiyat Endeksi)

tefe TÜFE şubat 2017

 • Bir önceki aya göre değişim oranı: %0,81
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %3,29
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %10,13
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %7,88 artış.

 

Üfe Şubat 2017 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi)

TEFE TÜFE şubat 2017, ÜFE şubat 2017

 • Bir önceki aya göre değişim oranı : %1,26 artış
 • Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %5,29 artış
 • Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %15,36 artış
 • On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %5,87 artış

Mart 2017 Konut kira artış oranı 

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre tefe tüfe 2017 Şubat ayı oranları ve Yargıtay’ ın kararı baz alınarak yüzde 5,87 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2017 Mart ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekirse standart kira kontratı yapan tüketici % 5,87 kira artış oranını kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artış oranları aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Mart 2017 Kira artış oranını örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2017 yılının Mart ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2.117,40 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Mart 2017 İş yeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artış oranı ise Tüik tarafından açıklanan Üfe oranları sonrasında yapılmakta olup, %5,87 iş yeri kira zammı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmesi konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanabilmekte olup, iş yeri kiracısı ve mülk sahibi tarafından ortak belirlenmiş orana göre, Tüfe oranları ile yada Üfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşma sağlanabilir. Bu durumda kira kontratında anlaşmaya varılan rakam ile kira artışı yapılması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Beşiktaş ın yeni yıldızı Mario Gomez geliyor mu?

Mart 2017 İş yeri kira artış oranını örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı, 2017 yılının Mart ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2.117,40 TL olarak kira ödemesi yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahibi yada kiracıların kullanması gereken kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilir siniz.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

4 Comments

 • Mart kira artış oranı önceki aylara gore artmış gibi. Bkr kac ay sonra Kira artışı yapacak olanlari daha yuksek oranlar bekliyor gibi.

 • TEFE TÜFE şubat verileri yükselmiş. Ne okuyorda ibre tersine dondu anlayamıyorum. Kira artışı konusunda yüzde 6 lara geldi tekrar oran kotu bir durum

 • Mart ayında kira artışı yapacak olanlar için sürpriz oldu bence. hesaplamada ki rakama göre geçen ayki orana göre kira artışı yapacak olan kişi bu ay 20 TL daha fazla kira zammı yapması gerekiyor. Bu da yılda 500 liraya denk geliyor. Aylık sapma oranlarının yüzde 1 seviyelerinde olmaması gerekiyor.

 • Kira artış oranı konusunda yüzde beş oran sabitlenmesi. Bu oran üzerinde olan tüm kira artışları fazla bence. Bir kaç aydır kira artış oranlatida artmaya başladı ve daha da artacak gibi duruyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir