17 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Peşin İhracat işlemi nedir?

Peşin İhracat işlemi nedir?

İhracat işlemleri yapan firmaların sıkça kullandığı Peşin İhracat işlemi nedir? Peşin ihracat işlemlerinin riskleri nelerdir?

İhracat işlemi yapanların sık kullandığı bir yöntem olan Peşin ihracat nedir? İhracat işlemi gerçekleştirilmeden malın bedelinin ihracatçı firma hesabına gönderilmesi ve Banka tarafından ödemesinin yapılması işlemidir. İhracatçı firma malın karşılığında gönderilen tutarı Bankadan tahsil ettikten sonra anlaşmaya varılan malı sevk ederek Vesaik gönderimini gerçekleştirir.

Peşin ihracat işlemlerinin riskleri ve avantajları nelerdir?

  • Peşin ihracat işlemlerinde iş yapan firmaların birbirini iyi tanıyor ve güveniyor olması esastır. O yüzden ithalatçı firma peşin gönderim yaptığı için risk onun üzerindedir.
  • İhracatçı firma açısında herhangi bir risk yoktur.
  • İhracatçı firma vesaik göndermeden malın bedelini tahsil eder.
  • Peşin ihracat süresi 12 ayın altında kalırsa %6 KKDF yükümlülüğü doğar.
  • İhracatçı firma parasını peşin aldığı için farklı bir firmadan mal alımı yapması gerekmesi halinde direk finansmanı sağlamış olur.
Peşin işlemler her zaman riskli işlemlerdir gönderen taraf için. Ama tabi mal gönderimi yapacak kişi yapacak kişi içinde bir o kadar avantajlı bir ödeme yöntemidir. İhracatçı Bankadan giderek parasını aldıktan sonra malın yüklemesini gerçekleştirerek Vesaik’ in ithalatçı firmaya gönderimini sağlar. 
BUNUNLA İLGİLİ:  Süper Kupa Galatasaray' ın
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir