18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Restoranlardaki yüksek fiyatlar için Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz

Restoranlardaki yüksek fiyatlar için Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz

Restoranlardaki yüksek fiyatların iadesi için Tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim?

Türkiye şu anda lüks tüketimde Avrupa’ nın diğer ülkeleri ile başa baş seviyede hatta üst sıralarda diyebiliriz. Büyük şehirlerimiz ve özellikle turizm merkezlerimizde yüksek fiyatlar ile ilgili bir çok şikayet gelmektedir. Hatta itirazlarda Hollywood ünlülerinin olduğunu magazin sayfalarında okuduk son dönemlerde.

Peki arkadaşlarınızla yada kız arkadaşınızla dışarıda bir şeyler yemeğe çıktınız ve hesap beklediğinizin üzerinde geldi ise ne yapmanız gerekiyor. Tüketici Sorunları Derneği (TSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu bu sorunla mücadele ederek fazla ödenen tutarın geri alınabileceğini iletti. Tüketici Kanunu’ nun fiyat etiketi başlıklı maddesine göre Restoran veya benzeri yerlerde işletmenin girişine yani dış cephesine görünen bir yere fiyat listesinin bulunması gerekiyor. Eğer kapıda fiyat listesi yok ise Belediye ekiplerine yapılacak bildiriminiz sonrası idari para cezası kesilmesini sağlayabilir siniz.

Peki bu restoranda ödediğiniz yüksek tutarlı ödeme için ne yapmanız gerekiyor?

Ödemeyi yaptığınız restoranın bulunduğu Kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine ödeme yaptığınız adisyon ve restoranın girişinde fiyat listesinin olmadığını gösteren bir resim ile yapılacak başvuru yeterli.Başvurunuz sonrası şikayetiniz ilgili restorana iletilerek bu konuda savunmaları talep edilir. Sonrasında oluşturulan bilir kişi ile fiyatın diğer eş değer restoranlar ile aynı olup olmadığına karar verilir. Belirttiğiniz gibi ödediğiniz tutar yüksek ise iadesine hüküm verilerek şikayetiniz giderilmiş olur.

Restoran içinde garsonlar tarafından tarafınıza iletilen menüde fiyat olsa da girişte fiyat listesi olmaması sizi satıcı karşısında haklı çıkarmaya yeterli olacaktır.

 

 

BUNUNLA İLGİLİ:  Çek Basım Tarihi Yazan Çeklerin Taahhüt Bedeli Ne Zamana Kadar Tahsil Edilir?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir