11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Sahip olduğumuz Teknolojiyi yaratan bir garip adam Nicola Tesla

Sahip olduğumuz Teknolojiyi yaratan bir garip adam Nicola Tesla

Sahip olduğumuz Teknolojiyi yaratan bir garip adam… Nicola Tesla kimdir?

Hiç Nobel alamadı, aday dahi gösterilmedi, kendine ait icatlarının bir çoğunu Edison ’a, Marconi ’ye ve elektrik şirketlerine kaptırdı. Düşünsel girdapları, obsesif takıntıları, ruhsal bozuklukları ile borç içinde, beş parasız bir otel odasında hayata gözlerini yumdu. Bir garip adam Nicola Tesla!

Sırp Ortodoks Rahip, Şair bir baba ve çok yetenekli Hırvat bir annenin çocuğu olarak Sırbistan ’ın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Çocukluk döneminde ağabeyi Dane ’nin bir binicilik kazasında ölümü onda derin iç yaralar bıraktı. Ağır sıtma ve kolera nöbetleri geçirirken hissettiği sancılar kendi ifadesiyle “ışık çakımları” hayatı boyunca peşini hiç bırakmadı. Öyle ki bütün icatlarını kafasında oluşan bu ışık çakımları sayesinde tasarladı. 19 yaşında Graz ’daki Avusturya Politeknik Üniversitesi ’nde Elektrik Mühendisliği okumaya gitti. Kendisinden beklenmeyen ve herkesi şaşırtan azmi ile iyi bir öğrenci oldu. Öyle ki Öğretmenler Matematik problemlerini tahtada yazmayı bitirmeden çözdü. Gothe, Shakespare (Nam-ı diğer Seyh Pir) ve Voltaire ‘in bütün eserlerini okudu. Öğrenme aşkını dizginleyemeyen Nicola Tesla günde 21 saat okuyan, 3 saat uyuyan bir canavara dönüştü. Anna adında güzel bir kıza tutulan Tesla içki, kumar ve sigara kullanımını aşırı düzeye taşıdığını anlayınca bir daha karşı cinse yaklaşmamaya karar verdi.

nicola tesla icat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graz ’da okurken Gramme dinamosuyla karşılaştı, Mekanik enerji yüklediğinde elektrik üreten ve elektrik enerjisi yüklendiğinde nesneleri harekete geçiren bu motora hayran kaldı. Bununla birlikte dinamonun dönerken kıvılcım çıkartmasına dikkat kesildi ve ilgisini çekti. Bu kıvılcım dalgalarının yarattığı akımı kullanarak bir “dalgalı akım motoru” yaratmayı düşündü ve hocalarına anlattı. Düşüncesinin delice olduğunu söyleyen hocalarının onunla dalga geçmesini kaldıramadı ve öğrenimini tamamlamadan okulunu bıraktı. 1881 ‘de Budapeşte ’ye geçti ve bir telefon mühendisi olarak iş buldu. Hoparlör olarak bildiğimiz ses yükselticisini burada icat etti. Tuhaf bir şekilde aşırı duygusallığı, içsel bunalımları, saat tıklamalarını kafasına inen çekiç darbesi gibi hisseden aşırı hassas kulakları öyle ki yan oda da uçan sineğin kanat sesinden rahatsız oluşu gibi sıkıntılar yüzünden sağlığını yitirdi. Ölümün kıyısından döndü. Kısa bir süre sonra toparlanmak için parkta yürürken gördüğü şey bütün dünyayı değiştirecekti. Elektriğin kutsal kasesi olarak kabul edilen dalgalı akım motorunu en ince ayrıntılarına kadar kafasında oluşan şimşek çakımları arasında görmüştü.Elektronlar geriye ve ileriye doğru dalgalı akım frekansı yaratarak kullanışlı bir enerjiye dönüşecekti. Bu kavrayış geri kalan yaşamına ve modern dünyaya damgasını vuracaktı.

BUNUNLA İLGİLİ:  2018 Yılında Kaç Çocuk Doğdu?

elektrik akimi

Hayallerini gerçekleştirmek için 28 yaşında 1884 yılında cebinde dört sentle Thomas Edison ’un New York ’taki ofisinin kapısını çaldı. İki yılını Edison ’un Paris ’teki şirketinde çalışarak geçirdi ve boş zamanlarında ilk dalgalı akım motorunu yapmayı başardı. Büyük buluşunu Edison ciddiye almadı çünkü Edison doğru akımla çalışan elektrik santrallerini satan ve döşeyen şirketlerin başındaydı Tesla ’nın dalgalı akımını kabul etmesi bütün şirketlerinin iş yapamaz hale gelmesi ve iflası demekti. Patentlerini kaydettirmek için Edison ‘dan ikramiye istedi. Edison ikramiye yerine haftalığını 25 dolara çıkarmayı teklif etti. Bunun üzerine Tesla istifasını verdi ve Edison ’un yanından ayrıldı.

1887 yılında dalgalı akım jenaratörünü, transformatörleri, iletim hatlarını, motorlarını ve ışıklandırma düzenlerini kapsayan yedi icadının patent haklarını Sanayici George Westinghause sattı. Aldığı para ile New York kentinde kendi laboratuarını kurdu. Burada ilk telsiz dalga aktarıcısını geliştirdi. Bütün icatları içinde en önemlisi ve en değerlisi olacağına inandığı telsiz dalgalarını ve elektriği havadan uzak mesafelere gönderebilen “büyütmeli aktarıcıyı” icat etti. Bu şaheseri 4 milyon volt enerji üreten ve teller olmaksızın 40 km ötedeki 200 lambayı yakabilen bir icattı. Hayret ve şaşkınlık uyandıran bu icat Nicola Tesla için daha başlangıçtı, onun düşündüğü bunun çok daha ötesindeydi. Long Island ’da kurulacak büyük bir kule için 150 bin dolar yatırdı. Tesla ’nın planı küreseldi. Telefon ve telgraf sistemlerini tek bir telsiz şebekesinde birleştirerek yerkürenin bir ucundan öbür ucuna dakikalarla ölçülebilecek bir sürede resimleri ve metinleri aktarmaktı. Evet veri iletimini kablosuz sağlamaktı yani çok iyi bildiğimiz interneti, wifi ve bluetooth ’u yüzyıl öncesinden bulmuştu. Sadece internet bağlantısını değil kablosuz güç aktarımını da tasarlamış kuracağı tek bir verici ile Ekvator çizgisinde dünyayı çevreleyen bir enerji iletim hattı oluşturarak tüm elektrikle çalışan aletleri kablosuz çalıştırmayı düşünmüştür.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kurban Bayramı Bankalar Açık Mı?

nicola tesla kafasi

O sıralarda 44 yaşında ve en verimli çağında olan Nicola Tesla için işler sarpa sarmaya başlamıştır. Büyük şirketler zamanının çok ötesinde olan bu adamı anlamayarak projelerine verdikleri destekleri çekmişlerdir. Talihsizlikler birbirini izlemiş patentlerini alan şirketler bu patenleri satmaya başlamış ve asıl hakaret Marconi ’nin radyo aktarıcısı ile Nobel almasıyla devam etmiştir. Ondan önce 1901 ’de de Roentgen (Röntgen) yine kendi icadıyla ödüllendirilmiştir. 1905 ’de laboratuarını kapatmak zorunda kalmış, Edison ’la giriştiği sözleşme mücadelesini kaybetmiş ve piyasadan silinmiştir.

Maddi bakımdan bir türlü toparlanamayan Tesla, ömrünün son 10 yılını arkadaşlarının faturalarını ödemesiyle Hotel Newyorker ’ın 3327 no ’lu odasında geçirmiştir.

Modern çağın ihtiyacı olan bütün teknolojinin yaratıcısı olan Nicola Tesla elektromanyetik, Robot bilimi, uzaktan kumanda, radar, radyo, X ışını tüpleri, flüoresan, Tesla bobini gibi 700 ’den fazla ürünün mucidi olarak “20. Yüzyılı yaratan adam “ ünvanı ile anılmaktadır. Son günlerine şahit olan otel çalışanları her akşam odasından devasa bir ışık huzmesi çıktığını ve o anda şehrin elektriklerinin kısa süreliğine kesildiğini anlatmışlardır. Odasında bulunan çalışmaları içinde radara yakalanmayan “hayalet uçak” çizimleri ve “zaman makinesi” olduğu söylenmektedir. Hatta dönemin Nazi ajanları tarafından bu çalışmaların çalındığı da rapor edilmiştir. İlginçtir ki 2.Dünya savaşının bittiği 1945 yılında yer altı Nazi laboratuarında hayalet uçağın prototipi ele geçirilmiştir.Peki Nicola Tesla ’nın son çalışması olan Zaman Makinesine ne olmuştur?…

Murad-ı Kelam

About Author

Meraklı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir