8 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Krediler

Kredimi erken kapattığımda Hayat Sigortası tutarını iade alabilir miyim?

Kredimi erken kapattığımda Hayat Sigortası tutarını iade alabilir miyim?

Kredimi erken kapattığımda Hayat Sigortası tutarını iade alabilir miyim?

Kullanmış olduğunuz ihtiyaç, konut yada taşıt kredilerin de kullandırım itibariyle bazı bankalarda zorunlu bazılarında zorunlu olmamakla beraber hayat sigortası poliçesi kesilmektedir. Kredinizi erken kapama yapmak istediğinizde ne kadar faiz ödemeniz gerekiyor? yazımız sizin için faydalı olabilir. Kredi kapama işlemi yapıldıktan sonra tüketici kredisi hayat sigortası iadesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 

Hayat sigortası poliçesi ne işe yarar?
Kullandığımız krediyi öderken ola ki vefat etmeniz durumunda ailenize yük olmadan yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesinin teminatı ile kredi riskiniz kapatılmaktadır. Bu insanı manevi olarak biraz da olsa rahatlatmakta olup kimileri tarafından gereksiz ödenen bir bedel olarak nitelendirilebilir.Hayatta her şeyin olduğunu var sayarsak yüksek tutarlı kullanılan kredilerde hayat sigortası yapılması faydalı olabilir görüşündeyiz. Hayat sigortası için ne kadar ödemeliyim? yazımız size yardımcı olacaktır.

Uzun vadeli çektiğiniz krediyi erken kapattığınızda sigorta için ödediğiniz bedeli geri alabilir misiniz?
36 ay vadeli ihtiyaç, 48 ay vadeli taşıt yada 120 ay vadeli konut kredisi çektiğiniz var sayarsanız yaşınızın 40-50 li yaş ve yukarılarında olduğunu da düşünürsek ödediğiniz poliçe prim tutarının yüksek olma ihtimali vardır. Eğer bu tarz kredinizi erken kapattığınız bir durum mevcut ise yapmanız gereken şey ekteki gibi bir dilekçe yazmak olabilir.

Kredi için yapılan Hayat sigortası iptali dilekçe örneği;

Kredi kapama işlemi sonrasında hayat sigortası iade dilekçesi örneği yada bir diğer deyişle hayat sigortası parasını geri alma dilekçesi olarak aşağıda belirtilen şekilde bir talimat düzenlenerek kredi kullanılan Bankaya iletilmesi durumunda sigorta şirketi tarafından 2 gün içinde krediye bağlı mevduat hesabınıza iade işlemi gerçekleştirilir.

Hayat Sigortası İptali Dilekçe Örneği;

”Tarafıma düzenlenmiş olan Hayat Sigorta poliçesinin 01.01.2016 tarihi itibariyle kredimi kapattığımdan dolayı iptal edilmesini kalan prim tutarının Bankanızda bulunan vadesiz hesabıma aktarılmasını rica ederim”  

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi dosya masrafını nasıl iade alabilirim?

Talimatı ileteceğiniz tarih olacak şekilde, Ad Soyad/ İmza atılmak sureti ile hayat sigortası iadesi için talepte bulunabilir siniz.

Bu tarz bir dilekçeyi kredinizi kapattığınız bankaya ibraz etmeniz durumunda Banka ilgili dilekçeyi sigorta firmasına ileterek riskinizin devam ettiği günün hesaplanarak fazladan kalan gün sayısı kadar tutarın hesaplanarak hesabınıza aktarımı sağlanacaktır. Burada yapmanız gereken önemli detay ise hesabınızı sürekli kontrol olmalı çünkü kredi hesabınız kapandığı için sigortadan gelen tutarın hesabınızda kalması durumunda hesap işletim ücreti tahsilatı yapılma ihtimali mevcuttur.

Yeni kullanacağım kredilerde hayat sigortası yapmak zorunda mıyım?

Mevcut kredinizi kapattıktan sonra oluşabilecek yeni kredi taleplerinde yine hayat sigortası yapmak zorunda kalabilir siniz. Gerçi bu durum bir zorunluluk mu yoksa tedbir olarak mı düşünmek gerekir bu tartışılır. Burada riski değerlendirme yaparak çektiğim kredi için hayat sigortası yapmalıyım diye kendinize sormanız gerekir. Peki yeni kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu? yazımız sizin için faydalı olacaktır. 

Sağlıklı günler dileğiyle.

 

Aracımı sattığımda Kasko ve Trafik poliçe bedelini iade alabilir miyim? yazımızı okumak için tıklayın

Araç satışı sonrası Sigorta iadesi

About Author

Finansçı

58 Comments

 • merhaba ben 1 ayda ing bankasına erken kredi kapattım ama sigorta bedelini alamadım subeye gidiyorum 2 3 defa dilekçe verdim ama hala bekliyorum bununla ilgili ne yapmam grekir bilgilendirme yaparsanız sevinirim

  • Mustafa bey,
   Sigorta sirketleri Banka tarafından iletilen talepleri 2 iş günü içerisinde çözüyorlar.
   Öncelikle sigorta sirketinden konuyu detaylı öğrenip sonrasında Bankanın müşteri memnuniyeti ekiplerine sorunu iletmeniz faydalı olacaktır.
   Saygılarımla

 • Bende kredimi kapattigimda hayat sigortasi iptali icin dilekce vermistim. İki gun icinde sigorta tutarini hesabima iade etmislerdi.

 • Merhaba konu ile ilgili örnek dilekçe gönderebilir misiniz

 • 36 ay vadeli kredimi 9 uncu ayda kapattım. Sigorta iadesi olarak 4.69 TL iade yaptılar ve Hazine müsteşarlığının onayladığı bir hesaplama yöntemi ile bu tutarın ortaya çıktığını söylediler. Komedi…

 • Slm ben konut kredisi kullandım benim haberim olmadan adıma hayat sigortası yapmışlar ve parasınıda kredi mevduat hesabından borç kaydetmişler iki ay sonra haberim oldu. Bu sigorta zorunludur zorunlu değilse barajı iade almam için ne gibi bir kanuni yol izlemeliyim

  • Merhaba,
   Sizin bilginiz ve onayınız olmadan sigorta yapılamaz, kredi evraklarını imzalarken sigorta evraklarınıda inzalamis olabilirsiniz. Fakat kmh aracılığı ile tahsil edilmemesi gerekir o yuzden kmh faizini odememek icin itirazda bulunabilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Merhaba,

  Ben de konut 120 ay kredisi kullanmıştım, hayat sigortası yaptırdım. 9. ay krediyi kapattım. 120 ay için yapılan hayat sigortası tutarını 48 ay ödemeli yaptırmıştım. 9. ay ayrıldığımda bana iade gereken tutarı nasıl hesaplayabilirim?

  • Merhaba,
   Bu konuda çok şikayet bildirimi alıyoruz. Sebebine gelince yapilan tahsilatın büyük kısmının komisyondan oluşması. Hal boyle olunca erken kaplamada da sigorta şirketi tarafından yapilan iadeler beklenen seviyede olmuyor. Sigorta şirketinden ifadenin hangi kritere gore yapıldığı konusunda hesaplama yöntemini talep edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Erken kapatilan kredide dosya masrafi parasini alabilirmiyim 6 taksit odedim kapatacam bankada bunu soylemem gerek mi

  • Merhaba,
   6 ay önce kullanılan bir kredi ise binde 5 dosya masrafı alınmıştır bu masrafida iade alamazsınız. Erken ödeme kapama tutarını gonderdikten sonra bankaya bilgilendirme yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • 48ay ihtiyac kredisi cekmistim 44.ayda kapttm hepsini bankda sigorta iadesi icin dikekce ver dediler verdm para mevduat hesabiniza yaticak dediler yatmadi kredi cektigim sbye gitmem gerkliyms banada uzak mesafede alicam iade ucreti tahmini ne kadardir 5-10 bisimi 70-90 yada daha yukesk birseymidr bankadakiler soylemese bn bilmiyordum o ndnle yardimci olursaniz sevinirm

  • Merhaba,
   Kredinizi ortalama yüzde 8 lik kısmı kaldığında kapatmissiniz. Alacağınız iade tutarı odediginiz toplam prim tutarının yüzde 5 ini geçmez diye düşünüyorum. Ama imza atmanız gerekiyor ise subeniz ile görüşerek size yakın bir şubeye giderek imza vs bir eksiklik varsa tamamlayabileceginizi iletebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • Aylik 408lira oduyordm net elime aldihm 15bin idi 2013 ylnda cekmstm geri odemem 20bin cicvarindydi bu islerden de pek anlamiuorm pirimden kastinizi tam olrak anlayamdn yukarida bi arkdas yorum yapms 9.ayda kapttm 4kusur verdiler cok komik fln yazms smdi bole birseyse bosuna oraya kadar gidip rezilvolmayyim 5lira icn gelmsm muamelsi olmasn yardimci olurmusunuz

    • Ne kadar sigorta ücreti ödediniz. Bunun üzerinden konuşmak gerekir, kredi taksiti sigorta için belirleyici değil.
     Saygılarımızla.

 • 31700 tl kredi onayı vardı çektim 1500 tl sigorta parası kesildi 6.ayda krediyi kapatsam ne kadar geri ödeme alabilirim sizce

  • Merhaba,
   Sigorta şirketleri kredi kapama sonrasında fazla iade yapmamak için prim tutarı yerine poliçenin büyük bir kısmıni komisyon olarak tahsil ediyor. O yüzden odediginiz rakamın yarısı kesilebilir diye düşünüyorum.
   Saygılarımızla.

 • Kredimi erken kapatirsam sigorta için odedigim parayida iade alayım bir zahmet. BDDK bu isede el atmalı bence

 • 24 ay vadeli 10000 tl kredi cektim hem hayat sigortasi hemde ferdi kaza sigortasi 450 tl sigorta parasi kestiler..iki ay icinde kapattim..bana geri odenen tutar ise 76 tl bu hesaplama dogrumu..yoksa sikayetmi etmeliyim yardimci olursaniz sevinirim..

  • Merhaba,
   iade edilen rakam biraz belirttiğiniz gibi fakat poliçe oluşturulurken büyük kısmını komisyon geliri olarak muhasebeleştirdikleri için iade halinde çok az rakamlar iade edilmektedir. Hesaplama yöntemini ve detayını sigorta şirketinden talep etmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • merhaba geçen sene kredi kullandım babamın üstüne 10000 tl ve erken ödeme yapıp kapattım. hayat sigortasını iptal ettirmedim ve dilekçe yazmadım. onlarda bana iade de bulunmadı. daha vakit dolmadı ancak babam vefat etti. başvuruda bulunsam geri alabilirmiyim paramı

  • Merhaba,
   Kredi riski kapandığı için erken kapamadan dolayı ödediğiniz sigorta masrafı için iade talebinde bulunabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Meraba ben kredimi erken kapadim hayat sigortam da iade edildi hesabma ama parayi kullanmayorum hespda o para gorunuyor ama cekemyorum örneğin 50 tl hayat sigortasi yatti bakiyr 50 tl görünüyor ama kullanilanilir bakiye 0 tl ben bu parayi hesabdan nasl alicam

  • Merhaba,
   Hesabınıza aktarıldığı halde kullanamıyorsaniz bir kaç sebebi olabilir;
   Kmh limitiniz var bu limiti aşmış iseniz hesaba gelen parayı sistem alır.
   Hesabınızda bloke var ise kullanılabilir bakiye sıfır görürsünüz.
   Kullandığınız bankacılık ürün lerine göre bu seçenekler artabilir.
   Saygilarimizla.

 • Merhabalar ben 2000 ve 2012 tarihleri arasinda ticaret yaptim ve bir suru krediler kullandim bunlara ait odedigim hayat sigortasi primlerimi geri alabilirmiyim

  • Merhaba,
   Vadeden önce kapattiginiz bir kredi var ve henüz kredinin vade sonu tarihi gelmedi ise bankaniza sigorta priminin iadesi için talepte bulunabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Ben 2 kere kredi kartımdan nakit avans çektim ayrı ayrı yanlış 4 taksit yatırdıktan sonra erken kapadım yapılan hayat poliçesi ödemesini alabilir miyim

  • Merhaba,
   Erken kapama yapılan tüm krediler için hayat sigortası iadesini alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • tüketici kredisi hayat sigortası iptali yapmayı aman unutmayın.Hayat sigortası iptali dilekçe örneği doldurduktan sonra bankaya elden teslim edin. Kredi cekerken yapılan sigorta bedelini sigorta şirketi muhtemelen bir hafta içinde banka hesabına aktarıyor. Tabi beklediğiniz kadar parayı alamama ihtimaliniz mevcut.

 • Ben 52 bin tl kredi çektim şimdi vir kısmını erken ödüyorum 36 bin tl hesao kapama oarasi gözükürken daha sonra gittigimizde 40 bin tl gözüküyordu. Bu durum normal mi

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz gibi 36 bin TL borç mevcut iken sonrasında faiz birikir ve kredi kapama rakamı artabilir. Ama belirttiğiniz tutar biraz fazla, bir önceki baktığınız tarihten sonra baktığınız tarihe kadar aradaki fark faizi birikirse normal olabilir sadece.
   Saygılarımızla.

 • 19.06.2017 Tarihinde 36 ay vadeli 25,000 tl ihtiyaç kredisi çektim. Sigorta Poliçesi Tahsilatı : 225,00 TL, Hayat sigortasi tahsilati :279,95 TL Masraf Tahsilatı: 163,80 TL gibi kesintiler yapıldı. 03.08.2017 tarihinde tekrar aynı bankadan 80,000 tl ihtiyaç kredisi çektim ve bir önceki kredimi kapatıp bana sadece hayat sigortası iadesi (260 tl ) yaptılar. Yeni kredi için Hayat sigortasi tahsilati: 873,60 TL, Kredi tahsis ucreti tahsilati: 420,00 TL, Sigorta Poliçesi Tahsilatı : 350,00 TL kesintiler yapıldı. 1’nci kredimi 1,5 kullandığım için sigorta poliçesi ve masraf tahsilatı için kesilen paraları geri isteyebilir miyim. Teşekkürler…

 • 19.06.2017 Tarihinde 36 ay vadeli 25,000 tl ihtiyaç kredisi çektim. Sigorta Poliçesi Tahsilatı : 225,00 TL, Hayat sigortasi tahsilati :279,95 TL Masraf Tahsilatı: 163,80 TL gibi kesintiler yapıldı. 03.08.2017 tarihinde tekrar aynı bankadan 80,000 tl ihtiyaç kredisi çektim ve bir önceki kredimi kapatıp bana sadece hayat sigortası iadesi (260 tl ) yaptılar. Yeni kredi için Hayat sigortasi tahsilati: 873,60 TL, Kredi tahsis ucreti tahsilati: 420,00 TL, Sigorta Poliçesi Tahsilatı : 350,00 TL kesintiler yapıldı. 1’nci kredimi 1,5 kullandığım için sigorta poliçesi ve masraf tahsilatı için kesilen paraları geri isteyebilir miyim. Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Öncelikle neden 2 sigorta yapıldığını teyit edin bence. Sonrasında iade talep ederseniz kullanmadiginiz kısım iade edilir. Ama beklentinizin altında olma ihtimali yüksek olacaktır,(Masraf iade edilmeyecektir.)
   Saygılarımızla.

 • Kredi erken kapama cezası diye bir şey anlatıp duruyorlar. Krediyi erken kapatmak avantajlı mı? Kredi ara ödeme yaparsam cezası varmıdır. Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur? güzelce anlatmışsınız elinize sağlık. kredi erken ödeme cezası yargıtay kararı gereği iptal edilmişti sanırım. O yüzden kredi erken kapama her zaman avantajlı sanıırm

 • Arkadaşlar ben kredi sözleşmesini bulamıyorum dilekçede verecem ama o olmadan da olabilir mi ya da onu banka üzerinden tekrar albilrmiyim

  • Merhaba,
   Sigorta poliçesini iptal edecekseniz kredi sözleşmesine ihtiyacınız yok. Kredinizi kapattiysaniz dilekçe vererek hayat sigortasını iptal edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • 5 ay once 92000 tl 48 ay vadeli ihtiyac kredisi cektim.arsa almak icin.arsa isi olmayinca 78000 tl sini cektikten 3 gun sonra ara odeme yaptim.geri kalan 14000 tl sini 6 ay vade yaptirdim.ve onuda 5.ayda kapattim.benden sig.policesi altinda 1800 tl para kestiler.ben borcu komple kapattim
  Tahmini sig police paradi ne kadar geri odeme yapabilirler.yasim 43

  • Merhaba,
   Sigorta şirketleri genellikle alınan tahsilatları farklı masraflar adı altında alarak erken kapaamalarda ödenen tutarın çok az bir kısmını iade ederler. Bu tutar sigorta şirketine göre değiştiği için net rakam vermek zor olur.
   Saygılarımla.

 • Merhaba, konut kredisini erken kapattığımızda sigorta şirketleri hayat sigortasının kalan miktarını iade ediyorlar. Peki aynı durum yangın, sel, hırsızlık, deprem gibi durumları kapsayan konut sigortası için de geçerli midir?

  • Merhaba,
   Konut sigortası 30 gün içerisinde iptal edildiğinde tümünü, 30 günü aşan durumlarda iptal edildiğinde kullanılmayan kısım tuketiciye iade edilir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba,
  benim babam kendi üzerinde 20,000tl kadar kredi çekti 2017 ocak ayında 2018 şubat ayında erken kapama yaptı ama sigorta poliçesi 2020 kadar devem etmekte fakat babam hastalıktan dolayı 10,06, 2018 de vefat etti.ama sigorta poliçesi yürülükte olduğu gözüküyor bun ile alaklaı sigorta herhangi bir ödeme yaparmı?

  • Merhaba,
   Kredi riski kapandığı için sigorta şirketi bu konuda ödeme yapmaz. Fakat kredi kapama itibari ile odenen poliçe tutarını iade alabilirsiniz.
   Saygilarimizla.

 • Bankadan 48 ay vadeli 10.600 TL kredi çekmiştim,krediyi 5.ayın sonunda kapattım,sigorta iademin yapılacagı söylenmiş olmasına rağmen 12 gün geçti hala yatan para yok,bankayla konuşmama rağmen hala değişiklik yok,acaba neden

  • Merhaba,
   Bayram tatili vs sebepler ile gecikme yaşanmış olabilir. Gerekli hesaplama sonrası iade tutarı hesabınıza aktarılacaktır muhtemelen.
   Saygılarımızla.

 • Ben bir bankadan kredi kullandım sigorta ücretinin tamamını peşin ödedim 48 aylık krediyi 55 günde kapattim kalan 46 aylık iadeyi sigorta policesindeki silsile maddesine göre ödediğim meblağın 3te 1i ile kapamak istediler ve mahkemeye dava actilar

  • Merhaba,
   Sigorta şirketlerinin erken kapamalarda müşteri menfaatine olmayan şekilde iadeler yaptıklarını biliyoruz. Sigorta şirketleri tarafından tahsil edilen tutarın içinde hem komisyon hemde prim tutarı bulunuyor. Erken ödemelerde komisyon tutarı yüksek olduğu için genellikle iade edilecek tutarda müşteri aleyhine olacak şekilde yapılır. Poliçede bu tarz bir madde var ise mecburi olarak o şekilde kapatılır fakat bu art niyetli bir madde olarak gözükmekte olup açılacak davada tüketici lehine sonuçlanabilir. O yüzden bir avukat ile görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

 • 5 ay önce 51bin tl kredi çektik 3 gün önce 48bin ödeyerek kapattık sigorta parası 408 tl olarak iade edilmiş bu miktar az değil mi

  • Merhaba,
   Yapılan sigorta poliçelerinde tahsilatın bir kısmı komisyon adı altında tahsil edilmektedir olup poliçe iptalinde bu tutar iade edilmez.
   Saygılarımızla

 • Merhaba iyi gunler teb bankasindan 12 ay vadeli kredi cektim sigorta icin bir miktar kesinti oldu 6 aydir oduyorum su an kapatsam sigorta ucretinin iadesini alabilirmiyim. Saygilarimla …

  • Merhaba,
   Evet erken kapama sonrası iade alirsiniz. Fakat sigorta şirketinin hesaplamasına göre iade alirsiniz
   Saygılarımızla

 • Kredimi erken kapattigimda hayat sigortası tutarını veriyorlar ama kuş kadar halini. Alırken çuvalla alıyorlar ama krediyi erken kapatirsan kuş kadar sigorta iadesi yapılıyor kesinlikle bir duzenleme yapilmali

 • Merhaba
  Ben 30 ay taksitle kredi ceketim ve 5 ayda hepsini ödedim ben yaklaşık 850 civarında para kesmişlerdi ortalama ne kadar geri verirler

  • Merhaba,
   Düz hesap yaptığınızda tahsil edilen tutarın büyük bir kısmını iade almanız gerektiğini düşünebilir siniz. Fakat sigorta şirketleri ilk tahsilatın büyük bir kısmını komisyon olarak tahsil etmektedirler. İade işlemi de alınan prim tahsilatına göre iade edildiği için bu ortamda sigorta şirketi karlı çıkmaktadır. Rakam sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebileceğinden net rakam vermek zor olur.
   Saygılarımızla.

 • 40 ay kredi çektim 48 bin elime geçen 44 oldu kesintilerle filan ilk ay 2300 lira taksidini ödedim ve kredimi 45 gün sonra 47200 olarak kapattım ve sigorta yapılmamış kredime bana yaptım denildi kesinti oldu 4 binlira çivar şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim 45 günlüğüne benim 6 binlik bir kayıp var

  • Merhaba,
   Bu kadar yüksek bir meblagda kredi kullandiriminda banka tarafından sigorta yapılır. Ticari bir kredi degilse alınacak dosya masrafı rakamı da 240 lira olacaktır. Hesap hareketlerinizi talep edip ne masrafı alındığını kontrol edebilirsiniz. Eğer sigorta yapıldıysa genellikle tutarın çoğu komisyon adı altında alındığı için iade rakamı az çıkmaktadır. Ama yinede bir kismini iade almanız gerekir.
   Saygılarımızla.

 • 40 ay kredi çektim 48 bin elime geçen 44 oldu kesintilerle filan ilk ay 2300 lira taksidini ödedim ve kredimi 45 gün sonra 47200 olarak kapattım ve sigorta yapılmamış kredime bana yaptım denildi kesinti oldu 4 binlira çivar şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim 45 günlüğüne benim 6 binlik bir kayıp var

  • Merhaba,
   Bu kadar yüksek bir meblagda kredi kullandiriminda banka tarafından sigorta yapılır. Ticari bir kredi degilse alınacak dosya masrafı rakamı da 240 lira olacaktır. Hesap hareketlerinizi talep edip ne masrafı alındığını kontrol edebilirsiniz. Eğer sigorta yapıldıysa genellikle tutarın çoğu komisyon adı altında alındığı için iade rakamı az çıkmaktadır. Ama yinede bir kismini iade almanız gerekir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir