22 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Öğrenim kredisi borcunuz Vergi dairesine aktarıldıysa ne yapmalısınız?

Öğrenim kredisi borcunuz Vergi dairesine aktarıldıysa ne yapmalısınız?

Öğrenim kredisi borcunuz Vergi dairesine aktarıldıysa ne yapmalısınız?

Malum öğrencilik yıllarında alınan öğrenim kredisi bedelleri okul bittikten belirli bir süre sonra taksitli bir şekilde ödenmeye başlıyor. Borçlanırken imzalanan sözleşmede yıllık beyaz eşya vs fiyatlarındaki artışlar hesaplanarak ödeyeceğiniz tutar hesaplanarak vadeye yayılıyor.

Ödemelerinizi düzenli yapıyor iseniz bir sorun teşkil etmiyor fakat gecikmeye girdiğiniz zaman borcunuz Vergi dairesi hesaplarına aktarılıyor. Zaten ödeme anlamında sorun yaşadığınız yada öğrenim kredi borcunu nereye yatıracağını bilmeyenler için daha da zor bir dönem başlamış olabilir. Eğer gecikmeleriniz sonrası aşağıdaki bildirimi almış iseniz borcunuz vergi dairesi hesaplarına aktarılmış demektir.

”Kurumumuzdan almış olduğunuz öğrenim kredisi borcunuzu düzenli ödemediğiniz için ilgili vergi dairesine bildirildiniz. 351 sayılı kurum kanuna istinaden, 6183 sayılı kanun gereği ödemelerinizi ilgili vergi dairesine yapmanız gerekmektedir.”

Öğrenim Kredisi borcunuz yada harç borcunuz Vergi dairesini aktarıldığında hangi vergi dairesinden yatırmanız gerekiyor?

Öğrenim kredisi borcunuz ikamet adresinize göre uygun bir vergi dairesine aktarılıyor fakat çalışıyor iseniz bu borcu yatırmanız sizin için zor olabilir diye düşünmeyin çünkü her vergi dairesi ile bu borcu yatırabiliyorsunuz. Vergi dairelerinde vezneye TC kimlik numaranızı belirtmeniz durumunda ödeyeceğiniz kaç taksit olduğu toplam borç bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

Öğrenim kredisi borcunuzu düzenli ödemem durumunda tekrar eski haliyle ödeme yapabilir miyim?

Maalesef borç bakiyesi vergi dairesine aktarıldı ise tüm borç bitene kadar Vergi dairesinden ödemeniz gerekiyor. O yüzden ödeme güçlüğü çekmiyor iseniz sadece unutkanlıktan dolayı gecikmeye düşüyorsanız alarm vs kurarak tahsilat konusunda daha hassas olmanız gerekecektir.

Öğrenim Kredisi borcumun tümünü nereden öğrenerek yatırabilirim?

E-devlet şifreniz mevcut ise https://www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Öğrenim kredinizi yada harç paranızı gecikmeye düşürmeden ekteki adresten ödeme yapabilirsiniz.
Öğrenim kredisi ödeme

BUNUNLA İLGİLİ:  Forex ile nasıl işlem yaparak daha çok para kazanılır?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir