15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Vadesiz Mevduat hesabı nedir?

Vadesiz Mevduat hesabı nedir?

Bankacılık işlemlerinin başlangıç noktası olan Vadesiz Mevduat hesabı nedir? Vadesiz mevduat hesabı ile hangi işlemler yapılabilir?

Vadesiz Mevduat hesabı, belirli bir vade sınırlaması olmadan anında tüm nakit ihtiyaçlarınızda ve diğer Bankacılık işlemlerinde faizsiz kullanabileğiniz bir hesap türüdür. Vadesiz mevduat hesabı aracılığı ile eft, havale, fatura ödemeleri, döviz işlemleri gibi bir çok işleminizi gerçekleştirebilir siniz.

Bankalar ile çalışmaya başlayacak iseniz ilk yapmanız gereken bir vadesiz mevduat hesabı açmak olacağından Bankacılık işlemlerinin çıkış noktası olarak vadesiz mevduat hesabını belirtsek yanlış olmaz sanırım. Maaş hesabı olarak kullanmak yada tasarruflarınızı 100 bin Liraya kadar devlet garantisinde saklamak adına açılacak vadesiz hesapları ile bir çok işleminiz gerçekleştirebilir siniz.

Bankada hesap açmak istiyorum dediğiniz de ilk yapılacak işlem adınıza bir müşteri numarası tanımlanması sonrasında vadesiz hesap açılışı olacaktır. Bu vadesiz hesap aracılığı ile tüm Bankacılık işlemlerini yapabilir tasarruflarını saklamak adına da kullanabilir siniz. Vadesiz hesap açılışı sonrası bir çok Bankada vadesiz hesap kullanım ücreti olarak Hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmaktadır. Fakat son Yargıtay kararı sonrası şu anda tüm Bankalarda, Bireysel müşteri hesaplarından Hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmıyor.

Türk Lirası dışında kullanmak istediğiniz Dolar, Euro gibi diğer yabancı para hesapları içinde Bankada vadesiz mevduat hesabı açılış gerçekleştirilmekte olup, Türk Lirası vadesiz mevduat hesabı ile aynı içeriğe sahiptir.

Vadesiz Mevduat hesabı ile hangi işlemler yapılabilir?

Neredeyse tüm Bankacılık işlemleri vadesiz mevduat hesapları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlere örnek vermek gerekirse vadesiz mevduat hesaplarının kullanımı Eft, havale, virman, döviz işlemleri, arbitraj işlemleri, otomatik ödeme, nakit yatan, nakit çekilen, fon alımı,devlet tahvili, hazine bonosu, vadeli mevduat hesapları, krediler gibi bir çok Bankacılık işleminde Vadesiz mevduat hesabı kullanılır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Galatasaray beklenen Ryan Donk transferini açıkladı

Kredi kartı işlemlerinde vadesiz mevduat hesabı açılışı zorunlu olmamakla beraber ödeme yapılması halinde sadece Kredi Kartı numarasına istinaden ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Buna bağlı olarak vergi ödemesi, ssk ödemesi gibi bazı işlemlerde de yine kredi kartı kullanılarak vadesiz hesap kullanılmadan işlemler gerçekleştirilebilir.

Vadesiz Mevduat hesabı kapatılması zorunlu mu?

Hatırlarsınız bir kaç sene önce bir çok haberde Devlet tarafından kullanılmayan Vadesiz mevduat hesaplarının kapatılması konusunda yönlendirmeler yapılmıştı. Bunun nedeni Bankalar vadesiz mevduat hesaplarını hiç kullanmasanız dahi vadesiz hesap açılış tarihine göre her ay hesaplara Hesap İşletim Ücreti masrafı altında masraflar biriktirerek, vadesiz hesabın ilk kullanımında ise geçmişe yönelik bir çok masraf tahsilatı yapmaktadır.

Tabi bu konularda Hakem Heyetlerinde bir çok dosya mevcut olup, şu anda hesaplara işletim ücreti adı altında bir masraf yansıtılmıyor Yargıtayın hesap işletim ücretlerini durdurması neticesinde. Tabi ilerleyen zamanlarda tekrar Hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmasına izin çıkar mı yoksa artık bu masraf sona erer mi bunu hep beraber göreceğiz.

Peki vadesiz mevduat hesabını kapatmak gerekir mi? Bu bir yasal zorunluluk mu diye soracak olursanız bu tarz bir zorunluluk yok. İleride Hesap işletim ücretinin tekrar devreye alınma ihtimaline karşın, sürekli kullanmadığınız fakat ihtiyaç olması durumunda kullandığınız bir vadesiz mevduat hesabınız var ise bu hesabı kullanmadığınız dönem içinde kapatabilir siniz. Sonrasında geçmişe yönelik herhangi bir masraf ödememek adına, sonrasında tekrar kullanma durumu oluşur ise Bankanıza bir talimat ileterek tekrar vadesiz mevduat hesabının açılışını sağlayabilir siniz.

Fakat bir dönem kullandığınız vadesiz mevduat hesabını artık kullanmayacak iseniz yani bu hesaba para girişi olmayacak ise Banka geçmişe yönelik masrafların tahsili noktasında herhangi bir yasal işlem yapmadığından kapatmasanız da sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çek ödemeden cayma hakkı nedir nasıl kullanılır?

Bankada işlem yapmak için Vadesiz mevduat hesabı açılması zorunlu mu?

Banka gişelerinden bir çok işlemi vadesiz mevduat hesabı olmadan yani müşteri olmasanız da yapabiliyor sunuz. Tabi bu işlemler tüm Bankacılık işlemlerini kapsamıyor örnek vermek gerekir ise eft, havale, fatura ödemesi, para yatırma gibi işlemleri Banka veznelerinden gerçekleştirebilir siniz.

Fakat yatırım yapmak istediğiniz örnek vermek gerekir ise Vadeli mevduat, fon alımı, tahvil, hazine bonosu gibi yatırım ürünlerini almak istediğiniz bu işlemler vadesiz mevduat hesabınızda bulunan bakiyeler ile yapılmaktadır. Hal böyle olunca yapmak istediğiniz işleme göre vadesiz mevduat hesabı açmak zorunluluk haline gelebiliyor.

Vadesiz mevduat hesabındaki param Devlet garantisi altında mı?

Evet son yapılan düzenleme sonrası Banka vadesiz hesaplarınızda 100 Bin Liraya kadar Devlet Garantisi mevcut. Vadesiz hesabınızda bulunan 100 Bin Liraya kadar mevduat  için endişe etmenize gerek bulunmuyor.

Kaç adet vadesiz mevduat hesabı açabilirim?

Vadesiz mevduat hesabı açılışının kaç adet açılacağına dair herhangi bir yasal düzenleme yok. Örnek vermek gerekir ise 50 adet TL vadesiz hesabı, 50 adet Yabancı Para vadesiz mevduat hesabı açabilirsiniz. Fakat biraz önce farklı sorularda bahsetmiş olduğum Hesap işletim ücretinin devreye alınması halinde tüm vadesiz mevduat hesaplarına para bulunması halinde Hesap işletim ücreti tahsilatı gerçekleştirilebilir.

Vadesiz Mevduat hesabıma farklı isimler verebilir miyim?

Bir kaç farklı durum neticesinde Vadesiz mevduat hesabı altında bir kaç konu için mevduat bulunduruyor iseniz yada eşinize, çocuğunuz adına farklı para biriktirme işlemleri yapılıyor ise İnternet Bankacılığı yada şubeden Vadesiz Mevduat hesabınıza farklı isimler tanımlama yaptırabilir siniz.

İnternet Bankacılığı ile vadesiz mevduat hesabı açılabilir mi?

Bir çok Banka olası suistimal işlemlerine istinaden müşterinin bilgisi dışında aynı para biriminde farklı vadesiz hesap açılışlarına izin vermiyor. Şubeden işlemin yapılması talep ediliyor ise bu işlemler müşteri talimatına istinaden yapılabiliyor. Müşteri bilgisi dahilinde vadesiz hesap açılışına izin verildiği için İnternet Bankacılığı altında aynı para biriminde yada farklı döviz cinslerinde Vadesiz mevduat hesabı açılışı yapılabilmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadesiz mevduat hesabını İnternet Bankacılığı ile kapatabilir miyim?

Tüketici vadesiz mevduat hesabını İnternet Bankacılığı ile kendi açabildiği gibi vadesiz mevduat kapama işlemini bir çok Bankada İnternet Bankacılığı ile kapatabilir siniz.

Vadesiz mevduat hesabı açılışı için ücret ödenir mi?

Vadesiz mevduat hesabı açmak için Bankalar ekstra bir ücret talep etmiyorlar, o yüzden bir kaç tane yada daha fazla Vadesiz mevduat hesabını şubeden yada İnternet Bankacılığı yada diğer uygulama yöntemleri ile gerçekleştirebilir siniz. Eğer açmış olduğunuz vadesiz mevduat hesabınıza ait cüzdan almak isterseniz hesapta hareket olması adına ufak bir bakiye yatırılması talep edilebilir.

 

 

Banka hesap numaramı ya ıban numaramı nasıl öğrenirim? yazımızı okumak için tıklayın

Banka hesap numaramı nasıl öğrenebilirim?

About Author

Finansçı

8 Comments

 • Bankaya geçen de yatırımları aktarmak iicin farklı bir hesap acmalarıni istedim ama talimat istediler. Talimatsiz vadesiz hesap açılışı yapilamiyormu acaba?

  • Merhaba,
   İnternet bankaciligindan sizde alabilirsiniz fakat şubeden talep ediliyor ise müşteri talimatı istenmektedir. Uygulama bu şekilde
   Saygılarımızla.

 • iyi günler ben ziraat bankası’da hesap açtırdımda elimde şu an bankkart var bu vadesiz hesabamı giriyor soru biraz acemice ama bende acemiyim (: yanıtlarsanız sevinirim

  • Merhaba
   Evet Bankkart ile vadesiz hesabınızı kontrol ederek işlem yapabilirsiniz. Vadesiz dışında yatırım döviz işlemleri gibi farklı işlemlerde yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Vadesiz mevduat hesabı nedir vadesiz hesap nasıl açılır konuları için faydalı bir yazım olmuş. Artık vadesiz hesap açma ücreti adı altında bankalar para istemiyor galiba. Garanti hesap açma işlemlerinde defter bastırmak için para yatırmamı talep etmişti. Vadesiz mevduat hesabı garanti bankası için ücret demek galiba. Bir çok banka vadesiz mevduat hesabı açmak için ücret falan istemiyor ve bu standart olmalı…

 • Merhaba benim deniz bank kartım var (hesap kartı) uygulamadan baktığımda 750 TL limit vardı onu çektim faiz gelir mi üzerine

  • Merhaba,
   Size ait olmayan bir parayı cektiyseniz muhtemelen kmh bakiyesini kullanmissinizdir ve aysonu faiz ödemesi yapılması gerekmektedir.
   Saygılarımla.

 • Vadesiz mevduat hesabı açık olsa daha bir masraf almıyor artık. O yüzden vadesiz mevduat hesabı kapatalım diye uğraşmaya gerek yok

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir